Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bankructwo Thomasa Cooka. Prezes w Niemczech: "reaktywacja Neckermanna jest możliwa"

Prezes niemieckiego Thomasa Cooka Stefanie Berk widzi szanse na przywrócenie działalności biur podróży kontrolowanych przez upadłą spółkę. Potwierdziła, że prowadzi już negocjacje ws. reaktywacji m.in. Neckermanna, ale też Öger Tours i Buchera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Neckermann wznowi działalność? Trwają negocjacje (Fot: WP.PL)

Berk oceniła, że szanse przywrócenia działalności tych touroperatorów są całkiem realne – podała "Rzeczpospolita". Wskazała przy tym, że niemiecka filia Thomasa Cooka była w pełni rentowną firmą, a ogłoszona przez niego niewypłacalność to efekt domina spowodowany bankructwem brytyjskiej spółki-matki.

Zdaniem Berk pojawili się już na horyzoncie inwestorzy, którzy gotowi są wyłożyć pieniądze na reaktywację spółek Neckermann, Öger Tours i Bucher. Chcą to zrobić jak najszybciej, aby były już gotowe na sezon zimowy. Podkreśliła jednak, że do tej operacji będzie jednak potrzebny czas.

Berk uważa, że bankructwo obciąży markę Thomasa Cooka, ale Neckermann, Bucher i Öger Tours mają szansę na powrót na rynek. Według informacji niemieckiego portalu branży turystycznej FVW, Berk planuje porozumieć się z syndykiem i reaktywować działanie części biur podróży, niezależnie od głównego koncernu.

Zobacz także: Prezes Neckermann Polska pisał: "chce mi się płakać". "Nie dziwię mu się"

– Planujemy odrodzenie Neckermanna w Niemczech – powiedziała Sefanie Berk.

Zapewniła przy tym, że wielu hotelarzy i innych kontrahentów już wyraziło gotowość do dalszej współpracy po ewentualnej reaktywacji. Nie mają dla nich znaczenia poniesione straty z tytułu niewypłacalności.

Thomas Cook. Były dyrektor generalny szczerze o przyczynach upadku firmy

Na razie niemiecki Thomas Cook ogłosił upadłość. Prezes wytłumaczyła, że zarząd zrobił to w trosce o swoich klientów – ich dalsze wakacje są zabezpieczone przez ubezpieczyciela. Inaczej sytuacja mogłaby wyglądać, gdyby firma zdecydowała się na dalsze prowadzenie działalności.

Według informacji FVW, która powołuje się na agencję informacyjną DPA, niemiecki Cook miał starać się o kredyt pomostowy poręczony przez rząd. Jego wartość miała wynieść 375 milionów euro. Tej informacji nie mogła potwierdzić rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki Niemiec.

Upadek Thomasa Cooka i niemieckiej spółki-córki przyczynił się również do zakończenia działalności polskiego Neckermanna. Prezes spółki Maciej Nykiel w piśmie, do treści którego dotarł money.pl, przepraszał partnerów biura.

Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił, że Polacy zagranicą są bezpieczni.
Upadek Neckermann Polska. Szynkowski vel Sęk: "W pełni kontrolujemy sytuację"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2019

GośćPrezes wytłumaczyła, że upadłość ogłoszono w trosce o klientów. Ta troska wyglądała tak, że klienci zapłacili za wczasy, spółka kasę przytuliła, a … Czytaj całość

27-09-2019

xdCo na to Balcerowicz i jego niewidzialna ręka rynku ?

28-09-2019

onPolski prezes przeprasza? za co? chyba tylko za to, że kazal łgac przec 2 dni - te zapewnienia ze wszystko jest ok były żałosne

Rozwiń komentarze (7)