Na skróty
Money.plFirmaWiadomościZarządzanieJak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy
2009-12-03 11:32

Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy

Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy
[fot: lisegagne/iStockphoto]

Autor: (EI), (PC)


Rosnąca popularność internetu sprawia, że to właśnie strona internetowa jest często pierwszym miejscem, gdzie klient spotyka się z firmą. Dlatego warto w nią inwestować, a zlecenie stworzenia prostej strony to kosz od 1000 do 1500 zł.

Ale aby strona firmy była skuteczna trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jak podkreślają eksperci z Grupy Adweb, strona musi spełniać tzw. zasady Web Usability oraz SEO aby stać się narzędziem, które posłuży w skutecznej komunikacji z klientem.

Jednym z podstawowych problemów firmowych stron internetowych jest słaba widoczność w wynikach wyszukiwania. Problemem może być też małe zainteresowanie użytkowników, czyli gdy ze statystyk widać, że użytkownicy, którzy weszli na stronę bardzo szybko ją opuścili.
Jeśli strona podoba się właścicielowi, to nie musi oznaczać, że będzie tak w przypadku potencjalnego klienta.

Grupa Adewb przypomina, że dla użytkownika liczy się zawartość, czyli informacje, które ułatwią mu zapoznanie się z ofertą. Dlatego najważniejszą kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie informacji. Klient musi wiedzieć jak się z firmą skontaktować, gdzie znaleźć produkty, musi móc poznać Twoją firmę.

Drugą ważną kwestią jest to, czy firma daje się łatwo znaleźć w wynikach wyszukiwania. Żeby zdać sobie z tego sprawę wystarczy pomyśleć, jak często sami poszukujemy informacji wpisując poszczególne hasła w wyszukiwarkę.

Po wpisaniu hasła otrzymujemy pełny wynik propozycji stron, które odpowiadają profilowi zadanego pytania. Aby strona firmy dawała się łatwo odszukać trzeba pomyśleć o optymalizacja witryny. Pamiętać należy tu zasadach , dzięki którym nasza strona będzie dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania.

SEO (ang.Search engine optimization) to system zmierzający do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów i wyrażeń kluczowych.

Dla wyszukiwarki, która nadaje stronie ocenę jakości i pozwala być na odpowiednim miejscu w wynikach, liczy się tzw. kod strony. Dlatego tak ważnym działaniem w trakcie tworzenia witryny jest jej optymalizacja czyli sprawdzenie czy wszystkie elementy kodu, zwane meta danymi, są prawidłowe i odpowiednio opisane.

Adweb przypomina, że w przypadku poprawnej optymalizacji strony pod względem treści i kodu łatwiej będzie dotrzeć do potencjalnego klienta. Przedstawić mu ofertę firmy, a przede wszystkim zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Użytkownik trafiając na stronę otrzymuje odpowiedź na pytanie jakie zadał poszukując informacji. W efekcie tego jego wybór jest trafny i bardzo prawdopodobne, że po znalezieniu odpowiedniej oferty postanowi z niej skorzystać.

W przypadku Usability sprawimy, że strona stanie się przyjazna użytkownikowi, a tym samym pozwoli wydłużyć jego czas spędzony na witrynie. Ułatwi mu to dotarcie do odpowiednich informacji i zaznajomienie się z firmą.

Konto hostigowe to usługa firm internetowych oferujących możliwość wygenerowania strony przy użyciu kreatorów - programów posiadających gotowe szablony stron i umożliwiających umieszczenie witryny w internecie.
W zależoności od tego jak bardzo rozbudowaną i skomplikowaną chcemy mieć stronę, różne będą koszty jej utworzenia i prowadzenia.

Średnia cena małego konta hostingowego to koszt od 100 do 200 zł rocznie plus koszt domeny. Cena za rejestrację i pierwszy rok utrzymania domeny internetowej jest przeważnie symboliczna, jednak w kolejnych latach cena utrzymania domeny, w zależności od rodzaju domeny (np.: pl, com, info,) wynosi od 30 do 150 zł za rok.

Jeżeli zdecydujemy się jednak zlecić wykwalifikowanej firmie napisanie profesjonalnej, ale mało skomplikowanej strony, zapłacimy od 700 do 1000 zł.

Jeśli chcielibyśmy, aby na naszej witrynie znalazło się kilka zakładek, galerie zdjęć jakieś multimedia, skrzynka e-mail czy program umożliwiający zamieszczanie i redagowanie nowych treści tzw. CMS, cena takiej strony zaczyna się od 4 tys. zł do 7 tys. zł. Jednak do ceny strony musimy dodać jeszcze cenę obsługi większego konta- hostingu około 250 do 500 zł rocznie oraz koszt domeny.



(EI), (PC)
Tagi:internet, firma, cena, koszt, strona
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Szukaj domeny:
Wybierz hosting:


2014-07-17 10:37:35 46.23.68.* | Kos48
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [0]
Jeśli nie ma się pomysłu i cierpliwości to lepiej znaleźć firmę albo osobę, która stronę stworzy. A jeśli ma się podstawową wiedzę informatyczną można śmiało samemu pokombinować. Ja np tworzę przez webwave cms, bo nie trzeba nic kodować, za darmoszke i wszystko łatwo można powstawiać gdzie tylko ma się ochotę
2012-04-01 23:57:46 193.22.83.* | Klemens36
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [0]
Polecam zlecić to profesjonalnej firmie. jest to niestety ciężki kawałek chleba, a profesjonaliści wcale nie biorą za to dużych pieniędzy, gdyż jest to dla nich chleb powszedni. Mój kolega ostatnio zlecił stworzenie sklepu internetowego firmie podajże firmie Hekama. Zachwyca się ta firmą non stop ponieważ w krótkim czasie, za małe pieniądze stworzyli mu super stronkę. Używają nowoczesne technologie, przez co sklep internetowy działa szybko i bez zarzutu.
2009-12-07 20:14:58 78.8.31.* | WORTALE.NET
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [0]
I jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy. Wszyscy - nawet dla małych firm - upierają się na widoczność w wyszukiwarkach. Wg mnie walka o to, często nie ma sensu i jest za droga (pozycjonowanie, etc). Firmy działające lokalnie, mogą znacznie efektywniej zainwestować w reklamę tradycyjną w swoim regionie, więcej: http://www.wortale.net/136-Nie-pozycjonuj---buduj-marke.html
Ale wszyscy są tak zapatrzeni w googla, że tego nie widzą...
2009-12-07 09:02:11 81.244.18.* | morek
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [1]
Ciekawy wstęp do tematu ale bardzo ogólny. Osobom naprawdę zainteresowanych tym tematem polecam darmowy e-book: 7 rzeczy które musisz wiedzieć zanim założysz własną stronę www (wydany przez wydawnictwo "ZłoteMyśli"). E-booka można znaleźć tu: http://www.zlotemysli.pl/publication/show/6592/7-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-zanim-zalozysz-wlasna-strone-www.html
2009-12-07 19:51:52 78.8.31.* | YES24.PL
Łatwiej będzie skontaktować się z firmą, która tworzy takie skuteczne strony. Czytanie nawet tysięcy poradników - w niczym nie pomoże. To tak jak uczyć się pływania z poradnika- życzę sukcesów.
2009-12-04 12:27:50 78.8.31.* | YES24.PL
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [0]
mówiąc delikatnie: straszne głupoty :)
i jeszcze sugestia, że rozbudowana witryna to skomplikowana witryna - przecież to głupota i zaprzeczenie wcześniejszym słowom w artykule (gdzie mowa o architekturze strony); dobre jest też to profesjonalna strona za od 700 do 1000 zł - chyba że tak profesjonalna jak ten artykuł - to i owszem :) :)
2009-12-04 00:56:12 83.9.136.* | antyfuch
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [3]
Polak wszystko "umi" i wszystko wie: po robocie "zrobi" na fuchę za tysiaka "stronkę" ściagnietym lewym drim łejwerem, szopem czy innym softem - po co tym naciągaczom informatykom płacić. W innych branżach zaczyna być to samo: polonistki rozliczą "taniej" niż księgowe, przedsiębiorców którzy w kraju wszystkowiedzących i wszytskoumiących oraz niezwykle obrotnych (jaka faktura, jaki zus, jakie legalne oprogramowanie) rodaków mają coraz mniejsze szanse na prowadzenie normalnego biznesu w dziedzienie którą studiowali i uprawiali później przez długie lata. Jak widać, zjawisko dotknęło także branżę dziennikarską, bo równie bzdurne i tanie co nic nie warte teksty pojawiają się w niedawno jeszcze uznawanych za poważne portalach. Czyzby praca na fuchę Panie Redaktorze?
2009-12-07 19:57:19 78.8.31.* | YES24.PL
Nie bierze się to często z braku fundusz tylko ze zwykłego skąpstwa lub głupoty. Byle jak - byle było. Dużo osób myśli, że strona jest po to by być. To głupota - strona ma pozwolić osiągać zakładane cele (sprzedaż, poprawa wizerunku, etc). Jeszcze inna grupa myśli - że można to osiągnąć stroną za 1000 zł i pozycjonowaniem przez Józka studenta - to głupota do kwadratu...
2009-12-07 13:15:52 195.116.177.* | Obserwator lokalny
To prawda, że Polacy próbują wszystko sami zrobić, żeby zaoszczędzić, ale skąd to się bierze ?? Ano to taka naleciałość po latach kiedy nic nie było , a przede wszystkim wynika to z braku funduszy na start. Ale nie ma się z czego śmiać czy krytykować, tylko próbować zrozumieć zjawisko które jest faktem i podpowiadać ludziom jak przez to przebrnąć.
2009-12-04 09:03:36 212.244.192.* | ~dlamniedobre
o co Ci chodzi? mało zleceń czy jak? nie bądź taki anty..wszystko i zamów u fachowców dobra informację o swoich usługach w necie ;)
2009-12-04 00:11:11 83.11.29.* | pgi
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [0]
Jeśli właściciel firmy jeździ 20-letnim Golfem to stronę nie może mieć droższą niż za 1000 zł. Niestety czasami właściciel jeździ autem za 0,5 mln i stronę też ma za 1000 zł. Brak edukacji! Money w tym nie pomaga.
P.S.
a Rokefeler nie miał strony i wyszedł na ludzi :)
2009-12-03 22:19:03 89.230.220.* | controlweb.pl
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [1]
Żałosny artykuł.
2009-12-07 13:17:12 195.116.177.* | lokalny 111
raczej pobieżny :)
2009-12-03 20:26:25 84.10.169.* | ancor
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [0]
Ja się tam uśmiałam :) Zwłaszcza z definicji hostingu.
2009-12-03 19:41:36 84.10.169.* | sz
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [0]
Popieram wypowiedzi poprzedników. Za takie pieniądze można dostać stronę z gotowej templatki, którą może posiadać nasz sąsiad z klatki :]
Podoba mi się także określenie "SEO ... to system zmierzający do osiągnięcia..." !!!
Czy nikt tych artukułów nie czyta przed publikacją ??
2009-12-03 18:59:45 95.41.233.* | Sky2015
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy [2]
To jest skandal, prezentować takie dyrdymały na Money.pl !!! 700 - 1000 zł?? A kto zapłaci programistom, architektom informacji, animatorom, grafikom, managerowi projektu, kto zadba o opisywane wyżej "usability"?! To ma być edukacja przedsiębiorców? Wstyd! Nawet dopisując zera na końcu podanych stawek, nie zasiądziemy do rozmów z dobrą agencją interaktywną! Dlaczego robicie przedsiębiorcom wodę z mózgu? Zawsze będziemy kocmołuchami Europy??? Czy serwisy musi robić po nocach kilku studentów?
Wstyd. I pomyśleć, że do Grupy Money.pl należy interaktywnie.com !
2009-12-07 14:15:06 80.72.46.* | ITI
Nie przeceniałabym usług tego całego sztabu ludzi, szczególnie managera projektu. Nie są niezbędni do stworzenia przyzwoitej strony z podstawowymi infomacjami o firmie i produktach. Nikt kto prowadzi niewielki biznes nie zainwestuje w strone wiecej niż 1500-2500 zł. Tak więc zweryfikujcie ceny i oczekiwania finansowe. Firm gigantów, które mogą sobie pozwolić na super strone jest niewiele, a do tego dysponuja juz stronami....
2009-12-07 20:02:11 78.8.31.* | YES24.PL
Słusznie. Tylko jest tak: firma, którą stać na stronę za 2500 zł - szuka kogoś kto jej ją wykona za 500 zł i jeszcze , żeby wyglądała jak ta za 2500 i aby tylko "szybko była w google widoczna" , etc...
2009-12-03 17:55:36 62.233.226.* | :D
Re: Jak stworzyć skuteczną stronę internetową firmy? [2]
1500 za stronę firmową? :) Jakoś ćponad wszystko ;)
2009-12-04 08:44:31 83.20.12.* | pozycjonowanie-wroclaw.net
Niestety jeśli chodzi o SEO, to autor się myli. Sama optymalizacja strony nie pomaga w ogóle. Ma dziś już marginalne znaczenie, chociaż nie można jej lekceważyć. Trzeba jeszcze stronę "dobrze wypromować", by pojawiła się wysoko w wyszukiwarkach. Jeśli chodzi o projektowanie stro, to rynek jest zepsuty przez pseudo grafików.
2009-12-04 12:31:25 83.16.247.* | amman
zgadza się bez promocji niestety się nie obejdziemy, sem to tylko połowa sukcesu. A ceny stron to ładnie Sky2015 ujął "dyrdymały"- 2 lata temu najtańsza normalna strona kosztowała 15tys a z fajerwerkami to za 1000zł szukać ze świecą w ciemności a i tak się nie znajdzie....
Podobne wiadomości
Kodeks spółek handlowych. Kolejne spółki można rejestrować przez internet Kodeks spółek handlowych. Kolejne spółki można rejestrować przez internet
Ułatwienie nie będzie już dotyczyło tylko spółki z o. o.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI