Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korekta po otrzymaniu protokołu powypadkowego

0
Podziel się:

Po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy trzeba przeliczyć wysokość należnego świadczenia.

Korekta po otrzymaniu protokołu powypadkowego
(Dan Zen/CC/Flickr)

Uznanie danego zdarzenia za wypadek przy pracy już po wypłaceniu pracownikowi świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach niesie ze sobą dodatkowe obowiązki. Przede wszystkim trzeba przeliczyć wysokość należnego świadczenia.

Przeliczenie wysokości świadczenia jest niezbędne, ponieważ zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego wypłacany jest zawsze w wysokości 100% podstawy wymiaru. Następnie należy wypłacić poszkodowanemu stosowne wyrównanie.

Pracodawca powinien również złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych za miesiąc, w którym wypłacono świadczenia na ogólnych zasadach. W jej wyniku wypłacone pierwotnie wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek powinny zostać przekwalifikowane na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Jeżeli pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe, korekta obejmie także podstawę wymiaru składki zdrowotnej oraz wysokość samej składki. Wynagrodzenie to, w przeciwieństwie do zasiłków, wchodzi bowiem do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Wypłata wynagrodzenia chorobowego skutkuje również koniecznością skorygowania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, w przeciwieństwie do wynagrodzenia płatnego ze środków pracodawcy, będzie rozliczony w ciężar należności składkowych.

| PRZYKŁAD: |
| --- |
| Pracownik uległ wypadkowi w pracy w związku z czym przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 22 lipca do 17 sierpnia. Wypadek miał miejsce u pracodawcy uprawnionego do wypłaty świadczeń chorobowych. W związku z tym, że postępowanie powypadkowe nie zakończyło się przed 31 lipca, tj. dniem wypłaty wynagrodzeń i zasiłków za czerwiec, osobie tej naliczono i wypłacono zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach, tj. w wysokości 80% podstawy wymiaru. Protokół powypadkowy, w którym zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy, został zatwierdzony przez pracodawcę 6 sierpnia i tego samego dnia trafił do działu kadr i płac. Po otrzymaniu dokumentu płatnik musi sporządzić korektę lipcowego raportu ZUS RSA oraz lipcowej deklaracji rozliczeniowej. Jako kod świadczenia przerwy powinien podać w raporcie symbol 314 oznaczający zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, natomiast pozostałe pola wypełnić tak jak w pierwotnie składanym raporcie. Ponadto płatnik musi wyliczyć wysokość przysługującego pracownikowi
wyrównania zasiłku za lipiec i wykazać je w raporcie składanym za miesiąc, w którym wyrównanie zostanie wypłacone - tu powinien to być raport sierpniowy. Jako kod świadczenia przerwy podajemy symbol 318 - wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Mimo, że będzie to raport sierpniowy w polach 03, 04 należy podać okres, za który przysługuje wyrównanie, tj. 22-31.07. |

Podstawa prawna:

  • ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)