Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Interpretacja indywidualna. Czym jest i kto może o nią wystąpić?

0
Podziel się:

Interpretacja indywidualna jest pismem, które określa, w jaki sposób ma być interpretowane prawo podatkowe w przypadku konkretnego przedsiębiorcy.

Za wydanie interpretacji indywidualnej należy wnieść odpowiednią opłatę
Za wydanie interpretacji indywidualnej należy wnieść odpowiednią opłatę (Unsplash, Pixabay (CC0))
bECgvgTF

Jak wiadomo, przepisy podatkowe są dość skomplikowane. Obszerność i wielość sposobów rozumienia konkretnych przepisów powoduje, że nawet jeśli mamy do czynienia z kwestią sporną, to organy skarbowe i sądy administracyjne przekazują całkowicie różnorodne stanowiska. Żeby uniknąć takiego problemu, przedsiębiorca może poprosić o wystawienie interpretacji indywidualnej.

Co to jest interpretacja indywidualna?

Interpretacja indywidualna jest specjalnym pismem, wydawanym w imieniu ministra finansów przez organ skarbowy. Interpretacja indywidualna wydawana jest na wniosek podatnika. W sytuacji, gdy organ wyda interpretację na korzyść podatnika, to nie musi jej uzasadniać. Jeśli jednak ma odmienne zdanie, to zawsze trzeba podać przyczynę takiego stanowiska.

Interpretacja indywidualna jest skuteczną ochroną nawet w sytuacji, gdy postanowienia takie byłyby podważone przez odrębne organy. Chyba że interpretacja zostanie zmieniona przez ministra finansów. Może się to zdarzyć w sytuacji, gdy np. stwierdzona będzie nieprawidłowość w związku z orzeczeniem np. Trybunału Konstytucyjnego albo Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli interpretacja indywidualna została zmieniona, to musi być o tym poinformowany podmiot, który o nią wystąpił. Można się od takiej interpretacji odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

bECgvgTH

Kto może wystąpić o interpretację indywidualną?

O interpretację indywidualną może wystąpić każdy podatnik, nawet ten, który nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. Wystarczy, że ma on wątpliwości dotyczące przepisów podatkowych. O wydanie interpretacji podatkowej występuje się do urzędu skarbowego.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – ORD-IN

Żeby interpretacja indywidualna mogła zostać wydana, trzeba złożyć wniosek ORD-IN. W takim wniosku zainteresowany bardzo wyraźnie opisuje wydarzenia, których ma dotyczyć interpretacja, a także wyrazić własną opinię na temat tego, jak rozumie konkretny przepis. Do tej opinii będzie się bowiem odnosić wydawana interpretacja.* Wydanie interpretacji indywidualnej* kosztuje 40 zł od każdego zapytania. Kwotę tę trzeba zapłacić w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku.

Jeśli w jednym wniosku o wydanie interpretacji podatkowych przedstawia się kilka spraw, to za każdą z nich trzeba zapłacić.

bECgvgTN

Urzędnicy wydają interpretację indywidualną bez zwłoki, ale nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do terminu tego nie wlicza się terminów, w których np. wzywano do uzupełnienia braków. Interpretacja indywidualna może dotyczyć nie tylko stanu obecnego, ale też zdarzeń, które mogą nastąpić w przyszłości.

Należy pamiętać, że interpretacja indywidualna stanowi ochronę prewencyjną. Nie można o nią wystąpić w momencie, gdy w tej konkretnej sprawie toczy się postępowanie podatkowe albo kontrola.

Zgodnie z ustawą interpretacja chroni podatnika od tego, żeby zapłacić podatek, jeśli taka decyzja zostanie wydana. Choć indywidualna interpretacja nie ma mocy wiążącej, to jeśli organ podatkowy wyda decyzję o konieczności zapłacenia podatku, to zastosowanie interpretacji indywidualnej chroni przed tym, by taki podatek trzeba było zapłacić.

bECgvgUi
KOMENTARZE
(0)