Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna musi wzrosnąć do 1600 zł

Obowiązkowa podwyżka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z nią najniższa pensja musi być podwyższona o prognozowaną inflację oraz 2/3 wzrostu PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Płaca minimalna w przyszłym roku powinna wzrosnąć zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą z 1500 zł do 1600 zł - uważa PKPP Lewiatan. Większa podwyżka byłaby szkodliwa dla gospodarki.

Obowiązkowa podwyżka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z nią najniższa pensja musi być podwyższona o prognozowaną inflację oraz 2/3 wzrostu PKB. Dodatkowo przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia uwzględnia się także różnicę między prognozowaną a rzeczywistą inflacją w poprzednim roku.

- _ Biorąc pod uwagę prognozowaną na 2013 rok inflację, niecałe 3 proc. i prognozowany wzrost PKB, blisko 3 proc., jak również fakt, że rzeczywista inflacja w 2011 roku była wyższa od przewidywanej, wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć z 1500 zł do 1600 zł. Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności pogorszyłby konkurencyjność polskich firm i zniechęcał do zwiększania zatrudnienia _- twierdzi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

_ _

_ - Jeżeli chcemy zwiększyć dochody osób o najniższych kwalifikacjach, a jednocześnie nie chcemy zniechęcić pracodawców do ich zatrudniania, powinniśmy zmniejszyć obciążenie najniższych wynagrodzeń podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne. Koszt pracownika pozostanie na dotychczasowym poziomie, a jego dochód netto wzrośnie. W sytuacji, kiedy zaledwie 16 mln, spośród 38 mln Polaków pracuje, priorytetem rządu powinno być zwiększanie zatrudnienia _ - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
Niewiele start-upów ma szanse na sukces Tylko co czwarty projekt typu start-up, czyli nowatorski pomysł na biznes, zgłaszany w katowickim parku naukowo-technologicznym, kwalifikuje się do dalszych prac.
Przedsiębiorcy oceniają prawo: Jest coraz więcej absurdów Mimo wprowadzanych zmian, ciągle mamy problemy z wieloma kuriozalnymi przepisami.
Takie mogą być skutki podwyższenia płacy minimalnej Zdaniem przedsiębiorców decyzja ta zmniejszy gotowość firm do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększy ilość pracowników pracujących na czarno.
Tagi: podwyżka płacy minimalnej, płaca minimalna, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz