Notowania

Emerytura policyjna. Zasady przyznawania i dodatki

Z emerytury policyjnej może skorzystać funkcjonariusz, który w momencie zwolnienia ze służby ma 25 lat pracy w Policji. Gdy skorzysta z takiego prawa, ma też możliwość podjęcia innej pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Do emerytury policyjnej mogą zostać doliczone dodatki takie jak dodatek pielęgnacyjny (Fot: pixabay/ CC0 Public Domain)

Do 2013 roku wystarczyło, że policjant przepracował 15 lat w służbie i mógł przejść na emeryturę. Teraz jest inaczej chociaż emerytom mundurowym przysługuje wiele przywilejów. Prawo do emerytury mundurowej ma m.in. policjant, funkcjonariusz UOP, ABW, CBA, Straży Granicznej, BOR, straży pożarnej czy służby więziennej.

Emerytura policyjna – aktualne przepisy

Wcześniej, gdy funkcjonariusz przepracował 15 lat, mógł przejść na emeryturę. Dostawał świadczenie w wysokości 40 proc. ostatniej pensji. Za każdy kolejny przepracowany rok było to o 2,6 proc. więcej. Ci, którzy rozpoczęli służbę w 2013 roku, mogą skorzystać z emerytury dopiero po 25 latach służby. Muszą też mieć skończone 55 lat. Do stażu pracy wliczany jest czas, kiedy policjant był np. zawieszony w czynnościach ze względu na prowadzone postępowanie karne i został uniewinniony albo gdy sprawa była umorzona, a także wtedy, gdy zajmował się wychowywaniem dzieci przez okres nie dłuższy niż trzy lata.

Wysokość emerytury policyjnej oblicza się biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie z 10 kolejnych lat służby. Może je dowolnie wybrać sam mundurowy. Jeśli tego nie zrobi, podstawą do wyliczenia emerytury będzie 10 lat, które poprzedzają zwolnienie ze służby.

Emeryturę można podwyższyć. Do świadczenia może być doliczony 1 proc. podstawy za każdy rok pracy jako personel samolotu lub śmigłowca, członek załogi pływającej, skoczek spadochronowy albo nurek. Dodatkowe 2 proc. dolicza się, jeśli mundurowy pracował jako nurek lub płetwonurek oraz w przypadku zwalczania fizycznego terroryzmu.

Dodatki do emerytury policyjnej

Do emerytury policyjnej może być doliczony dodatek pielęgnacyjny. Podstawę do jego przyznania stanowi orzeczenie lekarza orzecznika, w którym określa on, że policjant jest niezdolny do pracy, a także do samodzielnej egzystencji. Jeśli policjant skończy 75 lat, to taki dodatek otrzyma bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Każdy "cywilny" emeryt ma prawo do podjęcia pracy praktycznie bez żadnych ograniczeń. Oczywiście, jeśli nie bierzemy pod uwagę osób, które zdecydowały się na wcześniejszą emeryturę. W przypadku służb mundurowych ważny będzie w tym przypadku nie wiek, a wysokość świadczenia. Innymi słowy, emerytowany policjant może podjąć pracę. W takiej sytuacji jednak jego świadczenie emerytalne może być zmniejszone. Stanie się tak w sytuacji przekroczenia określonych w ustawie progów. I tak jeśli będzie to więcej niż 70 proc. wynagrodzenia, to świadczenie będzie zmniejszone. Jeśli dorabiając, policjant zarobi więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to świadczenie może być zawieszone.

Zmniejszenie świadczenia związane jest też z przypisaniem do odpowiedniej grupy inwalidzkiej – jeśli pobiera rentę. I tak, świadczenie będzie zmniejszone maksymalnie o:

  • 488,67 zł (I grupa inwalidzka);
  • 366,53 zł (II i III grupą inwalidzka);
  • 415,39 zł (renta rodzinna).

Ważną informacją jest to, że w przypadku funkcjonariuszy, kwota takiego zmniejszenia nie może przekroczyć ¼ ich całego świadczenia.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-01-2019

ZK590po 25 latach pracy na budowie czeka następne 25 lat na etacie ale bez emerytury a po 50 latach 1/2 emerytury policyjnej bez możliwości … Czytaj całość

24-01-2019

BB1313ZK590 - ale o co chodzi każdy ma wybór zamiast na budowę można iść do Policji !

25-01-2019

robiStrasznie namieszali ścienne w tym artykule, dokladnie wymieszaliście nowy system emerytalny że starym, który również obowiązuje. Poprosimy o rzetelną … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)