Notowania

vat
30.04.2019 16:25

Fiskus ściga firmę za VAT. Wszystko przez pomyłkę w nazwie

Słowo "złom" zamiast "granulat" na fakturze. Tyle wystarczyło, aby dolnośląska skarbówka odmówiła odliczenia kilku milionów złotych podatku. Nad firmą zawisła groźba bankructwa – pisze portal wyborcza.biz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kłopoty przedsiębiorcy zaczęły się od błędu w nazwie produktu na fakturze (Fot: DAMIAN RUCINSKI/REPORTER)

Sprawa zaczęła się dwa lata temu. Pewien przedsiębiorca z Wrocławia prowadził firma handlową. Jak twierdzi, wszystkie podatki płacił w terminie, nigdy nie miał żadnych zaległości wobec urzędu skarbowego, ZUS, NFZ i pracowników.

Jak opisuje dziennikarz portalu wyborcza.biz, pewnego dnia pojawili się kontrolerzy ze skarbówki, którzy poprosili faktury i dokumentację przewozową. Okazało się, że na jednym z pism przedsiębiorca błędnie wpisał nazwę produktu. Wszystko inne się zgadzało – zarówno ilość produktu, jak i kwota zapłacona oraz odliczona.

Kontrolerzy przyznali, że na błędzie redakcyjnym skarb państwo nic nie stracił. Mężczyzna wyjaśnił sprawę i zajął się prowadzeniem firmy. Spokój przerwał naczelnik skarbówki, który wydał decyzję, że „ze względu na błędne oznaczenie towarów na fakturach podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego”.

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: mini-domy w Polsce

Dla przedsiębiorcy oznaczało to wstrzymanie kilku milionów złotych, co byłoby równoznaczne z bankructwem i zamknięciem firmy.

Biznesmen odwołał się. Sprawa trafiła do polskich sądów, a potem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który przyznał rację polskiemu przedsiębiorcy. Na tej postawie polski sąd uchylił decyzję pracowników skarbówki.

Przedsiębiorca z Wrocławia nie ma pewności, czy dalej będzie mógł prowadzić firmę. Wyrok jest bowiem nieprawomocny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, wiadomości, fiskus, izba skarbowa, wrocław, firma, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-04-2019

RysiekMój Boże napisz do KODU oni mają wolne sądy może p. Tusk i p. Schetyna pomoga

30-04-2019

myykJuz od dawna jest niszczenie polskich przedsiebiorców, przez plemie zmijowe. Ktos powie ze to wina Polskich urzedników. Nie prawda, bo cała góra na to … Czytaj całość

30-04-2019

jacekA budmat w Zamościu wały robi od 20 lat i układ z policją prokuraturą i ABW lublin i nic nie robią . i o co tu chodzi . … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (61)