Notowania

Zwolnienia i ulgi podatkowe w strefach ekonomicznych

Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej różne podmioty gospodarcze na preferencyjnych warunkach mają prawo do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nejron/Dreamstime)

W Polsce pojawia się coraz więcej Specjalnych Stref Ekonomicznych, gdyż wpływają korzystnie na rozwój gospodarki danego regionu oraz stanowią relewantne narzędzie walki ze słabościami polskiego przemysłu. Dobre warunki prowadzenia działalności gospodarczej i oferowane przez strefę zwolnienia podatkowe przyciągają rzesze inwestorów.

Specjalna Strefa Ekonomiczna stanowi wyizolowaną i niezamieszkałą część terytorium kraju. Na jej terenie różne podmioty gospodarcze na preferencyjnych warunkach mają prawo do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ponadto Specjalna Strefa Ekonomiczna kładzie nacisk na współpracę między biznesem a nauką oraz zapewnia wiele miejsc pracy i ogranicza bezrobocie. Wspomaga także zagospodarowanie i intensyfikację istniejącego majątku przemysłowego i infrastruktury gospodarczej w danym regionie oraz zapobiega ich destrukcji, rozwija eksport i zachowuje równowagę ekologiczną. Rezultatem jej stworzenia staje się wzrost konkurencyjności wytwarzanych towarów i usług.

Zwolnienia i ulgi podatkowe

Pomoc publiczna, udzielana inwestorom, sprecyzowana w Ustawie polega na zapewnieniu im odpowiednich warunków do prowadzenia działalności oraz przede wszystkim na zwolnieniu z podatku dochodowego (zwolnienie z podatku osób fizycznych i prawnych od dochodu osiągniętego na podstawie działalności w strefie). Celem takiego zabiegu jest przyciągniecie do strefy jak największej ilości firm. By uzyskać ulgi podatkowe przedsiębiorstwa muszą spełniać kilka wytycznych:

  1. Zatrudnienie określonej liczby pracowników w ustalonym wcześniej terminie – w ten sposób zarządzający daną strefą wywiązuje się obsadzenia wystarczającej liczby miejsc pracy, ale ograniczają przy tym jednocześnie możliwości firm o mniejszym potencjale. Zarządca musi dokładnie przemyśleć wymaganą liczbę pracowników, gdyż zbyt duża rozciągnięta na długi okres czasu może zniechęcić przedsiębiorstwa, a zbyt mała będzie przyciągać przede wszystkim młode firmy (należy pamiętać, że owszem nieduże przedsięwzięcia są bardziej rozwojowe, ale towarzyszy im większe ryzyko).
  2. Kryterium wartości inwestycji – podobnie jak wyżej – zbyt duże wymagania nastawiają przedsiębiorców pejoratywnie, natomiast inwestycje o niewielkiej wartości stają się nielukratywne dla regionu, a ich dochody są zawyżone z racji zaoszczędzonych środków z tytułu zwolnienia z podatku dochodowego.
  3. Określony czas trwania inwestycji – w Specjalnych Strefach Ekonomicznych stawia się na kontrakty długoterminowe, dzięki temu inwestor zyskuje swego rodzaju stabilizację związaną z otoczeniem, a strefa względną niezmienność wpływów i relacji przedsiębiorstw w regionie.
  4. Zgodność inwestycji z planem rozwoju danej strefy

Jednak należy pamiętać, że dana firma może uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego jedynie z części swego wypracowanego w strefie dochodu. Dzięki temu strefa zabezpiecza się przed tworzeniem w niej oddziałów przedsiębiorstw, które produkowałyby towary poza jej obszarem, a przy tym korzystały z jej pomocy i ulg.

Przy wszystkich intratnych zwolnieniach i ulgach podatkowych należy pamiętać, iż Specjalne Strefy Ekonomiczne spełniają różnorodne cele i nie powinny być postrzegane jedynie jako obszar nieobjęty obowiązkiem podatkowym. Gdyż są przede wszystkim zintegrowanym instrumentem intensyfikacji przemysłu i walki z bezrobociem.

Firmy biorące pod uwagę jedynie zwolnienie z podatku, po wygaśnięciu okresu jego obowiązywania rezygnują z działalności w strefie i strefa z tego tytułu ponosi kolejne koszty. Ponadto przedsiębiorstwa przy wyborze takiej, a nie innej strefy powinny kierować się istniejącą tam infrastrukturą, kadrą i rynkiem zbytu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t21184.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/z;jakich;ulg;podatkowych;moze;skorzystac;mala;firma,185,0,712889.html) Z jakich ulg podatkowych może skorzystać mała firma? Największe zyski na podatku daje możliwość jednorazowej amortyzacji środka trwałego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t102802.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzaniep/artykul/firmy;walcza;o;specjalne;strefy;ekonomiczne,103,0,657511.html) Firmy walczą o Specjalne Strefy Ekonomiczne Przedsiębiorcy, ze względu na kryzys, chcą przedłużenia zwolnień podatkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;oplaca;sie;rozliczac;ryczaltem,104,0,881768.html) Kiedy opłaca się rozliczać ryczałtem Główną zaletą tego sposobu jest brak wymogu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a jedynie ewidencję przychodów, środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Tagi: specjalne strefy ekonomiczne, msp, księgowość internetowa
Źródło:
wfirma.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz