Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Źródła finansowania firmy - czy znasz je wszystkie?

0
Podziel się:

Każdy z nas pragnie realizować się w swoim życiu zawodowym, stawia na rozwój i ambitnie obiera sobie coraz to nowsze cele.

Źródła finansowania firmy - czy znasz je wszystkie?
(peepo/iStockphoto)

Każdy z nas pragnie realizować się w swoim życiu zawodowym, stawia na rozwój i ambitnie obiera sobie coraz to nowsze cele. Jednym z nich może być chęć odcięcia się od sztywnych reguł korporacyjnych i rozpoczęcie działań na własny rachunek. Założyć własną firmę to jedno, jak jednak ją utrzymać?

Finansowanie firmy to kwestia wręcz fundamentalna dla każdego przedsiębiorcy. Każde stadium rozwoju działalności gospodarczej, zależne od liczby zatrudnionych osób, obrotów czy perspektyw na kolejne lata, wymaga różnych sposobów pozyskiwania funduszy.

Na start

Podstawą prawidłowo funkcjonującej gospodarki są nowe, innowacyjne firmy, czyli tzw. start-upy. Są one obecnie głównym źródłem zatrudnienia młodych i wykształconych ludzi oraz mają istotny wpływ na wzrost gospodarczy kraju. Wbrew pozorom i pomimo potencjału gospodarczego, warunki finansowania są dla nich trudniejsze i bardziej restrykcyjne niż dla rozwiniętych firm, z ugruntowaną pozycją rynkową. Brak zabezpieczeń majątkowych, niskie zasoby finansowe, nieefektowny rynek kapitałowy mogący w każdej chwili pogorszyć jakość portfeli finansowych i płynności to tylko niektóre z czynników, które skutecznie studzą zapał banków do udzielania kredytu lub pozwalają wyłącznie na zaciąganie kredytów z szalenie wysokim oprocentowaniem. Teoretycznie więc małe i średnie przedsiębiorstwa są odseparowane od szerokiego wachlarza możliwości finansowania firm. Jak jest jednak w praktyce?

Fools, friends and family

Jeśli mamy pomysł i potencjał, istotnym źródłem środków finansowych są prywatni inwestorzy, najbliższa rodzina czy znajomi. Takie finansowanie jest potocznie zwane Zasadą 3F – Fools, Friends and Family. Metoda stosunkowo łatwa oraz niezwykle szybka – pieniądze na start można pozyskać bez góry formalności, w ekstremalnie krótkim czasie. Z goła innym aspektem takiego finansowania jest jednak ryzyko, które musi podjąć dany inwestor, a którego wcześniej nie zaakceptował bank przy próbie udzielenia kredytu.

Wypożyczaj zamiast kupować

Gdy nasza firma już funkcjonuje, a jednak wciąż nie mamy środków na zakup samochodów czy maszyn, idealnie sprawdza się korzystanie z usług leasingowych. Firma leasingowa dokonuje zakupu danego dobra w imieniu przedsiębiorcy, które potem jest mu wypożyczane za ustaloną miesięczną kwotę. Oczywiście istnieje również możliwość późniejszego wykupienia danego dobra, firmy leasingowe oferują bowiem bardzo elastyczne i korzystne ceny za taką transakcję.

_ Venture _ znaczy ryzyko

Firma przynosi już pewne zyski, wykrystalizował się już jej cel oraz target, potencjał firmy jest określany jako bardzo rozwojowy, ale kapitał bankowy wciąż nie jest możliwy do uzyskania przez brak zabezpieczenia majątkowego i zbyt wysokie ryzyko finansowe. Brzmi znajomo? W takich sytuacjach, można skorzystać z pomocy tzw. venture capital, dla którego istotny jest zysk wynikający z wartości naszej firmy, a nie z jej działalności produkcyjnej. Dodatkowe fundusze lokowane są przez wielkie korporacje, instytucje czy fundusze oszczędnościowe, a finansowane przedsiębiorstwo może płacić częścią udziałów.

