Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Donoszę, Panie Naczelniku..

0
Podziel się:

Wnioski o wiążącą interpretację Urzędy Skarbowe traktują jako wygodny system "autolustracji" przedsiębiorców. Złożenie zapytania do organu podatkowego, zamiast zabezpieczyć podatnika przed skutkiem popełnionych błędów staje się dodatkowym zagrożeniem.

Donoszę, Panie Naczelniku..

Fiskus otrzymuje bowiem dzięki niemu do rąk własnych informację o tym, jakie transakcje podatnika budzą wątpliwości interpretacyjne.

Nierzadko zdarza się więc, że zamiast interpretacji do przedsiębiorcy trafia.. zawiadomienie o wszczęciu kontroli. A Urząd Skarbowy, powołując się na art.
*Art 14a *Organ ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
14a § 1 ordynacji twierdzi, że wydanie wyjaśnienia w trakcie kontroli nie jest możliwe.

Na szczęście Izby Skarbowe, do których odwołują się tak potraktowani podatnicy nie przyznają tu racji organowi niższej instancji.

Jeżeli złożenie wniosku o interpretację przypada wcześniej, niż decyzja o wczęciu kontroli bądź postępowania podatkowego, podatnikowi trzeba udzielić merytorycznej odpowiedzi - stwierdziła w odpowiedzi na odwołanie podatnika Izba Skarbowa w Kielcach.
"Na dzień wystąpienia z wnioskiem o interpretację wobec spółki "E." Sp. z o.o. nie było w w/w sprawie prowadzone postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym. Kontrola podatkowa dotycząca ww sprawy została wszczęta przez Naczelnika II US w Kielcach w terminie późniejszym.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę stan prawny oraz faktyczny sprawy oraz kierując się zasadą zaufania podatnika do prowadzonego przez organ podatkowy postępowania wyrażoną w przepisie art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej- wniosek strony powinien zostać rozpatrzony merytorycznie - twierdzi dyrektor kieleckiej IS.

To jednak nie jedyny problem związany z koniecznością "samooskarżania się" przy składaniu wniosku o interpretację. Jak donosi Rzeczpospolita, w niektórych Urzędach Skarbowych wydane interpretacje są przekazywane do informacji lokalnych Urzędów Kontroli Skarbowej. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy decyzje są dla podatnika niekorzystne, przedsiębiorca może spodziewać się, że poinformowanie o tym UKS to ni mniej ni więcej a zapowiedź rychłej kontroli.

Pierwszy z tych problemów powinnien zniknąć w momencie wejścia w życie nowelizacji Ordynacji Podatkowej, zgodnie z którą interpretacje miałyby by być wydawane centralnie, przez specjalną komórkę Ministerstwa Finansów. Niestety, dla tych, dla których wyrok ministerstwa będzie niekorzystny pozostanie drugie z zagrożeń: zgodnie bowiem z projektem nowelizacji: "Interpretacje indywidualne wraz z informacją o dacie doręczenia, są niezwłocznie przekazywane organom podatkowym właściwym ze względu na zakres spraw będących przedmiotem interpretacji oraz właściwemu organowi kontroli skarbowej."

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)