Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek od darowizny mieszkania. Kiedy trzeba go zapłacić i ile wyniesie?

0
Podziel się:

Darowizna mieszkania to często spotykana forma nieodpłatnego przekazania go komuś z najbliższej rodziny. Zazwyczaj rodzice w ten sposób pomagają swoim dzieciom albo dziadkowie – wnukom. Jednak aby wszystko odbyło się w zgodzie z prawem, konieczne jest pamiętanie o zachowaniu jej odpowiedniej formy. Jakiej wysokości podatek od darowizny mieszkania należy zapłacić w Urzędzie Skarbowym?

Podatek od darowizny mieszkania zależy od tego, do jakiej grupy zalicza się obdarowany
Podatek od darowizny mieszkania zależy od tego, do jakiej grupy zalicza się obdarowany (WP.PL)
bEIEnvyZ

Umowa darowizny

Pisemna forma umowy darowizny nie jest konieczna, jednak zawsze lepiej jest ją sporządzić. Inaczej jest w przypadku darowizny mieszkania – w tym przypadku nie obejdzie się bez wizyty u notariusza. Sporządzenie aktu notarialnego zwalnia podatników z obowiązku zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym. Po wniesieniu dodatkowej opłaty notariusz dokona także wpisu do księgi wieczystej nieruchomości.

Ile podatku od darowizny mieszkania trzeba zapłacić?

Darowizna mieszkania, tak samo, jak każda inna, obarczona jest podatkiem od spadków i darowizn. Dzieli się on na trzy grupy, a w każdej ustalona jest kwota wolna od podatku.

bEIEnvzb
  • Pierwsza grupa to najbliższa rodzina: mąż lub żona, dzieci, wnuki, prawnuki, matka, ojciec, dziadkowie, teściowie, ojczym, macocha, pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo. Wówczas kwota wolna od podatku jest najwyższa i wynosi 9637 złotych.
  • Druga grupa to zstępni rodzeństwa (bratankowie, siostrzenice), rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, małżonkowie rodzeństwa męża lub żony, małżonkowie zstępnych. W takiej sytuacji kwota wolna od podatku to 7276 złotych.
  • Trzecia grupa to pozostałe osoby. Obowiązuje najniższa kwota wolna od podatku – 4902 złote.

To osoba obdarowana darowizną ma obowiązek zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego oraz opłacić stosowny podatek od darowizny.

W ramach pierwszej grupy istnieje jeszcze tak zwana grupa zero, która składa się z małżonków, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, prawnuków, ojczyma, macochy, w której nie ma obowiązku płacenia podatku bez względu na wartość nieruchomości. Jednocześnie należy o fakcie darowizny poinformować urząd skarbowy (lub robi to notariusz).

bEIEnvzh

W przypadku, gdy podatek jest należny, to notariusz powinien wyliczyć jego wysokość i pobrać daną kwotę, a następnie wpłacić ją do urzędu skarbowego.

Wysokość podatku

Podatek od darowizny mieszkania zależy od grupy darczyńców i obdarowywanych.

  • W pierwszej grupie wynosi 3% do kwoty 10 278 złotych. Powyżej tej kwoty aż do 20 556 złotych wynosi 308,30 złotych i 5% nadwyżki ponad kwotę 10 278 złotych. Powyżej tej kwoty podatek wynosi 822,20 złotych i 7% nadwyżki ponad 20 556 złotych.
  • W drugiej grupie przy wartości do 10 278 złotych podatek to 7%. Powyżej tej kwoty aż do 20 556 złotych wynosi 719,50 i 9% nadwyżki ponad 10 278 złotych. Powyżej tej kwoty podatek wynosi 1644,50 złotych i 12% nadwyżki ponad 20 556 złotych.
  • W trzeciej grupie przy wartości do 10 278 złotych podatek to 12%. Powyżej tej kwoty aż do 20 556 złotych wynosi 1233,40 i 16% nadwyżki ponad 10 278 złotych. Powyżej tej kwoty podatek wynosi 2677,90 złotych i 20% nadwyżki ponad 20 556 złotych.
bEIEnvzi

Podatek od darowizny mieszkania to nie jedyne koszty, jakie trzeba w związku z tym ponieść. Nie można zapominać również o opłatach notarialnych, przede wszystkim o wysokości taksy. Jej suma maksymalna jest określana przez Ministra Sprawiedliwości.

bEIEnvzC
KOMENTARZE
(0)