Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-learning można wykorzystać do szkolenia pracowników

0
Podziel się:

Informatyka oferuje narzędzia, za pomocą których można uzyskać istotny wzrost poziomu kompetencji kadry.

E-learning można wykorzystać do szkolenia pracowników
(Pressmaster/Dreamstime)

Nowoczesne polskie firmy, w obecnych niepewnych ekonomicznie czasach, szukają sposobów na wyróżnienie się od konkurentów. Zdobycie przewagi zależy od wielu czynników: innowacyjności firmy, niestandardowych rozwiązań, elastycznych pracowników.

Utrzymanie stabilnej pozycji przedsiębiorstwa zarówno na rynku lokalnym, jak również europejskim, wiąże się z wieloma trudnościami, jakie muszą stale pokonywać. Wśród nich znajdują się między innymi: ograniczenia finansowe, zmiany koniunktury oraz problemy wynikające ze specyfiki branży. Aby skutecznie odpowiadać na rosnące oczekiwania klientów, firmy powinny wykazywać się tzw. _ elastycznością gospodarczą _. Wymaga ona jednak stałego i cyklicznego poszerzania wiedzy przez pracowników, co tym samym wpływa na budowanie przewagi konkurencyjnej na wszystkich możliwych płaszczyznach: finansowej, technologicznej, a także marketingowej.

Informatyka oferuje narzędzia, za pomocą których można uzyskać istotny wzrost poziomu kompetencji kadry. Jednym z takich rozwiązań są kursy e-learningowe. Dzięki nim można zdobywać wiedzę bez wychodzenia z domu lub biura, bez fizycznej obecności wykładowcy czy trenera. W ten sposób pracownicy mają szansę nabyć nowe umiejętności, a także mogą szybko zweryfikować posiadane wiadomości. Jest to o tyle ważne, iż coraz więcej przedsiębiorstw docenia zalety informacji, jako sposobu budowania przewagi nad konkurencją. Wielokrotnie o tej przewadze decyduje właśnie poziom zarządzania wiedzą i dobrze określony plan rozwoju.

Gromadzenie i zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwie w oparciu o platformy e-learningowe może mieć istotne znaczenie podczas budowania przewagi konkurencyjnej. Dobrym przykładem wyższości rozwiązań e-learningowych nad metodami tradycyjnymi jest proces wdrażania nowych pracowników. Zarówno czas, jak i koszt zapoznania się z firmą, produktami i sposobem działania przedsiębiorstwa, zmniejsza się w znacząco i pozwala nie angażować w ten proces zbyt wielu osób.

W Polsce zaledwie 58 proc. mikro firm (działalność jednoosobowa) korzysta ze zdalnej edukacji. Liczba ta jest nieco wyższa w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw - sięga po nią prawie 90%. Należy jednak pamiętać, iż zakres tych kursów zazwyczaj obejmuje elementarne zagadnienia, koncentrując się wokół tradycyjnych szkoleń zawodowych oraz BHP. Co ciekawe, wiele przedsiębiorstw zastanawiając się nad dalszym kształceniem swoich pracowników bierze pod uwagę jedynie szkolenia typu stacjonarnego. Pomimo tego, że wprowadzenie zaawansowanych treści w kursach e-learningowych dla pracowników może znacznie obniżyć koszty firmowych szkoleń. Wyspecjalizowani pracownicy działów HR mogą tworzyć takie kursy w ramach swojej firmy. Zdobycie wiedzy z zakresu budowania szkoleń tego typu można uzyskać uczestnicząc w szkoleniach projektu Akademia PARP.

Dodatkowo, dla firm z sektora MŚP, istnieje możliwość otrzymania dofinansowania w ramach pomocy publicznej na udział swoich pracowników w kursach stacjonarnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Z tej pomocy może skorzystać nawet tysiąc przedsiębiorców Asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej to nowa pilotażowa usługa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Finansowanie zwrotne dla MSP. Jest konkurs W najbliższym czasie zostanie przetestowana nowa usługa dla przedsiębiorców.

Autor: Marlena Plebańska, trener projektu Akademia PARP

przedsiębiorcy
wiadomości
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)