Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowa zlecenia w trakcie urlopu bezpłatnego

0
Podziel się:

Takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

Umowa zlecenia w trakcie urlopu bezpłatnego
(lisafx/iStockphoto)

Za pracowników przebywających na urlopie bezpłatnym, wychowawczym albo pobierających zasiłek macierzyński i wykonujących usługę dla swojego pracodawcy na umowie, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, musimy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne.

W tych okresach następuje swoiste zawieszenie stosunku pracy. Jeżeli jednak pracownik podpisze wtedy dodatkową umowę zlecenia z własnym pracodawcą, będzie podlegał ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. To z kolei oznacza, że obowiązkowe będą dla niego ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić na swój wniosek.

Przykład_ _

_ Z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym pracodawca podpisał dodatkową umowę zlecenia na okres od 1 do 31 grudnia 2010 r. Za jej wykonanie pracownik otrzymał 30 grudnia wynagrodzenie w wysokości 2.500 zł. _

Zakładając, że osoba ta nie jest osobą niepełnosprawną, płatnik powinien zgłosić ją 1 grudnia 2010 r. do obowiązkowych dla niej ubezpieczeń (emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego) i ewentualnie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 00.

Natomiast po zakończeniu zlecenia osoba ta powinna być wyrejestrowana z poszczególnych ubezpieczeń z datą 1 stycznia 2011 r. Składki od wypłaconego w grudniu wynagrodzenia powinny być rozliczone w grudniowym raporcie ZUS RCA z kodem 04 11 00. Ponadto za osobę tę w grudniu, tak jak przez cały okres udzielonego_ _urlopu bezpłatnego, powinien być złożony raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 oraz kodem świadczenia/przerwy 111 oznaczającym urlop bezpłatny.


Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t74612.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kto;placi;chorobowe;po;zakonczeniu;urlopu;bezplatnego,28,0,747036.html) Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego Zasiłek chorobowy, a więc także wynagrodzenie chorobowe, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie urlopu bezpłatnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t115762.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jakie;skladki;za;pracownika;na;urlopie;bezplatnym,149,0,735125.html) Jakie składki za pracownika na urlopie bezpłatnym Pracodawca powinien wyrejestrować zatrudnionego z ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i zdrowotnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t95038.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/co;zrobic;jesli;pracownik;nie;moze;dotrzec;do;pracy,159,0,612511.html) Co zrobić jeśli pracownik nie może dotrzeć do pracy Zatrzymany, na przykład przez paraliż transportowy, pracownik może wystąpić o płatny urlop.

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)