Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stałe łącze
06.11.2007 12:57

Zwrot kosztów internetu a składki ZUS

Opłacanie przez pracodawcę prywatnego stałego łącza pracownika podlega składkom ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

Opłacanie przez pracodawcę kosztów prywatnego łącza internetowego pracownika jest przychodem tego pracownika ze stosunku pracy, czyli jest oskładkowane.

_ Pytanie: _

_ Pracownik naszej firmy, który w domu wykonuje raporty ze sprzedaży i przesyła je do naszego zakładu pracy, zwrócił się o zwrot kosztów prywatnego łącza internetowego. Czy taka wypłata będzie podlegać oskładkowaniu? _

*Odpowiedź: *

Umowa o korzystanie ze stałego łącza internetowego charakteryzuje się tym, że użytkownik łącza ponosi stałą opłatę za korzystanie z łącza (abonament), bez względu na to, ile czasu trwa połączenie w danym okresie i jaka liczba danych została odebrana lub przesłana.

Oznacza to, że pracownik firmy (wykonujący pracę w domu) za korzystanie z łącza zapłaci zawsze tę samą kwotę, niezależnie od tego, czy będzie wykorzystywał Internet dla potrzeb zakładu pracy, do celów prywatnych czy też nie będzie korzystał ze stałego łącza w ogóle.

*Za stałe łącze nie można wypłacić ekwiwalentu! *

Pojęcie stałego łącza internetowego nie może być utożsamiane z rzeczami, materiałami czy sprzętem, których wykorzystanie na potrzeby pracodawcy rodzi podstawę do wypłaty ekwiwalentu.

| INTERPRETACJA MINISTERSTWA FINANSÓW: |
| --- |
| Skoro zwrot poniesionych przez pracownika wydatków z tytułu korzystania z prywatnego łącza internetowego w celach służbowych nie jest ekwiwalentem, stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy i podlega składkom ZUS łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia za pracę. Tej sprawy dotyczyło pismo USdsDPZD/406-48/PIT/05 z 21 listopada 2005 r. dostępnie na stronie internetowej MF www.mofnet.gov.pl). |

Podstawa prawna:
§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe(Dz.U. nr 161, poz.1106 ze zm.).

Tagi: stałe łącze, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz