Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ryczałt
07.07.2011 09:49

Ryczałt coraz bardziej popularny wśród najemców

W samym 2010r. nastąpił wzrost liczby podatników-najemców o 30 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(damircudic/iStockphoto)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest fakultatywną formą opodatkowania przychodów. Warto jednak rozważyć jego wybór, jeśli prowadzimy działalność opodatkowaną niskimi stawkami, np. 3 proc., 5,5 proc. albo 8,5 proc. (przedszkola, roboty budowlane, gastronomia). Szczególnie atrakcyjny jest dla tych, którzy wynajmują mieszkanie albo lokal użytkowy. Potwierdzeniem tego jest wzrost zainteresowania tą formą opodatkowania. W samym 2010r. nastąpił wzrost liczby podatników-najemców aż o 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę opodatkowania opłacania podatku dochodowego. Podstawową zasadą opodatkowania tą formą jest to, że podatek jest płacony od przychodu, a nie od dochodu. Fakt ponoszenia kosztów uzyskania przychodów jest więc bez znaczenia dla celów obliczenia podatku. Mimo to jest opłacalny dla takich rodzajów działalności jak: prowadzenie przedszkola, wykonywanie robót budowlanych czy gastronomii.

Ryczałt jest fakultatywną formą opodatkowania. Podatnik jeśli chce opłacać podatek w tej formie musi w odpowiednim czasie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego. **

Ryczałt dla przedsiębiorców

Ta forma opodatkowania jest skierowana do przedsiębiorców spełniających określone warunki wymienione w ustawie (m.in. przychody roczne nie większe niż 150 tys. euro, niewykonywanie działalności w zakresie prowadzenia aptek, lombardów czy kantorów). Stawki uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 3 proc. do 20 proc. **

Ryczałt dla podatników czerpiących dochody z najmu

Ryczałtem mogą być opodatkowane także przychody osiągane przez osoby fizyczne z najmu, przy czym najem nie może wynikać z prowadzonej działalności. W tym przypadku stawka wynosi 8,5 proc. **

*Ryczałt opłacalny przy niskich stawkach *

Przedsiębiorcy wybierają najczęściej ryczałt wtedy, gdy podatek wyliczony tym sposobem jest znacznie niższy od podatku jaki wynikać może z innych zasad opodatkowania (np. ze skali podatkowej lub podatku liniowego).


Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, w stosunku do której obowiązuje stawka 5,5 proc. Roczne przychody wynoszą 600 tys. zł a koszty 300 tys. zł. Jeśli podatnik zdecydowałby się na opodatkowanie podatkiem liniowym roczny podatek wyniósłby 57 tys. zł co wynika z iloczynu dochodu (300 tys., zł) i stawki 19 proc. Mimo tak dużych kosztów bardziej się jednak opłaca wybór ryczałtu ponieważ w tym przypadku podatek wyniesie 33 tys. zł co wynika z iloczynu przychodu (600 tys. zł) i stawki 5,5 proc.**Potwierdzają to statystyki Ministerstwa Finansów. Ryczałt wybierany jest głównie przez tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną stawkami: 3 proc., 5,5 proc. oraz 8,5 proc. Opłacalność wyboru ryczałtu przy prowadzeniu działalności opodatkowanej stawkami wyższymi jest znikoma. Wtedy bardziej opłaca się raczej wybór zasad ogólnych.

Źródło: Tax Care na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Możliwość opodatkowania najmu ryczałtem od przychodu ewidencjonowanego spowodowała znaczny wzrost zainteresowania podatników tą formą. Mimo, iż nie można uwzględniać dla celów podatkowych kosztów, niska stawka - 8,5 proc. - rekompensuje tę stratę. Poza tym dochód z ryczałtu nie wpływa na wielkość płaconego podatku z tytułu innych dochodów opodatkowanych skalą podatkową.


*Podatnik osiągnął roczny dochód z pracy w wysokości 80 tys. zł. Oprócz tego osiąga roczne dochody z najmu w wysokości 100 tys. zł. *

Opodatkowanie najmu ryczałtem Opodatkowanie najmu skalą podatkową
Dochód z pracy Dochód z najmu Dochód z pracy Dochód z pracy
Wielkość podatku do zapłaty 80 tys. x 18% - 556,02 = 13844zł 100 tys. x 8,5% = 8,5 tys. zł 80 tys. +100 tys. = 180 tys. zł Podatek wyniesie więc: 14839,02zł +32%(180 tys. zł – 85528zł)
suma 22 344 zł 45 070 zł

Opodatkowanie ryczałtem spowoduje, że podatek będzie dwa razy niższy w stosunku do podatku wyliczonego na podstawie skali podatkowej.Lp. Kiedy opłaca się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
1 Jeśli podatek wyliczony tym sposobem jest niższy od podatku wyliczonego przy zastosowaniu skali podatkowej lub podatku liniowego
2 Przy niskich kosztach prowadzenia działalności gospodarczej
3 Jeśli działalność jest opodatkowana relatywnie niskimi stawkami (od 3% do 8,5%)
4 Przy relatywnie niskich obrotach (do 150 tys. euro rocznie)

O ile liczba przedsiębiorców opodatkowanych tą formą jest relatywnie stała, o tyle co roku następuje wzrost liczby podatników-najemców. Trend ten dotyczy także 2010r. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w 2010r. w porównaniu z rokiem 2009 prawie 30 proc. więcej podatników zdecydowało się opodatkować najem ryczałtem.

Źródło: Tax Care na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/placisz;podatek;ryczaltowy;mija;termin,51,0,762419.html) Płacisz podatek ryczałtowy? Mija termin Ministerstwo Finansów przypomina o rozliczeniu się do końca stycznia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/szukasz;kredytu;mozesz;miec;problem;przez;podatki,174,0,755630.html) Szukasz kredytu? Możesz mieć problem przez podatki Forma opodatkowania często jest dla banku decydująca przy przyznawaniu firmie kredytu. Aby ją zmienić, przedsiębiorcy mają czas tylko do 20 stycznia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wspierasz;stowarzyszenia;odlicz;podatek,3,0,861443.html) Wspierasz stowarzyszenia? Odlicz podatek Przedsiębiorcy wspierający finansowo stowarzyszenia lub organizacje nieposiadające statusu organizacji pożytku publicznego mogą skorzystać z takiego przywileju.
Tagi: ryczałt, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz