Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie pełne odliczenie VAT od aut firmowych?

0
Podziel się:

Taką propozycję zgłosił wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jest ona jednak sprzeczna z pomysłami resortu finansów dotyczącymi ograniczenia odliczeń.

Będzie pełne odliczenie VAT od aut firmowych?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bELoluPV

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński proponuje wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej - poinformowało ministerstwo gospodarki.

Propozycja Piechocińskiego jest sprzeczna z pomysłami dotyczącymi ograniczenia odliczeń przygotowanymi przez resort finansów.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych _ z kratką _, które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Ministerstwo Finansów chce jednak jak najszybciej zmienić te zasady i przygotowało projekt zmian w prawie, zgodnie z którymi firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

bELoluPX

Jak poinformowało ministerstwo gospodarki, Piechociński _ jest sceptyczny _ wobec tych propozycji. _ Rolą administracji jest tworzenie możliwie najlepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Zależy nam na poprawie sytuacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym _ - powiedział cytowany w piątkowym komunikacie resortu Piechociński.

Minister proponuje więc wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej. Miałoby ono obejmować koszty zakupu i eksploatacji pojazdów. Postuluje także ustanowienie ryczałtu na użytkowanie samochodów firmowych do celów prywatnych.

Uwagi ministra gospodarki do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zostały w piątek przekazane do Ministerstwa Finansów.

Czytaj więcej w Money.pl

bELoluQd
bELoluQy
vat
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)