Notowania

Mały ZUS plus. Małe firmy mogą tak planować przychody, by płacić niższe składki

Prawo do niższych składek ZUS dla małych firm może objąć 320 tys. przedsiębiorców. Żeby się na nie załapać od nowego roku, istotne są wyniki podatkowe z tego roku. A na to księgowi mają kilka rad.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sprytni wiedzą, co zrobić, by zmieścić się w limitach małego ZUS plus i płacić niższe składki. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Projekt, którym Sejm zajmie się najpewniej w czwartek, zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Dotyczy to firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.

- Przedsiębiorca musi więc już teraz obliczyć tegoroczne przychody i dochody. I tak zaplanować transakcje, żeby się zmieścić w limitach - mówi w "Rzeczpospolitej" Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting.

"Rzeczpospolita" przypomina, że przychód powstaje w momencie wydania rzeczy lub wykonania usługi, ale nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Obejrzyj także: Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Minister Emilewicz stawia sprawę jasno

- Da się go łatwo przesunąć - mówi dziennikowi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii PBC Consulting. Czasem wystarczy po prostu zmienić termin wykonania usługi na następny miesiąc.

Niektóre przychody wykazywane są dopiero w momencie zapłaty, chodzi np. kary umowne czy odszkodowania. Tu, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", można zaproponować kontrahentowi, by przelał je w styczniu, a nie do końca grudnia.

Są też sposoby na to, by zmniejszyć dochód i dzięki temu zmieścić się w limicie. - Najprostszy to przyspieszenie zakupów - mówi "Rz" Tomasz Piekielnik. – Jednorazowo można też rozliczyć większe inwestycje. Małe firmy mogą bowiem zamortyzować za jednym zamachem niektóre środki trwałe - dodaje.

Z rozszerzenia "małego ZUS" według szacunków rządu może skorzystać 320 tys. przedsiębiorców. Oszczędności miesięczne to kilkaset złotych, a rocznie nawet kilka tysięcy złotych.

"Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 mld zł w przyszłym roku i nawet 1,5 mld zł w kolejnych latach - tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców. Co do zasady, chęć korzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania rej regulacji" - napisało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.

Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od nowego roku. Więcej o tym, kto zgodnie z założeniami mógłby skorzystać z rozszerzonego małego ZUS, przeczytasz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, mały zus plus, msp, gospodarka, wiadomości, przedsiębiorcy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2019

wickKogoś, kto ma 10 000 przychodu i 6 000 dochodu rocznie - raczej trudno nazwać przedsiębiorcą.

10-12-2019

logicznyDo pijp- odkładanie na emeryturę będzie miało sens gdy zasady będą jednakowe dla wszystkich a nie jedna grupa ze swoich składek sponsoruje inne … Czytaj całość

10-12-2019

dosiaNiższe składki to nic innego jak jeszcze niższa emerytura , zasiłek chorobowy i inne już i tak kiepskie świadczenia .Dlaczego tego nikt nie napisze.

Rozwiń komentarze (33)