Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrola celno-skarbowa w firmie. Eksperci radzą, jak nie dać się złapać fiskusowi

32
Podziel się:

Eksperci firmy doradczej stworzyli krótki poradnik, jak nie trafić na radar skarbówki, a jeśli już dojdzie do kontroli, jak wyjść z niej obronną ręką.

Na kontrolę skarbową lepiej się zawczasu przygotować.
Na kontrolę skarbową lepiej się zawczasu przygotować. (JAN KUCHARZYK/EAST NEWS)
bFfuubWZ

Po wprowadzeniu JPK fiskus znacznie sprawniej wyłapuje nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, a kontrole w firmach są coraz skuteczniejsze. Eksperci podatkowi z firmy EY radzą, jak przygotować się na kontrolę i zmniejszyć ryzyko sankcji urzędu.

"Rosnąca ściągalność podatków ma efekt uboczny - kontrole fiskusa są coraz bardziej skuteczne" - zauważa EY. "Jednak nie jest to powód, by załamywać ręce" - pociesza.

Eksperci firmy doradczej stworzyli krótki poradnik, jak nie trafić na radar skarbówki, a jeśli już dojdzie do kontroli, jak wyjść z niej obronną ręką. EY wymienia sześć kluczowych działań zapobiegawczych, które mogą pomóc podatnikowi zminimalizować ryzyko sankcji urzędu. Oto one.

bFfuubXb

1. Zadbaj o uzasadnienie biznesowe swoich transakcji

Pierwszym krokiem według EY powinno być przejrzenie zrealizowanych oraz planowanych transakcji, ocena ich skutków podatkowych i przygotowanie uzasadnienia biznesowego wskazującego na racjonalność wybranego scenariusza.

EY zaleca też wprowadzenie procedur oceny działań w spółce, które wyeliminują lub zminimalizują możliwość nadużyć.

bFfuubXh

Źródło: EY

2. Weryfikacja Jednolitego Pliku Kontrolnego

Firma doradcza zwraca uwagę, że JPK umożliwia dość precyzyjną identyfikację potencjalnych nieprawidłowości i nadużyć wśród firm, które są płatnikami VAT.

Dlatego EY doradza przegląd obecnych struktur JPK (magazyn, księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, faktury sprzedażowe, VAT), w szczególności z podmiotem innym niż podmiot odpowiedzialny za wdrożenie JPK w firmie. "Taki przegląd umożliwi identyfikację błędów oraz ich eliminację" - wskazuje EY.

bFfuubXi

3. Wprowadź procedury ograniczające odpowiedzialność karną skarbową

Wskazane jest również przeprowadzenie analizy procesu kalkulacji oraz wpłat podatków w spółce, identyfikację obszarów, w których może dojść do błędu i poprawę procesów związanych z kalkulacją i wpłatą podatków w spółce.

Jak wskazuje EY, "jedną z metod poprawy status quo jest opis procesu z wyraźnym przypisaniem kompetencji oraz odpowiedzialności".

4. Wprowadź procedury weryfikacji kontrahentów

Istotnym elementem zapobiegającym ewentualnym karom organów podatkowych jest przegląd rozliczeń z kontrahentami i podział ich na grupy.

bFfuubXj

EY zaleca monitoring wyjaśnień oraz interpretacji Ministerstwa Finansów pod kątem wytycznych dotyczących weryfikacji kontrahentów, wprowadzenie procedury weryfikacji nowych kontrahentów oraz cykliczną weryfikację dotychczasowych. Firma doradcza proponuje też, by szczególnie uważać przy jednorazowych transakcjach nabycia dużego majątku (Skarga Pauliańska).

5. Weryfikuj rozliczenia w podatku dochodowym na bieżąco

Ważna jest też identyfikacja momentów w roku podatkowym, w których dochodzi do kumulacji zdarzeń generujących istotne zobowiązania podatkowe.

bFfuubXk

EY wyjaśnia, że polega to na określeniu kluczowych elementów procesu bieżącej kalkulacji podatku (istotne momenty realizacji kontraktów, sezonowość), wskazaniu osoby odpowiedzialnej za bieżące monitorowanie zmian w przepisach i praktyce organów oraz wprowadzeniu procedury cyklicznej weryfikacji próby.

6. Bądź gotowy na kontrolę

Podatnicy powinni też dokonać przeglądu rozliczeń i osób zaangażowanych w proces kalkulacji oraz wpłaty podatku. Chodzi o identyfikację transakcji wątpliwych, które mogą stanowić obiekt szczególnego zainteresowania podczas kontroli (wartość i poziom skomplikowania transakcji).

EY doradza też wprowadzenie procedury działania w razie kontroli (np. wskazanie osób odpowiedzialnych, określenie obiegu dokumentów), a nawet przeprowadzenie symulacji kontroli. Jeśli do niej dojdzie, proponujemy by firma zdecydowała się na pełnomocnika, który będzie profesjonalnym doradcą podatkowym.

Nie tylko dobra koniunktura

W opublikowanym kilka dni temu raporcie Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że dochody z podatku VAT były w zeszłym roku wyższe o 24 proc niż w 2016 r. nie tylko dzięki dobrej koniunkturze, ale także dzięki zwiększonej ściągalności. NIK pochwalił aparat skarbowy za skuteczność w zapobieganiu wyłudzeniom VAT.

Jedną z ważniejszych zmian według Izby było wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli elektronicznej ewidencji sprzedaży i zakupów VAT, przesyłanej fiskusowi co miesiąc. Dzięki temu Ministerstwo Finansów może prowadzić analizy w celu identyfikacji podmiotów podejrzewanych o nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFfuubXC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(32)
Zen
4 lata temu
Jest jedna prosta rada......likwidacja firmy, konta i przeniesienie do innego kraju. Bo polska urzędnicza głupota sięga tylko do granic RP, na szczęście.
Jubel1
4 lata temu
Nie rozumiem, dlaczego środowisko jest tak pomijane pod wszystkimi względami, chrońmy środowisko i uaktywnijmy opłatę emisyjną!
Gość121
4 lata temu
polskie paliwowki pokryqwaja wzrost cen benzyny, ale przez amerynakow i arabow idzie wszystko w gore
bFfuubXD
bajkopisarz
4 lata temu
te podwyzki cen paliw sa glownie przez ryzyko konfliktu w Zatoce perskiej.
naiwny
4 lata temu
dobrze że temat opłaty emisyjnej wciąż się rozwija, dzięki temu w najbliższym czasie w końcu odetchniemy czystym powietrzem !
...
Następna strona