Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie zalicza się jej w koszty w momencie zawarcia umowy leasingowej, tylko proporcjonalnie przez cały czas trwania umowy.

Wstępna opłata przy zawarciu umowy leasingowej jest dla podatnika kosztem pośrednim - nie można jej bowiem jednoznacznie powiązać z konkretnymi przychodami.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty pośrednie można potrącić od dochodu do opodatkowania w dacie ich poniesienia - o ile dotyczą okresu krótszego niż rok podatkowy.

Natomiast koszty pośrednie dotyczące dłuższych okresów należy rozliczać proporcjonalnie do ich trwania.

Jak wyjaśnia w interpretacji podatkowej dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, _ bez względu na nazewnictwo, jeżeli uiszczenie wynikającej z umowy leasingu określonej kwoty jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy leasingu, to należy przyjąć, że jest to koszt dotyczący całej umowy i ściśle określonego czasu jej trwania, z reguły przekraczającego rok podatkowy. _

_ W konsekwencji, zaliczając do kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną z tytułu umowy leasingu operacyjnego, należy podzielić ten wydatek proporcjonalnie do długości okresu, którego on dotyczy, tj. proporcjonalnie do okresu trwania umowy. _

Tagi: koszty uzyskania przychodu, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz