Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

PIT-16A. Zobacz, jak wypełnić deklarację i kto musi ją złożyć

0
Podziel się

Zaniechanie tego obowiązku może cię kosztować nawet 35 tysięcy złotych grzywny.

PIT-16A. Zobacz, jak wypełnić deklarację i kto musi ją złożyć
(Katarzyna Mała / East News)
bEqAZaid

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę na złożenie rocznego zeznania podatkowego mają czas do końca kwietnia. Takiego komfortu nie mają przedsiębiorcy, na przykład ci rozliczający się kartą podatkową. Oni muszą złożyć PIT-16A już w pierwszym miesiącu po zakończeniu roku. Ponieważ tym razem ostatni dzień stycznia przypada w sobotę, to termin upłynie 2 lutego.

Karta podatkowa jest najmniej uciążliwą formą opodatkowania dla przedsiębiorcy, jednak nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Przywilej ten mają między innymi prowadzący działalność:

  • usługową i wytwórczo-usługową,
  • w zakresie handlu detalicznego żywnością i artykułami nieżywnościowymi,
  • gastronomiczną,
  • transportową,
  • rozrywkową,
  • edukacyjną,
  • sprzedaży posiłków domowych,
  • wolnych zawodów w zakresie ochrony zdrowia i usług weterynaryjnych.
bEqAZaif

Mała uciążliwość tej formy polega na tym, że co miesiąc przedsiębiorca wpłaca na konto urzędu skarbowego tę samą kwotę, ustalaną indywidualnie w zależności od stanu zatrudnienia, rodzaju działalności i wielkości miejscowości, w której jest ona prowadzona. Kwotę podatku można jeszcze na dodatek obniżyć o większą część zapłaconej w tym czasie składki zdrowotnej (7,75 procent podstawy wymiaru, podczas gdy pełna składka wynosi 9 procent). W 2014 roku było to, przy minimalnej wysokości, 232,85 złotych miesięcznie.

Ci, którzy chcieliby w 2015 roku płacić podatek w formie karty, muszą do 20 stycznia złożyć w swoim urzędzie skarbowym wniosek PIT-16. Więcej na temat tej formy opodatkowania przeczytasz tutaj.

Co po zakończeniu roku?

Każdy kartowicz musi do końca stycznia rozliczyć się z fiskusem na druku PIT-16A. Niezłożenie dokumentu to wykroczenie skarbowe, zagrożone grzywną w wysokości od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2015 roku oznacza to karę od 175 do 35 tysięcy złotych. Dokładną wysokość ustala naczelnik urzędu skarbowego między innymi w oparciu o sytuację materialną i rodzinną podatnika.

bEqAZail

Formularz ma charakter informacyjny, w którym podatnik wykazuje wspomniane wcześniej, comiesięczne odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Co ważne, trzeba wykazać tylko te, które faktycznie zostały zapłacone i odliczone w ciągu roku. Jeśli za grudzień 2014 roku przedsiębiorca odprowadził ją dopiero w styczniu 2015, to w PIT-16A za 2014 rok się ona nie znajdzie. Analogicznie, powinien więc w zeznaniu zawrzeć składkę za grudzień 2013, opłaconą w styczniu 2014.

Instrukcja wypełniania PIT-16A. Kliknij, żeby pobrać formularz* *

Uzupełnianie zeznania należy rozpocząć od wpisania numeru NIP (w polu 1) oraz roku, za który jest ono składane (pole 4).

bEqAZaim

Część A i B zawiera dane identyfikacyjne - zarówno naczelnika właściwego urzędu skarbowego (możesz go wyszukać tutaj)
, jak i podatnika. Od kilku lat nie trzeba tu już jednak podawać dokładnego adresu - wystarczy tylko imię, nazwisko i data urodzenia.

Podstawą zeznania jest część C, w której podatnik wykazuje wszystkie zapłacone i odliczone w 2014 roku składki zdrowotne, a więc również ta za grudzień 2013, jeśli została odprowadzona już w styczniu. Z reguły zatem kwota w polach 10 i 11 będzie się różniła od pozostałych, ze względu na różne stawki składek.

bEqAZain

W polu 34 podatnik wykazuje kwotę składki zdrowotnej, zapłaconej w innym kraju. Jeśli go to nie dotyczy, to pole pozostaje puste.

W części D formularza wystarczy złożyć podpis i tak wypełnione zeznanie dostarczyć do urzędu skarbowego osobiście, pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

Czytaj więcej w Money.pl
Możesz płacić tylko 3 procent podatku Nie wszystkim jednak skorzystanie z tak niskiej stawki się opłaca. Zobacz, kto nie powinien jej stosować.
Wysokie dochody i niski podatek. To możliwe Podatnik może płacić fiskusowi zawsze tyle samo i nie składać rocznego zeznania do urzędu skarbowego.
Darowizna sposobem na niższy podatek Wspierając działalność charytatywną można zaoszczędzić, jednak nie więcej niż 10 procent.
bEqAZaiG
baza wiedzy
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)