Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Obroty w gastronomii spadły o ok. 80-90 proc. Przetrwają firmy, które potrafią się dostosować

10
Podziel się

Z powodu koronawirusa doszło do zamknięcia stacjonarnych punktów gastronomicznych, co spowodowało spadek obrotów szacowany na około 80-90 proc. - wynika z obliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Kryzys przetrwają te firmy, które szybko wykorzystały swoje możliwości cyfrowe, jak np. social media.

Obroty w branży gastronomicznej spadły drastycznie z powodu koronawirusa.
Obroty w branży gastronomicznej spadły drastycznie z powodu koronawirusa. (Pixabay)
bDHMTBph

Pierwsze tygodnie walki z koronawirusem pokazały, że kluczowa jest izolacja ludzi, dlatego w tej sytuacji najbardziej sprawdzały się działania zapewniające świadczenie usługi gastronomicznej klientowi, bez jego wychodzenia z domu.

Przedsiębiorstwa gastronomiczne realizują obecnie zamówienia online, przez telefon, z różnymi ścieżkami odbioru zamówionego posiłku, np. w punkcie gastronomii, w postaci darmowej dostawy do klienta czy dostawy za pośrednictwem serwisów dostawy.

- Te firmy gastronomiczne, które w miarę szybko i elastycznie dopasowały się do nowych warunków mają szanse na przetrwanie, a nawet rozwój w kierunku, którego wcześniej mogły nie brać pod uwagę, bazujący głównie na zasobach i kompetencjach związanych z nowoczesnymi technologiami - uważają eksperci z PIE.

bDHMTBpj
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zwracają też uwagę, że przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością związaną z zakwaterowaniem i gastronomią oczekują pomocy publicznej.

- Pierwsza "Tarcza antykryzysowa" nie spełniła w pełni oczekiwań przedsiębiorstw tego sektora. Natomiast "Tarcza 2.0" uzupełniona "Tarczą finansową" została oceniona przez nich pozytywnie - oceniają ekonomiści z PIE.

bDHMTBpp

- Przedsiębiorcy uznali, że stwarza szanse na odbudowę sektora po okresie pandemii. "Tarcza 2.0" m.in. rozszerza grupę jednostek uprawnionych do skorzystania z 3-miesięcznego zawieszenia składek ZUS - dodają.

O ile pierwsza tarcza przewidywała, że tylko jednostki zatrudniające mniej niż 10 osób będą zwolnione z opłacania 50 proc. należności z tytułu składek, to "Tarcza 2.0" rozszerza tę kategorię o jednostki zatrudniające od 10 do 49 osób. Jednak dla przedsiębiorców szczególne znaczenie mają postanowienia "Tarczy finansowej'".

Jak podkreśla PIE, wysokość wsparcia uzależniona jest od wielkości spadku przychodu i liczby pracowników przedsiębiorstwa. Po spełnieniu pewnych warunków może zostać umorzone nawet 75 proc. pomocy. Od 19 kwietnia mają być stopniowo łagodzone restrykcje nałożone w związku z pandemią, co w przyszłości pozwoli na powolne odbudowywanie się przedsiębiorstw zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią.

bDHMTBpq

Z badań PIE przeprowadzonych w IV kwartale 2019 roku wynika, że prawie trzy czwarte firm z sekcji gastronomia i zakwaterowanie oceniało swoją sytuację jako dobrą lub bardzo dobrą, co pozytywnie wyróżniało tę sekcję na tle innych.

Większość firm oceniła stan swoich zasobów dotyczących nowoczesnych technologii jako wysoki. Prawie trzy czwarte z nich uznało, że ich zdolność do pozyskiwania i analizy danych jest wysoka. Nieco ponad połowa zwróciła uwagę na zadowalający stan wyposażenia w nowoczesne technologie w komunikowaniu się z klientami, a prawie połowa - na wielokanałową sprzedaż. Firmy najsłabiej wyposażone były w nowoczesne technologie w usługach i systemy informatyczne w zarządzaniu.

Przed wybuchem pandemii większość firm zajmujących się działalnością związaną z zakwaterowaniem i gastronomią nie inwestowała w nowoczesne technologie w usługach oraz w e-handel, choć aż jedna piąta z nich planowała rozwój e-handlu w 2020 roku.

bDHMTBpr

- Około 12 proc. w ogóle nie dostrzegało konkurencji ze strony przedsiębiorstw gastronomicznych wykorzystujących narzędzia cyfrowe. Tylko co trzecia firma uważała, że konkurencja ze strony firm stosujących technologie cyfrowe to silna lub bardzo silna bariera rozwojowa. Na uwagę zasługuje też fakt, że tylko 30 proc. badanych firm gastronomicznych oceniło, że niski poziom kompetencji cyfrowych ich pracowników mógł negatywnie wpływać na dalszy rozwój firmy - czytamy w raporcie PIE.

Przed pandemią najczęściej wskazywaną przez przedsiębiorców z analizowanej branży barierą korzystania z usług gastronomicznych był brak funduszy w budżecie gospodarstw domowych stanowiących potencjalnych klientów.

- Z drugiej strony, uważano, że pozytywny wpływ na rozwój gastronomii w najbliższych latach mieć będzie rozwój turystyki oraz działania podejmowane przez władze miast dla zapewnienia dobrej infrastruktury dla życia i wypoczynku mieszkańców - czytamy w raporcie.

Przedsiębiorcy byli przekonani, że jedynie dekoniunktura i obniżka dochodów ludności mogłyby zahamować korzystny trend rozwoju gastronomii w Polsce, gdyż korzystanie z gastronomii nie jest potrzebą pierwszego rzędu. Nie przewidywano, że może zaistnieć sytuacja konieczności zamknięcia lokali i największym wyzwaniem stanie się przekształcenie oferty serwowanej stacjonarnie w ofertę 'na wynos'.

bDHMTBps

Kryzys przetrwają przede wszystkim te podmioty, które szybko wykorzystały swoje możliwości cyfrowe, jak np. social media, by utrzymać kontakt z klientami oraz pozyskać nowych. Wiele firm w tym celu łączy swoje zasoby i wspiera się wzajemnie pomysłami, o czym świadczą portale z poradami, jak gastronomia może przetrwać pandemię.

Zakwaterowanie i gastronomia w ostatnich latach należały do najszybciej rozwijających się usług polskiej gospodarki.

Według danych GUS, w sekcji obejmującej działalność związaną z zakwaterowaniem i gastronomią w latach 2010-2018 liczba podmiotów gospodarczych wzrosła o blisko 11 proc., pracujących o 25 proc., a sprzedaż detaliczna w placówkach gastronomicznych wzrosła ponad dwukrotnie" - podano również.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDHMTBpK
msp
firma
Źródło:
KOMENTARZE
(10)
Pracownik gas...
10 miesięcy temu
Wynos to tylko ułamek tego na czym zarabia gastronomia. Ogródki lokal stanowi trzon sprzedaży... Jak ludzie dalej będą żyli z klapkami koronawirusowymi na oczach i nie ruszymy do pracy za kilka miesięcy nie będzie co zbierać. Z resztą skoro ludzie nie pracują nie wiedzą na czym stoją kiedy wrócą do normalności jeśli chodzi o prace to mimowolnie ograniczają niepotrzebne wydatki i koło się zamyka.. To samo tyczy galerii handlowych... Do póki nie wrócimy do normalności ludzie będą pieniądz oglądać trzy razy zanim go wydadzą...
777
10 miesięcy temu
Cyfrowe jadło - Ci przetrwają. Dyrdymały jakich mało.
Obserw
10 miesięcy temu
Jestem przedsiębiorca i dla mnie ta tarcza to jedna ściema. Cała ta ustawa jest niby konsultowana z przedsiębiorcami a jest tyle bubli, że to szok! Przykład 1- prawo podatkowe mówi, że micro przedsiebiorca to ten co zatrudnia 10 osób łącznie z soba. A prawo Zusowskie mówi, że micro...to 9 osób z właścicielem. Przykład 2- podatki za 2019 remanentowe mamy płacić do końca kwietnia tak jak zawsze ale wnioski składamy do 1 czerwca( jaka to pomoc)........ Przestojowe postojowe, przestojowe kredyty przeniesione ale za okres po zawieszeniu będziemy płacić o wiele więcej niż obecnie. Zanim gospodarka się rozhuśta to my albo wylądujemy na gałęzi albo w psychiatryku... Mój zięć płaci za wynajem zakładu fryzjerskiego 10000 netto właściciel nie chce podejść do sytuacji solidarnościowo i każe mu płacić całość a zięć ma zakaz rządu prowadzenia działalności. Widzę w jakim jest stanie zdrowia. A SPRAWA JEST PROSTA MAM PRZYCHODY- PŁACĘ NIE MAM ICH NIE PŁACĘ. zUS BEZ ŁASKI ZAWIESZONY NA 3 MIESIĄĆE ODPRACUJĘ DOATKOWO PO WIEKU EMERYTALNYM. Jedynym kosztem pomocy rządu ma być dopłata do wynagrodzeń( choć są takie obostrzenia im kruczki prawne).......Mam dość...
bDHMTBpL
Zuza.
10 miesięcy temu
W małych restauracjach wywozy na czarno. Bez paragonu. A wypłaty o 30 procent w dół.
Magda G.
10 miesięcy temu
U mnie w okolicach restauracji,które potrafiły się dostosować,jakby mniej dzikich kotów biegał.