Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak ustalać pensje pracownikom

0
Podziel się:

Jak wynagradzać? Skąd brać rzetelne informacje o wynagrodzeniach? Jak nie dać się zwieść mitom i błędnym wyobrażeniom? To pytanie zadaje sobie wielu menadżerów odpowiedzialnych za kształtowanie poziomu wynagrodzeń w swoich firmach.

Strategia firmy decyduje o wyborze sposobu wynagradzania pracowników. Liderzy rynku, firmy dynamicznie się rozwijające, operujące na wysoce konkurencyjnym rynku muszą zatrudniać, utrzymać i skutecznie motywować najlepszych pracowników. Ich polityka wynagrodzeń zakłada, więc poziom płac zdecydowanie powyżej średniej rynkowej. Liderzy kosztowi uzyskują zaś wysoką rentowność przede wszystkim ograniczając koszty. Firmy te nastawiają się na pewien akceptowalny poziom rotacji pracowników utrzymując płace poniżej średniej rynkowej. Dla jednych i drugich istotna jest, zatem rzetelna wiedza na temat wysokości wynagrodzeń. Najlepszym sposobem zdobycia takich informacji jest zakup raportu płacowego.

Jak to działa?

Raporty wydają firmy konsultingowe zbierające informacje na temat wysokości płac w firmach swoich klientów. Po zebraniu danych informacje te są przetwarzane statystycznie w efekcie, czego powstaje wyczerpujący raport zawierający miary statystyczne płac na konkretnych stanowiskach (minima, kwartyle, średnie, mediany, maksima). Raporty wydawane są cyklicznie np., co rok a ich zakup najczęściej wiąże się z koniecznością udostępnienia danych na temat wynagrodzeń we własnej firmie.

Poufność

Zasada pełnej poufności przekazywania i przetwarzania danych jest kluczowa. Firmy konsultingowe przywiązują do tego szczególna uwagę. Dlatego dane są najczęściej kodowane a w ich przetwarzaniu bierze udział zespół zaufanych pracowników. Po statystycznym przetworzeniu raporty uniemożliwiają identyfikacje wysokości konkretnych płac w poszczególnych firmach.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Istnieją zarówno raporty ogólnobranżowe jak również branżowe. W przypadku tych pierwszych porównywane są dane z firm różnych branż za to w jednym regionie Polski. Taka informacja istotna jest dla firm operujących i konkurujących regionalnie, wszak tutaj rekrutują i utrzymują pracowników. Raporty ogólnobranżowe zawierają niekiedy również analizy dla pewnych sektorów rynku, np. firm produkcyjnych, informatycznych, polskich, zagranicznych itp.

Raporty branżowe wydawane są najczęściej dla całego kraju, są więc użyteczne dla niektórych, ogólnopolskich firm działających w specyficznych, wąskich dziedzinach np. w bankowości, w sieciach handlowych itp.

Prezes prezesowi nierówny

Dopasowanie stanowisk podlegających porównaniu w różnych firmach świadczy o jakości raportu płacowego. Opisy stanowisk muszą być precyzyjne i powinny uwzględniać specyfikę i wielkość firm, z których pochodzą dane. Wszak, jeśli do jednego worka wrzucimy dane o wynagrodzeniu Prezesa ogólnopolskiej, wielooddziałowej firmy o kilkutysięcznym poziomie zatrudnienia oraz dane o wynagrodzeniu Prezesa kilkudziesięcioosobowej, regionalnej firmy uzyskamy nic niemówiące, abstrakcyjne średnie, które nie opiszą dobrze ani jednego ani drugiego stanowiska.

Pieniądze to nie wszystko

Motywowanie to sztuka. Firmy stosują, zatem finezyjne metody motywowania pracowników, wśród których płaca jest zaledwie jednym z elementów. Równie istotna jest polityka przydzielania różnego typu bonusów takich jak samochody służbowe, dodatkowe ubezpieczenia i programy emerytalne, programy szkoleń, dodatkowej opieki medycznej, dofinansowania kosztów dokształcania się, programów MBA, zmiany miejsca zamieszkania, dojazdu, refundacji kosztów posiłków itp. Budowa takich pakietów dotyczyć może wszystkich lub tylko części pracowników np. kadry menedżerskiej. Ważne jest, aby raport płacowy informował o praktyce rynkowej pakietów wynagrodzeń.

W Polsce od kilku lat obserwuje się permanentny wzrost świadomości i zmiana mentalności rodzimych pracodawców, co do roli i znaczenia właściwego wynagradzania kluczowych pracowników. Proces ten w dużej mierze determinowany jest przez międzynarodowe korporacje działające w naszym kraju, które wprowadzając innowacyjne sposoby wynagradzania, skutecznie konkurują na naszym rynku pracy, przyciągając do siebie najlepszych i najzdolniejszych pracowników.
Obecnie w Polsce raporty płacowe przygotowuje ponad 10 międzynarodowych i lokalnych firm doradczych. W badaniach uczestniczą zarówno czołowe międzynarodowe koncerny, jak i prężnie rozwijające się firmy lokalne, dla których raport płacowy stanowi niezwykle cenne źródło informacji zwrotnej i szansę na porównanie się z konkurencyjnymi firmami w zakresie wynagradzania swoich pracowników.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)