Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Badania lekarskie na prawo jazdy. Najważniejsze informacje dla kandydata na kierowcę

Każdy, kto chce zostać kierową, musi wykonać badania lekarskie. Trzeba je wykonać jeszcze zanim rozpoczniemy kurs na prawo jazdy. Badania lekarskie na prawo jazdy nie są skomplikowane. Badania lekarskie na prawo jazdy mogą wykonać wyłącznie uprawnieni lekarze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Badania lekarskie na prawo jazdy są obowiązkowe (Fot: Reporter)

Prawo jazdy jest dokumentem, który pozwala na kierowanie określonym typem pojazdu. Zanim jednak kandydat na kierowcę odbędzie kurs na prawo jazdy, musi najpierw wykonać badania lekarskie. Takie badania nie są skomplikowane. Trwają bardzo krótko. Trzeba jednak pamiętać, że mogę je przeprowadzać wyłącznie uprawnieni lekarze. Badanie jest bardzo krótkie. W sytuacji, gdy w trakcie badania wykryte będą nieprawidłowości, to lekarz, który przeprowadza badania lekarskie, skieruje kandydata na kierowcę do innego lekarza, który specjalizuje się w konkretnym problemie zdrowotnym.

Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy?

Prawo jazdy można uzyskać w każdym wieku. Nie istnieje górna granica wieku, od którego możemy starać się o prawo jazdy. Jednak podstawą jest badanie lekarskie. Lekarz może orzec, że istnieją przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. Podczas badania lekarskiego na prawo jazdy lekarz ocenia stan zdrowia kandydata. Sprawdza między innymi wzrok, słuch i narząd równowagi. Lekarz bada też układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Kandydat podlega również badaniu pod kątem ewentualności padaczki i cukrzycy. Lekarz bada też stan psychiczny osoby, która chce zostać kierowcą.

Podczas badania lekarskiego sprawdzane jest też czy kandydat nie ma objawów, które wskazują na uzależnienie od alkoholu albo jego nadużywanie, albo inne zaburzenia, które mogą stanowić ryzyko dla kierowania pojazdem. Jeśli lekarz stwierdzi jakieś zaburzenia, kandydat na kierowcę nie otrzyma zaświadczenia. Oczywiście jednym z najważniejszych elementów badania lekarskiego na prawo jazdy jest sprawdzenie wzroku. Konieczność noszenia okularów nie będzie dyskwalifikowała kierowcę. Taka adnotacja znajdzie się jednak w prawie jazdy.

Jak długo jest ważne badanie lekarskie na prawo jazdy?

Badanie lekarskie na prawo jazdy nie będzie oczywiście ważne bezterminowo. Okres ważności zależeć będzie w dużej mierze od wieku kierowcy i kategorii prawa jazdy, którą chce uzyskać kierowca. Kierowca musi powtarzać badania lekarskie. Im więcej nieprawidłowości zostało wykrytych przez lekarza podczas pierwszego badania lekarskiego, tym częstszą kontrolę może zalecić lekarz. Powtarzanie badań będzie konieczne z całą pewnością potrzebne, jeśli kierowca ma wadę wzroku. W przypadku innych chorób trzeba będzie sprawdzać regularnie, czy stan się nie pogarsza i czy nie ma negatywnego wpływu na zachowanie za kierownicą. Badanie lekarskie będzie musiało być powtórzone, jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane np. ze względu na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Cena badań lekarskich dla kierowców jest jednakowa dla wszystkich, niezależnie od tego, czy jest to kandydat, dopiero zapisujący się na kurs prawa jazdy, czy ten, który chce przedłużyć albo odzyskać utracone prawo jazdy. Cena badań lekarskich wynosi 200 zł. Trzeba podkreślić, że badania lekarskie dla kierowców nie zawsze przeprowadzane są rzetelnie. Jeśli dopiero staramy się o prawo jazdy, to warto zapisać się na badania jeszcze przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy. Wszystko dlatego, że orzeczenie lekarskie potrzebne jest, żeby wyrobić numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), a ten jest niezbędny, żeby zapisać się na kurs.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2019

AndreMało im kasy o nas, pasozyty

22-01-2019

GfdWiecznie coś wymyślają z tym prawo jazdy jak w żadnym kraju.

22-01-2019

AndreZłodzieje Pasożyty , do roboty

Rozwiń komentarze (12)