Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Własna działalność gospodarcza. Kiedy warto ją założyć?

Własna działalność gospodarcza. Kiedy warto ją założyć?

Fot. ESB Professional, Shutterstock

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swoich zarobków na etacie, załóż swoją firmę. Zewsząd słyszysz takie komunikaty. Oczywiście, własna działalność gospodarcza jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zarabiać więcej. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić. A co najważniejsze, jak sprzedawać swoje umiejętności i wiedzę. Bo bez tego prędzej czy później twoja własna działalność gospodarcza upadnie.

Przeraża cię perspektywa prowadzenia własnego biznesu, a jednocześnie etat uwiera twoją samodzielność i swobodę? Możesz spróbować swoich sił, realizując dla klientów usługi na zasadzie umowy o dzieło lub zlecenia. To proste rozwiązanie, które nie wymaga wielu formalności. Jeśli jednak twoje projekty będą bardziej skomplikowane i to tym sam będziesz musiał rozliczać się z podwykonawcami, dobrym rozwiązaniem jest własna działalność gospodarcza.

Własna działalność a etat

W większości przypadków własna działalność gospodarcza daje szansę na znacznie wyższe zarobki niż etat. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego. Własna działalność gospodarcza wymaga konkretnych cech. To przede wszystkim samodyscyplina. Tutaj sam musisz robić wiele. Sam być dla siebie księgowym, kierowcą, a także windykatorem. Tylko od ciebie zależy, czy pieniądze, które mają zapłacić twoi kontrahenci, trafią na konto na czas.

No i przede wszystkim musisz mieć wyjątkową dyscyplinę finansową. Pracując na etacie, można być praktycznie pewnym, że określonego dnia pensja wpłynie na konto. W przypadku przedsiębiorcy nie zawsze tak musi być.

Od czego zależy sukces własnej działalności?

Własna działalność gospodarcza może też wymagać sporej liczby kontaktów. To od nich może zależeć, ilu klientów będziesz mieć w przyszłości. Sporo osób dzięki kontaktom zdobywa pierwsze zlecenia.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga sporej samodyscypliny. Osoba, która prowadzi własną działalność, musi bardzo dobrze organizować swój czas pracy i, co istotne, mieć spore umiejętności sprzedażowe. Bo jeśli sprzedaży nie ma, to taka firma szybko przestanie istnieć.

Własna działalność daje przede wszystkim większą swobodę i szansę na zarobki. Niestety wymaga to sporej pracy, żeby dojść do poziomu, w którym zaczniesz zarabiać spore pieniądze. No i oczywiście dobrze musisz dobierać kontrahentów. Tak, by nie musieć windykować płatności.

Własna działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem. Pomysł biznesowy może nie wypalić i twoje wyobrażenia o biznesie nie będą zbieżne z twoimi przewidywaniami. Jeśli boisz się samodzielnie uruchamiać własną działalność gospodarczą, spróbuj swoich sił, zakładając spółkę. W kilka osób można stworzyć przedsięwzięcie o sporych rozmiarach. No i łatwiej delegować zadania na innych.

W spółce możesz liczyć na to, że partner biznesowy dołoży trochę wiedzy i pieniędzy do rozwoju biznesu ale jednocześnie będziesz też musiał wiele rzeczy konsultować. I jeśli pojawią się zyski, będzie musiał się nimi podzielić.

Własna działalność gospodarcza może być wspaniałym pomysłem na życie. Szczególnie w sytuacji, gdy chcesz wypróbować czy koncept biznesowy, na który wpadłeś, ma szansę się sprawdzić. Wszystko dlatego, że własną działalność gospodarczą można założyć bardzo szybko i tanio i tak samo ją zamknąć, jeśli okaże się, że pomysł się nie sprawdza.

Czytaj także
Polecane galerie
Romek
2018-11-11 16:30
ZUS NISZCZY MALE JEDNOOSOBOWE FIRMY SKLADKAMI ZUSOWSKIMI CO ROKU WIĘKSZYMI. PO ZA TYM ZEZWALA RZAD NA NIEUCZCIWĄ KONKURENCJĘ EMERYTÓW MUNDUROWYCH STRAZAKOW NA ETATCH KRUSOWCOW NA TAXI. NIE PŁACĄ ZUSU I SA NIEUCZCIWA KONKURENCJĄ DLA INNYCH PLACACYCH PELEN ZUS
W JAKIM CHORYM KRWJU MY ŻYJEMY?
Slawek
2018-11-11 16:17
Zus w Anglii 60 zl w Polsce 1230 a od nowego roku ponad 1300 zł i co roku większy.ZUS TO ZLODZIEJE
ament
2018-11-09 21:01
Z autopsji: NIGDY !
Wykończy cię ZUS i kontrole skarbówki za każdym razem gdy wystąpisz o zwrot nadpłaconego VAT. Wystarczy 500 zł. Sfrustrowany ale wsparty całym aparatem państwa urzędnik zażąda wyjaśnień dla każdej faktury. W irytacji z poczucia traktowania jak przestępca odechce ci się szybko.