40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. już to zrobiło. Są to głównie niewykwalifikowani robotnicy - wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania "Plany pracodawców".
Polska łódka, którą napędza słońce Gdy w 2014 r. Mirosław Skwarek, przedsiębiorca z branży kosmetyczno-jubilerskiej z Gdyni, wpadł na pomysł zbudowania prototypu zasilanej elektrycznie łodzi, niewielu wróżyło mu sukces. Dziś zamówienia na łódkę Solliner płyną z całego świata - pisze "Gazeta Wyborcza".
Zmiany w Kodeksie pracy od września. Potrzebny jeszcze tylko podpis prezydenta Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy zakłada nowelizacja kodeksu pracy. W czwartek Senat nie zaproponował do niej poprawek. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.
To byłaby rewolucja. Jeden podatek zamiast ośmiu Wprowadzenie jednego podatku od mikroprzedsiębiorców w miejsce obecnych podatków i składek, zmiana podstawy opodatkowania w CIT z dochodu na przychód oraz wprowadzenie stawki 1-1,5 proc. CIT - to propozycje korekty systemu podatkowego, autorstwa Centrum im. Adama Smitha (CAS).
PAIiIZ: 193 tysiące Polaków pracuje w sektorze usług dla biznesu Rynek pracownika, dominacja kapitału polskiego i projekty realizowane praktycznie w każdym zakątku Polski - tak wygląda obecnie sektor usług dla biznesu (tzw. BSS) w Polsce. Według opublikowany przez PAIiIZ raportu, w sektorze pracuje już 193 tys. Polaków.
Ponad połowa polskich małych firm nie ma strony internetowej Polskie mikro, małe i średnie firmy nie są jeszcze cyfrowe. Wprawdzie ponad 55 proc. z nich obsługuje klientów przez internet z wykorzystaniem poczty elektronicznej, ale ponad połowa nie ma własnej strony internetowej, a tylko około 12 proc. korzysta z chmury - wynika z raportu "Cyfryzacja polskiego sektora MMŚP" przygotowanego wspólnie przez Konfederację Lewiatan, home. pl oraz Microsoft.
Chiny tracą atrakcyjność. Część firm zapowiada zniknięcie z tamtego rynku Europejskie firmy jeszcze nigdy tak źle nie postrzegały robienia interesów w Chinach. Pesymizm wśród firm z Europy co do perspektyw działania w Chinach jest na najwyższym z dotychczasowych poziomów - podaje Europejska Izba Handlu (European Chamber of Commerce - ECC).
Jednolity rynek cyfrowy. Dla polskich firm to szansa Rozwój jednolitego rynku cyfrowego UE jest szczególnie ważny dla nowych graczy z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym polskich firm; chodzi o to, by nie było na nim barier, które utrudniają im dogonienie pozostałych - mówił w piątek wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Firmy przestały toczyć sądowe spory ze skarbówką Firmy straciły zapał do walki w sądach o odszkodowania za błędne decyzje skarbówki. W 2015 r. przeciwko fiskusowi wniesiono tylko pięć pozwów - informuje "Puls Biznesu".
Pracodawcy: minimalna stawka 12 zł za godz. zwiększy szarą strefę Wprowadzenie minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę w wysokości 12 zł pogorszy sytuację na rynku pracy, zwiększy szarą strefę; stanowi też nadmierną ingerencję w swobodę zawierania umów - uważają Business Centre Club oraz Związek Pracodawców RP.
Mażewska: parki technologiczne zmieniają swój charakter Parki technologiczne udostępniają startupom już nie tylko biura, ale także laboratoria i powierzchnie produkcyjne. W obszarze usług proinnowacyjnych największe zapotrzebowanie młode firmy wykazują w zakresie marketingowym - twierdzi Marzena Mażewska z SOOIPP.
Kredyt dla firm. Spółki z sektora MSP chętnie korzystają Blisko połowa średnich firm i ponad jedna trzecia małych korzysta z kredytów bankowych - wynika z przedstawionych w poniedziałek w Związku Banków Polskich wyników badania "Małe średnie przedsiębiorstwa na usługach bankowych".
Polacy nie są aż tak przedsiębiorczy Mamy najmniej małych i średnich firm na tysiąc mieszkańców w całej Unii Europejskiej - informuje "Puls Biznesu", powołując się na raport Banku Zachodniego WBK.
Venture builders wspomogą rozwój start-upów w Polsce? Na rynku start-upów pojawiają się nowe trendy. I choć wcześniej tworzenie firmy łączyło się ze znalezieniem dobrego pomysłu na biznes i szukaniem niezbędnego finansowania, obecnie przedsiębiorstwo może mieć swój początek w fabryce start-upów.
Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o OZE. PiS starł się z opozycją W czwartek po południu Sejm zajął się projektem nowelizacji ustawy o OZE, która na nowo organizuje system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Opozycja złożyła wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.
PiS chce ustanowić Dzień Przedsiębiorcy. Kiedy miałby wypadać? W środę sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju przyjęła projekt uchwały ws. ustanowienia dnia 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy. Wzmocni to świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych i przedsiębiorczości - wskazywali posłowie PiS. .
Mediacje gospodarcze. Coraz więcej firm korzysta, ale wciąż jest wiele barier Nowe prawo dot. mediacji oraz akcje promocyjne istotnie zwiększyły zainteresowanie mediacją gospodarczą w Polsce, jednak na drodze do jej upowszechnienia nadal występuje wiele barier - mówili uczestnicy środowego Kongresu Sporów Sądowych, Mediacji i Arbitrażu.