Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
studia
25.10.2007 15:09

Obrona pracy magisterskiej a renta rodzinna

Pracodawca rozlicza rentę rodzinną studiującego pracownika do czasu ukończenia przez niego 25 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Pracodawca rozlicza rentę rodzinną studiującego pracownika do czasu ukończenia przez niego 25 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik kończy 25 lat będąc na ostatnim roku studiów.

_ Pytanie: _

_ Nasza pracownica jest uprawniona do renty rodzinnej po ojcu. W lipcu br. obroniła pracę magisterską. Mamy wątpliwość, do jakiej daty przysługuje jej renta rodzinna, a tym samym do kiedy powinniśmy wystawiać zaświadczenie do ZUS potwierdzające wysokość jej przychodów, jeśli 25 lat skończyła 1 września 2007 r.? _

Odpowiedź:

ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną dla pracownicy do zakończenia roku akademickiego 2006/2007, czyli do 30 września 2007 r. Za ten okres należy potwierdzać wysokość osiąganego przez nią przychodu.

Jeżeli do renty rodzinnej jest uprawnione dziecko, to renta ta przysługuje do ukończenia przez dziecko 16. roku życia, a po osiągnięciu tego wieku do ukończenia nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do końca miesiąca, w którym skończy 25 lat. W przypadku, gdy 25 lat ukończy, będąc na ostatnim roku studiów, wypłatę renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia roku akademickiego.

_ Informację o wysokości przychodu za okres od 1 stycznia 2007 r. do 30 września 2007 r. pracodawca może przesłać w październiku 2007 r. _Renta rodzinna wypłacana jest za cały rok akademicki łącznie z wakacjami. Za datę zakończenia studiów uznaje się datę zakończenia ostatniego roku nauki, zgodnie z programowym tokiem ich trwania.

Jeżeli student ukończy 25 lat w trakcie trwania roku akademickiego, a nie jest na ostatnim roku studiów, wypłata renty rodzinnej przysługuje nie dłużej niż za miesiąc, w którym ukończył 25 lat.

Wyjaśnijmy, że osoba, która utraciła prawo do świadczenia przed upływem roku kalendarzowego, może wnioskować o wcześniejsze rozliczenie świadczenia, nie czekając do następnego roku. Ostateczny termin złożenia zaświadczenia potwierdzającego wysokość przychodu osiąganego przez osobę pobierającą rentę rodzinną upływa z końcem lutego 2008 r.

Podstawa prawna:
- art. 68 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Tagi: studia, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz