Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PIT-4R. Kto musi składać?

0
Podziel się:

Nie każdy będzie mógł wysłać dokument tradycyjnie w formie papierowej. Część pracodawców musi skorzystać z wysyłki elektronicznej.

PIT-4R. Kto musi składać?
(Katarzyna Mała / East News)
bEKsdfLV

Zatrudniałeś w ubiegłym roku pracowników? Pamiętaj, aby przygotować roczną deklarację o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Masz czas do końca stycznia.

Przy naliczaniu pensji pracodawca ma obowiązek potrącić pracownikowi zaliczkę na podatek dochodowy i wpłacić na konto urzędu skarbowego. Oprócz tego, trzeba przekazać fiskusowi raport z całego roku, czyli PIT-4R.

Nie składa się tak zwanych deklaracji zerowych. Mowa tutaj o sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia pracowników, ale ze względu na zbyt niskie zarobki nie wystąpiła zaliczka na podatek dochodowy.

bEKsdfLX

Od tego roku fiskus wprowadził zmiany dotyczące sposobu wysyłki dokumentów. W tradycyjny sposób, czyli papierowe deklaracje, mogą złożyć wyłącznie tak zwani mali przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 5 osób. Mogą je złożyć osobiście lub wysłać pocztą.

Pozostałym pracodawcom oraz biurom rachunkowym została narzucona elektroniczna forma wysyłki, do której służy system e-Deklaracje dostępny na stornie ministerstwa finansów. Jest to usługa bezpłatna, a wysyłka dokumentu zostanie potwierdzona. PIT-4R należy przekazać fiskusowi do końca stycznia, ale z racji tego, że ostatni dzień miesiąca wypada w weekend, termin upływa 2 lutego.

Roczną informację o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy należy złożyć na odpowiedniej wersji formularza. Dla zaliczek za rok 2014 właściwy będzie wersja numer 5. Można to sprawdzić na pierwszej stronie w prawym, dolnym rogu. Jeżeli dojdzie do pomyłki i do skarbówki trafi błędy druk, to konieczne będzie sporządzenie korekty.

W deklaracji trzeba wykazać wyłącznie kwoty zaliczek faktycznie wpłaconych na konto fiskusa. Dlatego formularz należy wypełnić w oparciu o potwierdzenia wpłaty, a nie o listy płac.

bEKsdfMd

Jak wypełnić PIT-4R (tutaj można pobrać wzór formularza)

Na pierwszej stronie ( w lewym, górnym rogu) wpisuje się numer identyfikacji podatkowej - NIP. Następnie trzeba określić rok, którego dotyczy deklaracja.

W części A trzeba podać nazwę urzędu skarbowego, do którego kierowana jest deklaracja. Odpowiedni urząd to ten, ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy (płatnika zaliczek). Następnie (w pozycji 6) należy zaznaczyć właściwy kwadrat: _ złożenie deklaracji _ (jeżeli dokument składa się po raz pierwszy ) lub _ korekta deklaracji _ (jeżeli pojawiły się błędy i formularz składa się ponownie).

bEKsdfMe

Część B to dane identyfikacyjne płatnika (przedsiębiorcy). W polu numer 7 trzeba określić czy pracodawca to osoba fizyczna (wybór właściwy dla pracodawców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą)
, czy też nie (właściwy wybór dla spółek prawa handlowego).

Następnie, analogicznie do wcześniejszego wyboru, należy wypełnić pole numer 8. Płatnicy niebędący osobami fizycznymi wpisują pełną nazwę firmy oraz numer regon. Z kolei osoby fizyczne powinny podać nazwisko, pierwsze imię oraz datę urodzenia.

bEKsdfMf

Na podstawie powyższego przykładu zostanie krok po kroku omówione jak wypełnić druk PIT-4R. Jest to zbiorcza deklaracja, dlatego należy uwzględnić wszystkich pracowników, bez względu na stosunek pracy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna). Należy to jednak zrobić w odpowiednich polach.

W części C.1 wierszach - _ liczba podatników _ (pola od 9 do 14 oraz od 21 do 26) trzeba wpisać 1.

Następnie w polach od 15 do 20 oraz od 27 do 32 należy wykazać należne zaliczki z tytułu umowy o pracę 82 zł.

bEKsdfMg

Należy przejść do części C.3 i ponownie uzupełnić kwotę podatku z umowy o pracę 82 zł w polach dotyczących poszczególnych miesięcy (pozycje od 45 do 56).

W polach w części C: 6, 7, 8 powinny pojawić się wartości 0 zł. Przedsiębiorca z przykładu nie pobrał od pracownika zaliczek za rok ubiegły (2013), nie wystąpiły również nadpłaty, ani pobrany podatek nie został przekazany na PFRON oraz zakładowy fundusz rehabilitacyjny osób niepełnosprawnych albo fundusz aktywności.

W części C.9 wpisuje się kwoty zaliczek pobranych od umów cywilnoprawnych. Przykładowa wartość podatku z umowy zlecenie to 47 zł i tę kwotę należy wpisać w pozycjach od 109 do 120.

Część C.11 to łączne wartości przekazane do urzędu skarbowego. Zgodnie z omawianym przykładem, suma zaliczek za jednej miesiąc to 211 zł. Wartość należy wpisać w polach od 133 do 144.

Te same wartości, co w części C.11 trzeba wykazać w części C.13 (w pozycjach od 157 do 168).

Na końcu - w części E - deklarację trzeba podpisać i ostemplować zakładową pieczątką, jeśli składamy ją w papierowej formie. Może to zrobić bezpośrednio płatnik (pracodawca) lub osoba upoważniona.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozliczenie PIT do końca stycznia. Kto musi? Nie wszystkich podatników obejmuje data 30 kwietnia. Niektórzy muszą rozliczyć się z fiskusem wcześniej.
PITy-11. Ważne zmiany dla pracodawców! Od tego roku obowiązują nowe terminy i sposoby przekazania dokumentów. Sprawdź, jakie.
Darowizna sposobem na niższy podatek Wspierając działalność charytatywną można zaoszczędzić, jednak nie więcej niż 10 procent.
Dodatkowe koszty za zwrot podatku PIT Fiskus może zażądać od ciebie 1 procenta kwoty, która ma Ci oddać.
bEKsdfMy
baza wiedzy
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)