Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Fiskus ściga firmę za VAT. Wszystko przez pomyłkę w nazwie

61
Podziel się:

Słowo "złom" zamiast "granulat" na fakturze. Tyle wystarczyło, aby dolnośląska skarbówka odmówiła odliczenia kilku milionów złotych podatku. Nad firmą zawisła groźba bankructwa – pisze portal wyborcza.biz.

Kłopoty przedsiębiorcy zaczęły się od błędu w nazwie produktu na fakturze
Kłopoty przedsiębiorcy zaczęły się od błędu w nazwie produktu na fakturze (East News, DAMIAN RUCINSKI/REPORTER)
bEJIVkCt

Sprawa zaczęła się dwa lata temu. Pewien przedsiębiorca z Wrocławia prowadził firma handlową. Jak twierdzi, wszystkie podatki płacił w terminie, nigdy nie miał żadnych zaległości wobec urzędu skarbowego, ZUS, NFZ i pracowników.

Jak opisuje dziennikarz portalu wyborcza.biz, pewnego dnia pojawili się kontrolerzy ze skarbówki, którzy poprosili faktury i dokumentację przewozową. Okazało się, że na jednym z pism przedsiębiorca błędnie wpisał nazwę produktu. Wszystko inne się zgadzało – zarówno ilość produktu, jak i kwota zapłacona oraz odliczona.

Kontrolerzy przyznali, że na błędzie redakcyjnym skarb państwo nic nie stracił. Mężczyzna wyjaśnił sprawę i zajął się prowadzeniem firmy. Spokój przerwał naczelnik skarbówki, który wydał decyzję, że „ze względu na błędne oznaczenie towarów na fakturach podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego”.

bEJIVkCv

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: mini-domy w Polsce

Dla przedsiębiorcy oznaczało to wstrzymanie kilku milionów złotych, co byłoby równoznaczne z bankructwem i zamknięciem firmy.

Biznesmen odwołał się. Sprawa trafiła do polskich sądów, a potem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który przyznał rację polskiemu przedsiębiorcy. Na tej postawie polski sąd uchylił decyzję pracowników skarbówki.

bEJIVkCB

Przedsiębiorca z Wrocławia nie ma pewności, czy dalej będzie mógł prowadzić firmę. Wyrok jest bowiem nieprawomocny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJIVkCW
vat
wiadomości
KOMENTARZE
(61)
z Wawy
2 lata temu
patologiczny kraj nawet Ukraińcy już nie chcą mieszkac w tej patologii wolą inne kraje
Ok
2 lata temu
Wiele tych tak zwanych polskich przedsiębiorstw okrada skarb państwa w konsekwencji rząd nie ma na nic czemu w innych krajach UE nie dochodzi do karuzel VAT a w PL tak po prostu rząd na to kazał a ze teraz jest to surowo karane to boli tych którzy kradli
m-53
2 lata temu
Kilka milionów złotych samego VAT na fakturze. Nieźle. Fakturka co najmniej na kilkanaście milionów (!!!) i facet myli produkty. Hmmm. Nie usprawiedliwiam skarbówki tylko się dziwię. Prowadzę od lat firmę importowo-handlową i spotykam się z różnymi propozycjami zmiany nazwy produktu. A sprawa jest banalnie prosta - klient kupuje pokrycie dachu na swój dom a po zmianie nazwy na papa lub hydroizolacja wpakuje to w koszty firmy bo kto sprawdzi, czy wbudował to pod fundamenty lub nową posadzkę w hali magazynowej.
bEJIVkCX
AQ
2 lata temu
a nie mógł wystawić faktury korygującej tylko naiwnie poleciał do sądu ?
AQ
2 lata temu
A NIE MÓGŁ WYSTAWICFAKTURY KORYGUJACEJ TYLKO POLECIAŁD OSĄDU ?
...
Następna strona