Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak pomniejszyć składki ZUS o zasiłek z tytułu wypadku przy pracy

0
Podziel się:

W druku ZUS DRA można pomniejszyć składki na ubezpieczenia społeczne o wynagrodzenie za czas choroby.

Jak pomniejszyć składki ZUS o zasiłek z tytułu wypadku przy pracy
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

*W sytuacji gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy, pracownikowi przysługuje nie wynagrodzenie chorobowe, tylko od pierwszego dnia niezdolności do pracy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Finansowany jest on ze środków FUS. *

Oczywiście od kwoty tego zasiłku nie są naliczane i opłacane zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W związku ze zmianą kwalifikacji wypłaconego świadczenia płatnik jest zobowiązany do złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych za ubezpieczonego.

W ZUS DRA można pomniejszyć składki na ubezpieczenia społeczne o wynagrodzenie za czas choroby (jeśli wypadek przy pracy został uznany przez ZUS). Jak to zrobić?

Korekta raportów RSA i RCA oraz deklaracji DRA

W raporcie pierwszorazowym płatnik w raporcie ZUS RSA wykazał:

  • kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego,
    • okres, za który wynagrodzenie przysługuje oraz
    • kod świadczenia przerwy - 331 (wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, finansowane ze środków pracodawcy).

Kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego uwzględnił w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w raporcie ZUS RCA.

Oba raporty muszą zostać skorygowane:

  1. W raporcie ZUS RSA płatnik wpisuje:
  • ten sam okres niezdolności do pracy,
    • tę samą kwotę,
    • w polu kod świadczenia przerwy - 314 – (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego).
  • W raporcie ZUS RCA za ten miesiąc w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie powinien uwzględnić kwoty wynagrodzenia chorobowego, które okazało się zasiłkiem.

Oczywiście oprócz tych dwóch raportów płatnik musi za ten miesiąc złożyć również korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Jak rozliczyć nadpłatę składek?

W konsekwencji na koncie powstanie nadpłata składek, ponieważ wypłacona kwota zasiłku jest finansowana ze środków FUS i podlega rozliczeniu w ciężar składek, a wypłacone wynagrodzenie chorobowe finansowane jest ze środków pracodawcy. Będzie również nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ od zasiłku chorobowego składki się nie nalicza.

Kwota nadpłaconych składek zostanie wykazana po złożeniu korekty deklaracji rozliczeniowej. Będzie to różnica między kwotą, jaką płatnik powinien wpłacić a tą, która faktycznie za ten miesiąc została wpłacona. Jeżeli płatnik nie ma zadłużenia za wcześniejsze miesiące, to o kwotę powstałej nadpłaty pomniejsza wpłatę składek dokonywanych za kolejny miesiąc

Rozliczenie z pracownikiem

Ponieważ zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wyższej wysokości (100 proc. podstawy wymiaru) niż wynagrodzenie za czas choroby (80 proc.), to po ustaleniu, że niezdolność do pracy powstałą w wyniku wypadku przy pracy, płatnik będzie również zobowiązany do wypłacenia pracownikowi wyrównania zasiłku chorobowego.

Kwota tego wyrównania wykazuje w raporcie ZUS RSA, w którym wpisuje ten sam okres niezdolności do pracy, kwotę wypłaconego wyrównania i kod świadczenia przerwy 318 – wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Oczywiście wyrównanie zasiłku powinno zostać wykazane w raporcie ZUS RSA składanym za miesiąc, w którym wypłata wyrównania nastąpiła.

Autorka jest specjalistką w zakresie ubezpieczeń społecznych.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)