Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
11.08.2020 18:10

Liczba firm w Polsce rośnie. Mimo epidemii

Liczba aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce wynosi 2,47 mln według stanu na 11 sierpnia. To o 61,8 tys. więcej niż na starcie epidemii. Dane podało we wtorek Ministerstwo Rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Liczba nowych działalności gospodarczych rośnie cztery miesiące z rzędu - informuje resort rozwoju

"Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln" - pisze resort rozwoju w komunikacie.

To oznacza, że przez pierwsze 2,5 miesiąca roku Polacy założyli około 70 tys. firm. To więcej niż przez kolejne 5 miesięcy.

"W okresie 11 marca - 11 sierpnia 2020 r. ta liczba wzrosła o 61,8 tys. działalności gospodarczych i obecnie wynosi 2,54 mln aktywnych działalności" - czytamy w komunikacie.

Obejrzyj: Podatki pójdą w górę? "W budżecie potrzebne są świeże pieniądze"

To oznacza, że w czasie epidemii liczba nowych firm rośnie dwukrotnie wolniej niż przed jej wybuchem. To jednak nie zmienia faktu, że jeszcze pod koniec marca wielu przedsiębiorców zamiast otwierać działalność, decydowało się na jej zawieszenie. Pisaliśmy o tym w money.pl.

Resort podkreśla, że aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy o niespełna 80 tys. działalności gospodarczych od tego z początku 2020 r., kiedy w dniach 1-2 stycznia br. wynosił 2,46 mln firm, prowadzących własną działalność gospodarczą.

- Dane z CEIDG, jakie regularnie napływają do nas od połowy kwietnia, świadczą o tym, że wiele polskich firm radzi sobie z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. To również dowód na to, że już blisko 130 mld zł, które z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR trafiły do polskich przedsiębiorców, stanowi dla nich realną pomoc i dowód na stosunkowo dobrą kondycję polskiej gospodarki - skomentowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

CEIDG to rejestr firm, w którym codziennie wprowadzane są przez przedsiębiorców zmiany, m.in. dot. zawieszenia działalności gospodarczej - z datą wsteczną - lub uruchomienia działalności gospodarczej z datą przyszłą.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, firma, msp, liczba firm, koronawirus, koronawirus kryzys
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2020

piskomuna to zakały i zdrajcyMinisterstwo PISwoju podaje liczby które nie są spójne z danymi z ZUS a te są najbardziej wiarygodne. Chyba że pisowcy podają liczby rosnących firm na … Czytaj całość

12-08-2020

mikiA ilu z tych nowych jest vatowcami a ile na słupa lub samoztarudnionych dla małego zusu, dane z kapelusza a lokali do wynajecia co drugi.Prowdzenie dg … Czytaj całość

13-08-2020

KarolinaTylko żeby oPOzycji żyłka ze złości nie pękła. smuteczek panie Budka, smuteczek...

Rozwiń komentarze (5)