Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Podatek od czynności cywilnoprawnych. Kiedy należy go zapłacić i jakie są stawki?

0
Podziel się:

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest regulowany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych zależy od rodzaju umowy zawartej między stronami
Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych zależy od rodzaju umowy zawartej między stronami (WP.PL)

Kiedy płacimy podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych nie dotyczy wyłącznie transakcji kupna samochodu, a z taką transakcją kojarzy się najczęściej. Podatek od czynności cywilnoprawnych powinien być opłacony w momencie zawierania umów sprzedaży.
Chodzi tutaj np. o umowę pożyczki pieniędzy albo rzeczy, a także umowy darowizny, umowy dożywocia.

Podatek od czynności cywilnoprawnych musi być też rozliczony w przypadku umowy o podział spadku, zniesienia współwłasności, a także:

  • ustanowienia hipoteki, odpłatnego użytkowania, a także odpłatnej służebności;
  • umowy spółki.

PCC musi być także zapłacony w sytuacji, gdy wymienione umowy się zmieniają i powoduje to podwyższenie podstawy opodatkowania.

Jak zapłacić podatek PCC?

Podatek PCC musi być zapłacony w ciągu 14 dni od momentu, gdy powstaje obowiązek zapłaty. Jeśli kupujemy samochód to w ciągu 14 dni od zakupu pojazdu, jeśli podpisywana jest umowa pożyczki, to też w ciągu 14 dni od momentu przekazania pieniędzy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy PCC pobiera się od płatnika.

Warto wiedzieć, że podatnik musi sam wyliczyć i zapłacić taki podatek. Co do zasady organ podatkowy nie będzie wzywał do zapłaty. W związku z tym trzeba najpierw wypełnić formularz PCC-3 i dostarczyć urzędowi skarbowemu. Najczęściej będzie to urząd, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania. Potem płacimy podatek. W przypadku podpisywania aktu notarialnego u notariusza PCC płaci się bezpośrednio u notariusza. W takiej sytuacji nie trzeba więc płacić go już w urzędzie skarbowym.

Jakie są stawki PCC?

Ile wynosi podatek PCC? Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych zależna jest od tego, jaka umowa została zawarta. I tak, jeśli umowa dotyczy sprzedaży, zamiany, podziału spadku albo zniesienia współwłasności w przypadku rzeczy ruchomych: 2 proc. podstawy opodatkowania i 1 proc w przypadku praw majątkowych. Podatek PCC za ustanowienie hipoteki to 19 zł. W przypadku pożyczek podatek PCC wynosi 2 proc., a za umowę spółki płaci się 0,5 proc. podstawy opodatkowania.

Może się zdarzyć, że podatek PCC wyniesie nawet 20 proc. Będzie to dotyczyło sytuacji, kiedy podczas kontroli podatkowej, urzędnicy odkryją, że:

  • podatnik ma umowę pożyczki, a podatek nie został opłacony w terminie;
  • podatnik zawarł umowę pożyczki pieniężnej od najbliższej rodziny i nie jest w stanie udokumentować otrzymania pieniędzy na swój rachunek bankowy.

Podstawa opodatkowania to najczęściej wartość umowy lub wartość rynkowa rzeczy, które zostają przekazane w momencie podpisania umowy. Innymi słowy, w przypadku zakupu samochodu, podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa. Jeśli więc samochód kosztuje 10 000 zł, to podatek wyniesie 2 proc., czyli 200 zł.

Kiedy nie trzeba płacić PCC?

Wachlarz przykładów zwolnień z podatku PCC jest dość szeroki. Nie trzeba go płacić np. w przypadku handlu walutami, sprzedaży rzeczy ruchomych, obligacji i bonów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)