Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy są pewne. To pomoże uniknąć zwolnień

0
Podziel się:

Jeżeli ustawowy okres bilansowania czasu pracy nie zostanie wydłużony, skala zwolnień w przyszłym roku będzie większa.

Firmy są pewne. To pomoże uniknąć zwolnień
(gerenme/iStockphoto)

Premier zapowiedział wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy, ale rząd nie podjął dotychczas decyzji, kiedy i jakie konkretnie regulacje wprowadzi w życie. Jeżeli ustawowy okres bilansowania czasu pracy nie zostanie wydłużony, skala zwolnień w przyszłym roku będzie większa – ostrzega PKPP Lewiatan.

Obecnie pracodawcy muszą bilansować czas pracy w okresach 4 miesięcznych. To zbyt krótko, by elastycznie organizować pracę. W okresie spowolnienia gospodarczego wiele przedsiębiorstw nie mając dość zleceń musi wypłacać pracownikom wynagrodzenia za czas przestoju, a następnie w czasie ożywienia musi wypłacać dodatki za godziny nadliczbowe.

Gospodarka europejska i polska wyraźnie zwalniają. Obawiając się spadku zamówień i nie chcąc ponosić kosztów przestojów przedsiębiorstwa przygotowują redukcję zatrudnienia. Wiele firm ma coraz większe trudności z utrzymaniem dotychczasowego stanu zatrudnienia i są zmuszone podejmować decyzje o masowych zwolnieniach pracowników, zwłaszcza w branżach, które odczuwają wyraźnie negatywne skutki spowolnienia gospodarczego. Z danych GUS na koniec września 2012 r. wynika, że 534 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 36,5 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 10,0 tys. osób (przed rokiem odpowiednio: 465 zakładów, 31,7 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 17,9 tys. osób.

-_ Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy byłoby korzystne zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Pracodawcom pozwoliłoby elastyczniej organizować pracę, obniżyć koszty przestojów, koszty zwolnień i w przyszłości koszty rekrutacji nowych pracowników. Pracownicy w zamian za zgodę na bardziej nieregularny czas pracy, ale przy zachowaniu dotychczasowego rocznego limitu godzin pracy, mogą liczyć na większą stabilność zatrudnienia _ – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

- _ Zwlekając z przyjęciem ustawy wydłużającej okres rozliczeniowy czasu pracy rząd ogranicza elastyczność i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i tym samym przyczynia się do wzrostu bezrobocia _– dodaje dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak rozliczyć prywatne wyjście pracownika? W takiej sytuacji możemy skorzystać z dwóch możliwości.
Czas pracy kierowców. O tym trzeba pamiętać Nieprzestrzeganie przez pracodawcę zasad dotyczących czasu pracy kierowców, może skutkować dla niego sankcjami karnymi.
Majątek wspólników w firmie. Czym ryzykują? Najpopularniejszą a zarazem najbardziej ryzykowną formą spółek wybieranych przez przedsiębiorców jest spółka cywilna.
firma
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)