Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Mały ZUS plus. Małe firmy mogą tak planować przychody, by płacić niższe składki

33
Podziel się:

Prawo do niższych składek ZUS dla małych firm może objąć 320 tys. przedsiębiorców. Żeby się na nie załapać od nowego roku, istotne są wyniki podatkowe z tego roku. A na to księgowi mają kilka rad.

Sprytni wiedzą, co zrobić, by zmieścić się w limitach małego ZUS plus i płacić niższe składki.
Sprytni wiedzą, co zrobić, by zmieścić się w limitach małego ZUS plus i płacić niższe składki. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Projekt, którym Sejm zajmie się najpewniej w czwartek, zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Dotyczy to firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.

- Przedsiębiorca musi więc już teraz obliczyć tegoroczne przychody i dochody. I tak zaplanować transakcje, żeby się zmieścić w limitach - mówi w "Rzeczpospolitej" Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting.

"Rzeczpospolita" przypomina, że przychód powstaje w momencie wydania rzeczy lub wykonania usługi, ale nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zobacz także: Obejrzyj także: Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Minister Emilewicz stawia sprawę jasno

- Da się go łatwo przesunąć - mówi dziennikowi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii PBC Consulting. Czasem wystarczy po prostu zmienić termin wykonania usługi na następny miesiąc.

Niektóre przychody wykazywane są dopiero w momencie zapłaty, chodzi np. kary umowne czy odszkodowania. Tu, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", można zaproponować kontrahentowi, by przelał je w styczniu, a nie do końca grudnia.

Są też sposoby na to, by zmniejszyć dochód i dzięki temu zmieścić się w limicie. - Najprostszy to przyspieszenie zakupów - mówi "Rz" Tomasz Piekielnik. – Jednorazowo można też rozliczyć większe inwestycje. Małe firmy mogą bowiem zamortyzować za jednym zamachem niektóre środki trwałe - dodaje.

Z rozszerzenia "małego ZUS" według szacunków rządu może skorzystać 320 tys. przedsiębiorców. Oszczędności miesięczne to kilkaset złotych, a rocznie nawet kilka tysięcy złotych.

"Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 mld zł w przyszłym roku i nawet 1,5 mld zł w kolejnych latach - tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców. Co do zasady, chęć korzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania rej regulacji" - napisało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.

Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od nowego roku. Więcej o tym, kto zgodnie z założeniami mógłby skorzystać z rozszerzonego małego ZUS, przeczytasz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
Przedsiębiorc...
3 lata temu
Czyli wszyscy drobni mechanicy, kosmetyczki, fryzjerzy, hydraulicy, elektrycy będą teraz pajacowac u wykazywać 10 tysięczny przychód. To może się skończyć tylko katastrofą gospodarczą...
Ja
3 lata temu
ZUS powinien być dobrowolny tak samo jak prawo do zakładania firmy.
Gdz
3 lata temu
A ja uważam, ze składki na ZUS powinny być wyższe a podatek stopniowo redukowany.
sklepik1991
3 lata temu
MAŁY HANDEL WYKOPANY ( OBRÓT = PRZYCHÓD DO 10 TYS.) WITAJ SKŁADKO ZUS 1500 W LUTYM ZA STYCZEŃ BRAWO POLITYCY TAKA POMOC ZNISZCZY małe sklepiki,straganiki,warzywniaki itp... ręce opadają...
Rex
3 lata temu
Jedna wielka lipa. I obiecanki cacanki, naprawdę dla tych najmniejszych. Chciałbym mieć z 10 tys. przychodu 6 tys. zysku, tylko taka marża na sprzedaży. To utopia.
...
Następna strona