Notowania

Kontrola celno-skarbowa w firmie. Eksperci radzą, jak nie dać się złapać fiskusowi

Eksperci firmy doradczej stworzyli krótki poradnik, jak nie trafić na radar skarbówki, a jeśli już dojdzie do kontroli, jak wyjść z niej obronną ręką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN KUCHARZYK/EAST NEWS)
Na kontrolę skarbową lepiej się zawczasu przygotować.

Po wprowadzeniu JPK fiskus znacznie sprawniej wyłapuje nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, a kontrole w firmach są coraz skuteczniejsze. Eksperci podatkowi z firmy EY radzą, jak przygotować się na kontrolę i zmniejszyć ryzyko sankcji urzędu.

"Rosnąca ściągalność podatków ma efekt uboczny - kontrole fiskusa są coraz bardziej skuteczne" - zauważa EY. "Jednak nie jest to powód, by załamywać ręce" - pociesza.

Eksperci firmy doradczej stworzyli krótki poradnik, jak nie trafić na radar skarbówki, a jeśli już dojdzie do kontroli, jak wyjść z niej obronną ręką. EY wymienia sześć kluczowych działań zapobiegawczych, które mogą pomóc podatnikowi zminimalizować ryzyko sankcji urzędu. Oto one.

1. Zadbaj o uzasadnienie biznesowe swoich transakcji

Pierwszym krokiem według EY powinno być przejrzenie zrealizowanych oraz planowanych transakcji, ocena ich skutków podatkowych i przygotowanie uzasadnienia biznesowego wskazującego na racjonalność wybranego scenariusza.

EY zaleca też wprowadzenie procedur oceny działań w spółce, które wyeliminują lub zminimalizują możliwość nadużyć.

Źródło: EY

2. Weryfikacja Jednolitego Pliku Kontrolnego

Firma doradcza zwraca uwagę, że JPK umożliwia dość precyzyjną identyfikację potencjalnych nieprawidłowości i nadużyć wśród firm, które są płatnikami VAT.

Dlatego EY doradza przegląd obecnych struktur JPK (magazyn, księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, faktury sprzedażowe, VAT), w szczególności z podmiotem innym niż podmiot odpowiedzialny za wdrożenie JPK w firmie. "Taki przegląd umożliwi identyfikację błędów oraz ich eliminację" - wskazuje EY.

3. Wprowadź procedury ograniczające odpowiedzialność karną skarbową

Wskazane jest również przeprowadzenie analizy procesu kalkulacji oraz wpłat podatków w spółce, identyfikację obszarów, w których może dojść do błędu i poprawę procesów związanych z kalkulacją i wpłatą podatków w spółce.

Jak wskazuje EY, "jedną z metod poprawy status quo jest opis procesu z wyraźnym przypisaniem kompetencji oraz odpowiedzialności".

4. Wprowadź procedury weryfikacji kontrahentów

Istotnym elementem zapobiegającym ewentualnym karom organów podatkowych jest przegląd rozliczeń z kontrahentami i podział ich na grupy.

EY zaleca monitoring wyjaśnień oraz interpretacji Ministerstwa Finansów pod kątem wytycznych dotyczących weryfikacji kontrahentów, wprowadzenie procedury weryfikacji nowych kontrahentów oraz cykliczną weryfikację dotychczasowych. Firma doradcza proponuje też, by szczególnie uważać przy jednorazowych transakcjach nabycia dużego majątku (Skarga Pauliańska).

Kontrole rozliczeń VAT zrealizowane przez urzędy skarbowe Źródło: Opracowanie własne NIK na podstawie kontroli w Ministerstwie Finansów.

5. Weryfikuj rozliczenia w podatku dochodowym na bieżąco

Ważna jest też identyfikacja momentów w roku podatkowym, w których dochodzi do kumulacji zdarzeń generujących istotne zobowiązania podatkowe.

EY wyjaśnia, że polega to na określeniu kluczowych elementów procesu bieżącej kalkulacji podatku (istotne momenty realizacji kontraktów, sezonowość), wskazaniu osoby odpowiedzialnej za bieżące monitorowanie zmian w przepisach i praktyce organów oraz wprowadzeniu procedury cyklicznej weryfikacji próby.

6. Bądź gotowy na kontrolę

Podatnicy powinni też dokonać przeglądu rozliczeń i osób zaangażowanych w proces kalkulacji oraz wpłaty podatku. Chodzi o identyfikację transakcji wątpliwych, które mogą stanowić obiekt szczególnego zainteresowania podczas kontroli (wartość i poziom skomplikowania transakcji).

EY doradza też wprowadzenie procedury działania w razie kontroli (np. wskazanie osób odpowiedzialnych, określenie obiegu dokumentów), a nawet przeprowadzenie symulacji kontroli. Jeśli do niej dojdzie, proponujemy by firma zdecydowała się na pełnomocnika, który będzie profesjonalnym doradcą podatkowym.

Nie tylko dobra koniunktura

W opublikowanym kilka dni temu raporcie Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że dochody z podatku VAT były w zeszłym roku wyższe o 24 proc niż w 2016 r. nie tylko dzięki dobrej koniunkturze, ale także dzięki zwiększonej ściągalności. NIK pochwalił aparat skarbowy za skuteczność w zapobieganiu wyłudzeniom VAT.

Jedną z ważniejszych zmian według Izby było wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli elektronicznej ewidencji sprzedaży i zakupów VAT, przesyłanej fiskusowi co miesiąc. Dzięki temu Ministerstwo Finansów może prowadzić analizy w celu identyfikacji podmiotów podejrzewanych o nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kontrole podatkowe, wiadomości, gospodarka, porady, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2018

unkaa kiedy bedzie kontrolowany RZAD .... Najwieksze ZLODZIEJE !!!!

25-06-2018

TutekA kiedy mam się zająć działalnością?

26-06-2018

bisnesLub po prostu otworz biznes w bardziej przyjaznym kraju.

Rozwiń komentarze (32)