Notowania

podatki
30.01.2019 11:41

Podatek od wygranej. Kiedy trzeba zapłacić?

Wygrana w konkursie lub loterii może sprawić ogromną radość. Trzeba jednak wiedzieć, że w razie wygranej trzeba będzie zapłacić podatek. To zwykły podatek dochodowy zwany również podatkiem od wygranej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Podatek od wygranej może nie dotyczyć gier losowych, jeśli wygrana nie przekracza określonego przepisami limitu

Kwestie podatku od wygranej regulowane są w ustawie o podatku dochodowym. Zgodnie z przepisami tej ustawy, podatek trzeba zapłacić od przychodów, które zostały uzyskane w konkursach, grach, a także jako nagrody w czasie sprzedaży premiowej. Nie ma tu znaczenia, czy taka wygrana została wypłacona w Polsce, czy w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Podatek od wygranej pobiera się ryczałtem. Jest to 10 proc. wartości wygranej. Oznacza to, że jeśli wygramy w konkursie lub na loterii, to nie musimy sami odprowadzać takiego podatku. Organizator loterii, który wypłaca wygraną samodzielnie, odprowadzi 10 proc. do urzędu skarbowego. W takiej sytuacji tego przychodu nie trzeba ujawniać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Kiedy nie płacimy podatku od wygranej?

W określonych sytuacjach będziemy zwolnieni z konieczności rozliczenia podatku od wygranej. Dotyczy to konkursów, które są ogłaszane i organizowane w środkach masowego przekazu, a także specjalnych konkursów, o tematyce naukowej czy sportowej albo artystycznej. Podatku od wygranej nie trzeba też płacić, jeśli wygrana pochodzi z konkursu związanego ze sprzedażą premiową, ale jednorazowa wygrana nie przekracza 760 zł.

Pamiętać trzeba jednak, że takie zwolnienie nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Dla przedsiębiorcy taka wygrana będzie przychodem z działalności i będzie ją trzeba opodatkować. Oczywiście, jeśli nagroda ma związek z prowadzoną działalnością.

Podatku od wygranej nie trzeba też płacić od tego, co uda się wygrać w grach losowych (np. totolotek), o ile oczywiście wygrana nie przekracza 2280 zł.

Całkowicie z podatku zwolnione są wygrane pochodzące z gier na automatach i w kasynach.

Kto musi zapłacić podatek od wygranej?

Podatkiem od wygranej obciążą się zwycięzcę nagrody, jednak rozlicza go organizator konkursu. Pomniejsza on po prostu wygraną o wartość 10 proc. podatku i przekazuje go do urzędu skarbowego.

Ważne jest, by pamiętać, że nagrodę można odebrać dopiero wtedy, gdy rozliczony jest od niej podatek.

Podatek rozlicza się również w sytuacji, gdy nagroda ma postać nagrody rzeczowej. W przypadku, gdy wygrywający nagrodę rzeczową będzie chciał ją sprzedać (spieniężyć), to w takiej sytuacji będzie musiał zapłacić podatek od wzbogacenia. Można uniknąć tego podatku, jeśli zwycięski prezent sprzedamy po 6 miesiącach od jego otrzymania. Jeśli tego terminu nie dotrzymamy, to nie dość, że musimy rozliczyć podatek, to na dodatek trzeba jeszcze ten przychód wykazać w zeznaniu podatkowym.

Jeśli wygrana pieniężna dotyczy zagranicznego konkursu i została wypłacona w innym kraju, to trzeba będzie zapłacić podatek w urzędzie skarbowym w Polsce. Jest jednak wyjątek. Może się zdarzyć, że organizator konkursu w regulaminie zapisze, że podatek od wygranej musi być rozliczony w kraju, w którym zorganizowano konkurs. Warto więc jeszcze przed przystąpieniem do konkursu zapoznać się z regulaminem, a dokładniej z częścią dotyczącą zapłaty podatku. Na koniec pozostaje życzyć bardzo wysokich wygranych i umiejętnego rozliczenia podatku od wygranej.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2019

Bogdan emerytNajleprzy to jest podatek BELKI czlowiek odlozyl pieniadze na oszczednosci na stare lata a taki Belka sobie utworzyl podatek od oszczednosci ktore … Czytaj całość

30-01-2019

piadajest podatek od wygranej ,to gdzie jest zwrot od przegranej

31-01-2019

polandDo Bogdan emeryt: Jeśli chodzi o podatek Belki, faktycznie jest to przykra sprawa i powinna być znowelizowana. Ze względu np. wysokości czy wielkości … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)