Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakładanie firm – prościej i szybciej w 2004 roku

0
Podziel się:

Dla wszystkich tych, którzy noszą się z zamiarem założenia własnej firmy mamy dobrą wiadomość. Już od stycznia przyszłego roku za sprawą ww. noweli procedura zakładania firm zostanie znacznie uproszczona.

Zakładanie firm – prościej i szybciej w 2004 roku

Dnia 14 listopada br. Sejm po rozpatrzeniu poprawek Senatu uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw.

Dla wszystkich tych, którzy noszą się z zamiarem założenia własnej firmy mamy dobrą wiadomość. Już od stycznia przyszłego roku za sprawą ww. noweli procedura zakładania firm zostanie znacznie uproszczona.
Od nowego roku formalności związane z założeniem firmy – wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, REGON, NIP - załatwić będzie można w jednym okienku.

Osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą nadal będą podlegały wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, którą prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.

Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlegać będzie opłacie w kwocie 100 zł, a jeżeli zgłoszenie dotyczyć będzie zmiany wpisu - opłata wyniesie 50 zł.

Zgodnie z nowymi przepisami zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej powinno zawierać:

  1. oznaczenie przedsiębiorcy oraz jego numer ewidencyjny PESEL, o ile taki posiada;
  2. oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy, a jeżeli stale wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania - również wskazanie tego miejsca i adresu zakładu głównego, oddziału lub innego miejsca wykonywania działalności gospodarczej;
  3. określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);
  4. wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej doręcza organ ewidencyjny (wójt, burmistrz albo prezydent miasta) nie później niż w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia.

Według nowych regulacji przedsiębiorca składający w urzędzie gminy zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej może również od razu złożyć:
- wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej - REGON oraz
- zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne – NIP.

Następnie organ ewidencyjny niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia dokonania wpisu, przesyła powyższy wniosek do urzędu statystycznego województwa, na terenie którego przedsiębiorca ma miejsce zamieszkania, a zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego wraz z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i numerem PESEL oraz innymi dokumentami dołączonymi przez przedsiębiorcę.

Uproszeniu uległa także procedura przenoszenia wpisu przedsiębiorcy z jednej gminy do drugiej.
Otóż od nowego roku w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przedsiębiorca zgłasza ten fakt jedynie w dotychczasowej ewidencji.
Po dokonaniu zmiany wpisu organ ewidencyjny dotychczas właściwy przesyła zaświadczenie o wpisie do organu właściwego ze względu na nowe miejsce zamieszkania przedsiębiorcy, a ten z urzędu dokonuje stosownego wpisu w prowadzonej przez siebie ewidencji działalności gospodarczej.

Podobna procedura jednorazowego składania wniosków o wpis do rejestru oraz REGON i NIP obowiązywać będzie przedsiębiorców dokonujących wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Również w tym przypadku Sąd wyręczy przedsiębiorców i w terminie 3 dni od dnia dokonania wpisu zobowiązany będzie przesłać złożone przez przedsiębiorcę wnioski do urzędu statystycznego oraz do urzędu skarbowego.
Termin do rozpoznania przez sąd wniosku o wpis wynosić będzie 14 dni od daty jego złożenia.

Ustawa z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw czeka na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)