Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świadczenie urlopowe a brak 14-dniowego urlopu

0
Podziel się:

Świadczenie urlopowe wypłaca się w firmach bez funduszu świadczeń socjalnych. Przysługuje pracownikom, którzy udają się na urlop wypoczynkowy trwający minimum 14 kolejnych dni.

Świadczenie urlopowe a brak 14-dniowego urlopu
(kalleboo/CC/Flickr)

_ Jesteśmy instytucją zatrudniającą mniej niż 20 pracowników. Wypłacamy pracownikom świadczenia. W bieżącym roku jedna z pracownic zachorowała przed udaniem się na urlop i w związku z przedłużającą się chorobą, do końca roku kalendarzowego nie będzie w stanie wykorzystać 14-dniowego urlopu, a co za tym idzie – otrzymać świadczenia urlopowego. Zaległy urlop może wykorzystać do 31 marca 2011 r., ale co ze świadczeniem urlopowym? Przepisy określają, że świadczenie urlopowe może być wypłacone tylko raz w roku. _


*Odpowiedź: *Pracownicy nie przysługuje świadczenie urlopowe za 2010 r.

Z kolei w roku następnym, tj. w 2011, będzie przysługiwało tylko jedno świadczenie, o ile pracownica wykorzysta urlop w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu. Świadczenie to nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, podlega natomiast opodatkowaniu.

Uwaga!

W przypadku wypłacenia dwóch świadczeń w ciągu roku tylko jedno z nich można uznać za świadczenie wypłacone na podstawie przepisów ustawy o ZFŚS. Zatem drugie świadczenie oskładkowujemy.

_ Podstawa prawna _

  • _ Art. 3 ust. 5 i 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.); w tekście: ustawa o ZFŚS. _
    • _ Art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027); w tekście: ustawa zdrowotna. _
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t8465.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kto;wyplaca;swiadczenie;urlopowe,53,0,239925.html) Kto wypłaca świadczenie urlopowe? Nawet tysiąc złotych może otrzymać pracownik, który wybiera się na 14-dniowy urlop.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t10795.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kto;ma;prawo;do;swiadczenia;urlopowego,98,0,245858.html) Kto ma prawo do świadczenia urlopowego? Dodatkowe pieniądze przed urlopem - kto i kiedy może na nie liczyć?

Autorka pracuje w Mericon Kadry Płace Doradztwo

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)