Notowania

podatki
09.07.2019 15:15

Pakiet Przyjazne Prawo przyjęty przez rząd. Idą duże ułatwienia dla firm

Pakiet kilkudziesięciu ułatwień dla biznesu został we wtorek przyjęty przez Radę Ministrów. Oznacza to ponad 60 zmian w różnych ustawach, dzięki którym na przykład małe firmy dostaną prawo do błędu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Pakiet to w sumie kilkadziesiąt ułatwień dla biznesu - mówi minister Jadwiga Emilewicz. (Fot: Tytus Żmijewski)

Pakiet Przyjazne Państwo zakłada m.in. wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, prawo do błędu dla mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw, ułatwienia dla rzemosła czy ochronę konsumencką, czyli na przykład prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG - wylicza PAP.

Jak powiedziała cytowana przez agencję minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, pakiet to w sumie kilkadziesiąt ułatwień dla biznesu. Eliminuje on też przypadki "niekonsekwencji czy nadmiernej restrykcyjności polskiego prawa".

Prawo do błędu dla małych i średnich firm ma im przysługiwać przez pierwszy rok działalności. Z kolei osoby trudniące się rzemiosłem zyskają prawo do zakładania spółek bez utracenia statusu rzemieślnika.

Obejrzyj też: Konstytucja Biznesu podpisana. Skarbówka łaskawszym okiem spojrzy na firmy

Wydłużony ma też zostać termin rozliczenia podatku VAT od importu. Dzisiaj trzeba to zrobić w terminie do dziesięciu dni po odprawie celnej. Dzięki nowym zasadom będzie to możliwe na zasadach ogólnych, czyli do 25. dnia kolejnego miesiąca, razem z deklaracją VAT-7.

Jak podaje resort przedsiębiorczości, pakiet ma charakter przekrojowy, gdyż dotyka wielu różnych branż: od pocztowej, telekomunikacyjnej, lotniczej, energetycznej, hotelarskiej, aż po usługi płatnicze.

- Nasza najnowsza propozycja jest komplementarna wobec 100 zmian dla firm, Konstytucji Biznesu, Pakietu MŚP oraz innych ułatwień dla przedsiębiorców, które wprowadziliśmy od początku tej kadencji - tłumaczyła w marcu minister Jadwiga Emilewicz.

- Wspólnym celem tych inicjatyw jest ułatwianie życia biznesowi, szczególnie mniejszym firmom. Chcemy, by polskie przedsiębiorstwa się rozwijały i mogły coraz śmielej konkurować, również na arenie międzynarodowej - dodawała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2019

bawaTe zmiany to super oferta. Widać, że rząd stara się ułatwiać prowadzenie biznesu.

09-07-2019

qqZnowu nakłamią i zrobią swoje.

10-07-2019

erykNie było do tej pory w Polsce rządu, który tak by ułatwiał ludziom życie.

Rozwiń komentarze (113)