Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Za urlop należy się urlop

Za urlop należy się urlop

Jak prawidłowo udzielić urlopu pracownicy, która przebywała na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym?

Z dniem 13 grudnia 2004 r. zatrudniłam pracownicę, która w sierpniu 2005 r. urodziła dziecko. Do czasu porodu była (od lutego) na zwolnieniu lekarskim. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego poszła na urlop wychowawczy, na którym jest do dnia dzisiejszego. W aktach osobowych nie ma karty urlopowej bo nie było możliwości jego wykorzystania.

Pytanie

Jak prawidłowo powinna być rozwiązana sprawa urlopu tej pracownicy?

Odpowiedź

Po urlopie wychowawczym trwającym co najmniej 1 miesiąc pracodawca proporcjonalnie obniża wymiar urlopu za ten rok, w którym pracownik wraca do pracy.

Urlopy wychowawcze, bezpłatne oraz inne okresy niewykonywania pracy wymienione szczegółowo w art. 155(2) § 1 k.p. mają ten wpływ na urlop Urlop wypoczynkowy należy się za czas przebywania na urlopie macierzyńskim, nie przysługuje natomiast za okres spędzony na urlopie wychowawczymwypoczynkowy, że za okres tego typu nieobecności w pracy pracownikowi nie należy się urlop wypoczynkowy. Jeżeli pracownica przebywać będzie cały 2006 r. na urlopie wychowawczym, to nie nabędzie w ogóle za ten rok prawa do urlopu. Gdy zaś urlop wychowawczy zakończy się wcześniej, np. w sierpniu i pracownica powróci do pracy, to jej urlop wypoczynkowy za ten rok zostanie ustalony w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego, np. pracownica wraca do pracy 1 sierpnia br. po urlopie wychowawczym, wymiar jej urlop jest proporcjonalny i wynosi 5/12 z przysługującego jej wymiaru (20 lub 26 dni).

Natomiast prawdopodobnie pracownica nie wykorzystała też urlopu wypoczynkowego za 2005 r., bo przebywała od lutego do sierpnia na zwolnieniu lekarskim a później przysługiwał jej urlop macierzyński. Za ten rok należy się jej urlop wypoczynkowy w przysługującym jej z tytułu stażu wymiarze, np. 20 dni, gdyż okres przebywania na zwolnieniu lekarskim czy na urlopie macierzyńskim nie ma wpływu na wymiar urlopu pracownika, czyli go nie pomniejsza. Trzeba pamiętać, że jest to urlop zaległy.

Autorka współpracuje z Serwisem Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Wolters Kluwer Polska

kp, kodeks pracy, urlop, macierzyński, wychowawczy
www.abc.com.pl
Czytaj także
Polecane galerie
slonkosz
178.183.223.* 2013-12-11 12:37
Czy pracodawca powinien wypłacić mi za urlop jeśli od stycznia do czerwca 2013roku byłam na zwolnieniu lekarskim a potem przeszłam na roczny urlop macierzyński, a umowa kończy mi się w grudniu tego roku? Wiem że nie będzie przedłużona i od nowego roku przejdę pod ZUS. To czy jak otrzymam świadectwo pracy pracodawca powinien mi również wypłacić pieniążki za niewykorzystany urlop? I czy to, że jestem na rocznym urlopie macierzyńskim czyli mam płacone 80% zarobku sprawia że urlop też będzie wypłacony w 80%? Proszę o odpowiedź pozdrawiam i dziękuje
zocha1980
88.199.16.* 2013-11-21 11:28
mam takie pytanie jestem aktualnie na urlopie macierzynskim od 16 marca 2013. Chodzi mi o to czy nalezy mi sie urlop wypoczynkowy za ten czas przebywania na macierzynskim ,wspomne jeszcze ze na wychowawczy sie nie zalapie ,gdyz w zwiazku z ukonczeniem urlopu macierzynskiego 16 marca 2014 konczy mi sie umowa o prace a z pewnych zrodel wiem ze raczej nie bedzie przedluzona.I co z 8 dniami starego zaleglego urlopu wypoczynkowego prosze o odpowiedz z gory dziekuje...
Roszponka
62.233.146.* 2007-02-20 16:19
błąd w myśleniu pracodawca po urlopie macierzyńskim ma obowiązek przed urlopem wychowawczym udzielić pracownicy niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego