Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Za pracę w sobotę należy się inny dzień wolny

Za pracę w sobotę należy się inny dzień wolny

Fot. dscott/iStockphoto

Za pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy pracodawca ma obowiązek udzielić innego dnia wolnego. Obowiązek udzielenia dnia wolnego w tym przypadku wygląda inaczej niż przy rekompensacie za pracę w niedziele i święta, gdzie możliwa jest wypłata dodatku do wynagrodzenia zamiast udzielenia dnia wolnego.

Kodeks pracy w art. 1513 kp dopuszcza pracę w dniu wolnym dla pracownika, jeżeli wystąpią przesłanki uzasadniające wydanie przez pracodawcę polecenia pracy w godzinach nadliczbowych, czyli w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, lub w sytuacji, gdy występują szczególne potrzeby pracodawcy.

Ten sam artykuł Kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego, nawet jeśli pracownik w sobotę przepracował mniej niż 8 godzin. Pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pełnego dnia wolnego także w sytuacji, w której ten dodatkowy dzień wolny oznacza, że pracownik nie przepracuje pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy, jaki go obowiązuje.

Wykonywana praca w sobotę w wymiarze niższym niż 8 godzin, a następnie inny cały dzień wolny nie może oznaczać dla pracownika, że pracodawca wypłaca mu niższe wynagrodzenie niż za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W tym przypadku niewypracowanie przez pracownika pełnego wymiaru czasu pracy jest konsekwencją zlecenia pracownikowi pracy w sobotę, w wymiarze niższym niż 8 godzin. Konsekwencje kosztowe ponosi pracodawca, gdyż to była jego decyzja, że pracownik ma wykonywać pracę w dniu wolnym.

Może się zdarzyć, że pracownik w sobotę świadczył pracę dłużej niż 8 godzin. W tej sytuacji pracodawca zobowiązany jest do udzielenia innego dnia wolnego, a także do rozliczenia pracy powyżej 8 godzin jako pracy w godzinach nadliczbowych. Pracodawca te dodatkowe godziny pracy powinien zrekompensować pracownikowi zgodnie z art. 1511 § 1 kp. Co w praktyce oznacza, że pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego (na pisemny wniosek pracownika w stosunku 1:1 lub bez takiego wniosku w stosunku 1:1,5) lub zapłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem.

Podstawa prawna:

  • o Art. 1513, art. 1511 § 1, art. 15111 oraz art. 281 Kodeksu pracy.
Czytaj więcej o prowadzeniu firmy
Odpowiedzialność pracodawcy za niewykorzystany urlop pracownika
Nieudzielenie zaległego urlopu do końca I kw. następnego roku grozi zarzutem działania sprzecznego z przepisami Kodeksu pracy.
Pięć zasad umiejętnego zarządzania czasem pracy
Realizacja celów biznesowych jest ściśle związana z efektywnością personelu. Kluczem do jej osiągnięcia jest umiejętność zarządzania czasem.
kadry, firma, pracownik, kodeks pracy
Płace w firmie
Czytaj także
Polecane galerie
opelek62
77.91.40.* 2014-03-24 09:31
Moje pytanie dotyczy wypłaty nagridy jubileuszowej,która należy mi się za 30 lat pracy.W 2011 roku minęło mi 30 lat pracy(dodam,że w jednym zakładzie).Przyznawane są u nas w/w nagrody i taki jest regulamin.Został on zmieniony ale dopiero po 2011 roku.
Do dnia dzisiejszego tzn 24.03.2014 nie wypłacono mi jednak nagrody n jubileuszowej za 30 lat pracy!!!!
W lutym br wystosowałem do Zarzadu firmy pismo prosząc o dopowiedż kiedy otrzymam wypłate w/w i prosiłem o pisemną odpowiedż w terminie jaki przewiduje kodeks pracy.Niestety nie otrzymałem odpowiedzi ani pisemnej ani też słownej.Co mam robić dalej??? Wiem,że po upływie trzech lat od momentu kiedy nalezy mi się taka nagroda następuje przedawnienie i wtedy zakład pracy może ale nie musi ją wypłacić.W momencie kiedy wystosowałe pismow tej sprawie wiem,że przerywam tą ciągłość (nadmienie,że wcześniej rozmawiałem też z przełożonymi ale bez konkretnej odpowiedzi).
Bardzo proszę o dopowiedż co dalej mogę zrobić w tej kwestii.Czy i w jakim terminie od złożenia pisma powinienem otrzymać odpowiedż pisemną .Jak postąpić aby należne pieniądze otrzymać w jak najkrótszym terminie.Jak wygląda sprawa odsetek od tejże nagrody.
opelek62
77.91.40.* 2014-02-26 21:27
Witam.
Pracuję od poniedzialku do piątku w systemie zmianowym tzn tydzien od 6-14ej tydzien od 14-22ej.w tzw."zsezonie,któryy trwa dośc długo bo od lutego do lipca włacznie pracodawca bez uzgodnienia z załogą nakazuje prace w soboty!!Dodam,że sa to wszystkie soboty w miesiącu(odliczając śięta i ewentualnie mamy wolne te soboty kiedy poprzedza je jakieś święto w piątek).Pracujemy więc 6dni w tygodniu od lutego do lipca jak wspomniałam a do tego dochodzi jeszcze wprowadzenie trzeciej zmiany tzn praca od 22-6ej.Wychodzi na to,że pracując na trzecią zmiane tydzien pracy rozpoczynamy w poniedziałek o 22ej ostatnim dniem pracy w tym tygodniu jest sobota od 22ej do 6ej rano w niedzielę.Kolejnym dniem pracy jest poniedzia łek od godz 14ej i tak znów do soboty włącznie.Pytanie czy jest tu zachowana ilośc godzin odpoczynku tygodniowego??
Zyjemy tylko pracą ponieważ jeden dzień odpoczynku czyli niedziela to mało jak wiadomo.
Jeśli pracownik nie może z pewnych powodów być w sobotę w pracy,to musi na ten dzień wypisać urlop!!!
Za przwepracowane soboty nie otrzymujemy żadnych dodatków ,nie mamy też płacone na bierząco .Rozliczenie tych dni wygląda tak,że pracodawca oddaje nam inne dni wolne w ilości 1:1 dopiero w sierpniu(cała załoga w jednym terminie)kiedy zakład ma tzw. przestój.Nadmienię ,że te dni wolne nie są oddawane na prośbe pracownika tylko narzucone przez pracodawcę.Są to dni płatne w normalnym systemie jak za zwykły dzien pracy.
Prosze o odpowiedż czy ta praktyka pracodawcy jest zgodna z kodeksem pracy,czy można narzucić pracownikom pracę przez np 20 sobót ,oddać 1:1 wtedy kiedy chce tego pracodawca ,czy pracownik może pracować przez 6dni w tygodniu a jeśli jest to praca w porze nocnej ile musi miec godzin odpoczynku tygodniowego???

Kolejna sprawą jest okres rozliczeniowy pracodawcy.Od czego zależy?? w poprzednim roku kalendarzowym obowiązywał w naszej firmie 4miesięczny okres rozliczeniowy teraz jak słysze 12 miesięczny-od czego to zależy??? nie jest to firma rolnicza , tylko zwykła produkcyjna ale nie spozywcza
2013-07-18 11:48
Wszystko zalezy, na jakąs prace się zagdzalismy, kiedy ja zaczynalismy - choc rozumiem, ze nie za wiele da sie dogadac z szefem, kiedy w trakcie wymysli takie rewolucje...
Zobacz więcej komentarzy (39)