Pięć etapów

Przychodzi w końcu czas, gdy nasza firma, działająca już od pewnego czasu na rynku, może ubiegać się o dofinansowanie tzw. funduszami private equity. Źródłem finansowania są w tym przypadku banki, duże korporacje, międzynarodowe koncerny, fundusze emerytalne oraz instytucje publiczne, rządowe i naukowe. Podczas pięciu etapów finansowania: akwizycji kapitału, analizy i selekcji potencjalnych projektów inwestycyjnych wraz z podjęciem inwestycji, realizacji projektu oraz realizacji zysków portfelowych, nasza firma może otrzymać znaczące środki finansowe na dalszy rozwój, nowe miejsca pracy czy zakup pewnych dóbr. Jednak należy pamiętać, że skorzystanie z private equity bardzo często jest równoznaczne z przejęciem większościowego udziału w firmie przez danego inwestora, co często nie do końca odpowiada finansowanemu przedsiębiorcy.

Z pomocą przychodzi Unia Europejska

Innowacyjna Gospodarka, Program Operacyjny Kapitał Ludzki czy Regionalne Programy Operacyjne – to nazwy powszechnie słyszane w mediach, które są prawdopodobnie najkorzystniejszą z opcji pozyskiwania środków finansowych dla przedsiębiorstw. Programy funduszy Unii Europejskiej są bowiem całkowicie bezzwrotne, łączą się jednak ze spełnieniem konkretnych warunków, przedarciem się przez morze formalności i biurokracji oraz muszą być przeznaczone na ściśle określony cel. Budżet dotacji Unii, rozpisany na lata 2007-2013 przewiduje przeznaczenie 8 milionów złotych na programy ogólnopolskie i również 8 milionów złotych na te regionalne. Dlaczego więc nie skorzystać?

A może... kredyt?

Kredyt to opcja finansowania firmy skierowana do rozwijających się i rozwiniętych przedsiębiorstw, które posiadają już spore środki trwałe oraz obrotowe. Proces kredytowy oraz przebrnięcie przez machinę biurokratyczną, a także określenie oraz zaakceptowanie danego ryzyka przez bank to jednak nie lada wyzwanie. Bank wymaga kompletnej dokumentacji - bilansów, rachunków zysków i strat, potwierdzeń braku zaległości podatkowych czy rachunków przepływów środków pieniężnych. Niezwykle istotne jest również zabezpieczenie dla kredytu w postaci nieruchomości, poręczeń czy chociaż samochodu. Finansowanie rozwiniętej firmy to koszt oraz ryzyko finansowe – oprocentowanie kredytu oraz czas, na który został zaciągnięty ściśle wiążą się z tym, jakie ryzyko finansowe możemy ponieść. Dlatego dobór tego instrumentu finansowego musi być dokładnie przeanalizowany i dostosowany stricte do naszej działalności gospodarczej.

Firma, w zależności od etapu, na którym się znajduje, dysponuje wachlarzem możliwości pozyskiwania środków finansowych. Są opcje przeznaczone wyłącznie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i te skierowane do stale rozwijających się i rozwiniętych firm. Należy pamiętać, że inteligentny dobór oraz zoptymalizowanie źródeł finansowania to zmniejszenie ryzyka portfela, co stanowi istotny punkt odniesienia w ocenie rentowności przedsiębiorstwa. Obrazowo porównując – to sposób na uniknięcie pożarcia przez rekiny biznesowe na niebezpiecznym oceanie finansów.

[

]( http://www.e-harmonogram.pl/ )

Czytaj więcej w Money.pl
Niedozwolone klauzule umowne plagą w e-sklepach Coraz więcej małych i średnich firm oferujących konsumentom swe usługi samodzielnie sporządza swoje regulaminy i warunki zawieranych umów.
Dotacje na żłobki. Firmy mogą składać wnioski Po raz pierwszy o dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe. Dotychczas dotacje zarezerwowane były tylko dla gmin.
Wznowienie działalności gospodarczej? Nic prostszego Firmę odwiesza się składając wniosek CEIDG-1. Zobacz, jak należy go wypełnić i gdzie go złożyć.
fundusze
zakładam firmę
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)