Przedsiębiorcy apelują o przyjęcie planu Hausnera Rada Przedsiębiorczości zaapelowała w środę do wszystkich ugrupowań politycznych o poparcie programu naprawy finansów publicznych autorstwa wicepremiera Jerzego Hausnera
Piętnastka obawia się napływu emigrantów Za pompą i retoryką, jakie towarzyszą rozszerzeniu Unii Europejskiej, kryje się brak zaufania, podejrzliwość i ksenofobia - napisał w środę "Financial Times", komentując zaostrzanie stanowiska rządów Piętnastki wobec napływu siły roboczej z nowo przyjmowanych do Unii krajów.
Niemcy pracują nad ustawą o zamknięciu rynku pracy Bundestag rozpoczął w czwartek prace nad projektem ustawy zamykającej niemiecki rynek pracy dla pracowników z Polski na co najmniej na dwa lata począwszy od 1 maja 2004 r. Po pierwszym czytaniu posłowie odesłali projekt, uznany za "szczególnie pilny", do komisji.
Nastroje konsumentów trochę lepsze W styczniu wskaźnik klimatu konsumenckiego wzrósł o 3,3 pkt do minus 34,6 pkt, m.in. w wyniku nieco lepszych ocen sytuacji ekonomicznej kraju i odczuwalnej poprawy sytuacji materialnej - poinformował instytut Pentor.
Hausner za wprowadzeniem 19 proc. stawki VAT Wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział w poniedziałek, że w ciągu 3-4 lat będzie dążył do obniżenia podstawowej stawki podatku VAT do 19 proc. z obecnych 22 proc.
Obroty firm faktoringowych nie zmniejszą się Wzrost obrotów firm faktoringowych w tym roku utrzyma się co najmniej na poziomie odnotowanym w 2003 roku, kiedy wyniósł 17,7 proc. - szacuje Andrzej Żbikowski, przewodniczący Konferencji Instytucji Faktoringowych.
Niemcy chcą wpłacać mniej do budżetu UE Bawarska CSU wezwała niemiecki rząd do uzależnienia zgody na przyjęcie konstytucji europejskiej od ograniczenia niemieckich wpłat do budżetu Unii Europejskiej
Najlepiej wiedzie się eksporterom Wśród małych i średnich przedsiębiorstw najlepszą sytuacją finansową w latach 2001-2003 miały przede wszystkim firmy z kapitałem zagranicznym oraz te, których większość przychodów pochodzi z eksportu - wynika z danych Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.
Specjalny numer VAT Jeśli polska firma chce działać na rynku wewnątrzunijnym, musi mieć specjalny numer VAT. Ile firm nie zdąży go uzyskać przed 1 maja? - pisze GW.
Koniunktura - poprawa w przemyśle i budownictwie, bez zmian w handlu Wskaźnik klimatu koniunktury w przemyśle w styczniu wyniósł plus 14, wobec plus 8 w grudniu. Nieznacznie wzrósł również wskaźnik koniunktury w budownictwie. Natomiast nie zanotowano w grudniu zmiany koniunktury w handlu detalicznym
Bruksela nie pozwoli na buble legislacyjne "Gazeta Prawna" twierdzi, że po wejściu do UE zyskamy dodatkowy oręż w walce z niejasnym albo krzywdzącym obywateli prawem. Każdy będzie mógł powiadomić władze Unii o niezgodności polskiego prawa ze standardami wspólnotowymi. Jeśli zarzuty okażą się trafne, przepisy trzeba będzie zmienić
Od początku w pierwszej klasie Za sto dni Polska będzie w Unii Europejskiej. Nie wszystko jest jeszcze dopięte na ostatni guzik. Wiadomo jednak, że od początku będziemy mogli korzystać z najważniejszych przywilejów, które daje integracja
Ustawa o VAT zagrożeniem dla przedsiębiorców Nowa ustawa o VAT, zaproponowana przez rząd Leszka Millera, jest zagrożeniem dla polskich przedsiębiorców, którzy boleśnie odczują jej skutki po wejściu Polski do Unii Europejskiej - uważa Platforma Obywatelska.
Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 13,9 proc. Produkcja przemysłowa w grudniu 2003 roku wzrosła o 13,9 proc. rok do roku, po wzroście o 9,2 proc. w listopadzie, a w stosunku do listopada 2003 roku wzrosła o 1,8 proc. - poinformował GUS.
Surowsze kary za przestępstwa skarbowe Przepadek mienia będącego równowartością korzyści pochodzących z przestępstw skarbowych oraz zaostrzenie kar za najpoważniejsze przestępstwa z 3 lat do 5 lat pozbawienia wolności - to najważniejsze założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego.
Polska wciąż nie jest gotowa Trzy tygodnie po terminie (1 stycznia), w którym można było uruchomić proces wykorzystywania przez Polskę miliardowych funduszy dla uboższych regionów UE, Polska wciąż nie jest do tego gotowa
Przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 9,1 proc. Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w grudniu 2003 roku do 2.662,2 zł i było o 9,1 proc. wyższe niż w listopadzie i o 5,1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2002 roku roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny
Polska zaoferuje najlepsze możliwości do rozwoju firm Prawie połowa wiodących europejskich menedżerów uważa, że po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska będzie oferowała najlepsze możliwości dla rozwoju ich firm spośród krajów przystępujących do UE - wynika z 13 edycji dorocznego badania firmy UPS Europe Business Monitor.