Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Składki na ZUS po nowemu. Przedsiębiorcy zapłacą nawet o 715 zł więcej

Składki na ZUS po nowemu. Przedsiębiorcy zapłacą nawet o 715 zł więcej

Przedsiębiorcy muszą się przygotowac na wyższe składki w 2018 roku Fot. TOMASZ HOLOD/POLSKA PRESS/EAST NEWS
Przedsiębiorcy muszą się przygotowac na wyższe składki w 2018 roku

W 2018 roku przedsiębiorcy wpłacą do kas ZUS znacznie więcej niż rok wcześniej. Znamy nowe stawki składek.

Prowadzący działalność gospodarczą przyzwyczaili się w 2017 r. do stałych składek, które odprowadzali do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Łącznie z ubezpieczeniem chorobowym wynosiły w minionym roku 1172 zł i 52 grosze. Chyba że przedsiębiorca otworzył działalność mniej niż dwa lata wcześniej i korzystał z tzw. krótkiego ZUS-u, czyli preferencyjnej stawki - wtedy jego miesięczna składka wynosiła 487,90 zł.

Nowy sposób opłacania ZUS. O tym powinni pamiętać przedsiębiorcy


 

Tymczasem opublikowane w środę dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wynagrodzeń w IV kwartale 2017 r. pozwalają obliczyć, jakie będą zobowiązania przedsiębiorców w 2018 r. Okazuje się, że wzrosną w przypadku standardowych składek do 1232,18 zł miesięcznie, a w przypadku preferencyjnych - do 520,09 zł.

 

 

- Oznacza to wzrost standardowej składki o 5,1 proc. oraz preferencyjnej o 6,6 proc. Wzrost jest szybszy niż w 2017 r., kiedy stawki rosły o odpowiednio 4,6 i 4,9 proc. - podliczyli Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedsiębiorcy muszą się więc przygotować na dodatkowe wydatki rzędu 715,2 zł w skali roku (w przypadku stawek preferencyjnych zapłacą o 386,28 zł więcej w skali roku).

Jak zauważają Pracodawcy RP, taki wzrost zobowiązań jest konsekwencją rosnących płac w gospodarce.

- Dobrze prosperująca część przedsiębiorców praktycznie nie odczuje różnicy, choć dla niektórych mikrofirm będzie to stanowiło zwiększenie i tak niewspółmiernych obciążeń. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które powiążą wysokość składek z efektem ekonomicznym prowadzonej działalności - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Od początku 2018 r. przedsiębiorcy wpłacają wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne (łącznie ze składkami za grudzień 2017 r.) na jeden rachunek zamiast dotychczasowych czterech. To ułatwienie, ale prowadzący działalność muszą mieć świadomość, że ci, którzy mają zaległości w opłacaniu składek, stracą prawo do świadczeń z funduszu chorobowego.

zus
Czytaj także
Polecane galerie
Arni
2018-02-08 07:31
Rzad pis co sie robi dajcie mniej a nie wiecej zeby ludzie zyli normalnie male firmy ile musza placic czlowiek chce zarobic aby wyplata byla to najlepiej podniesc zus podatki I nic nie zostaje eh
azazis
2018-02-02 02:02
wszystko do czego człowiek jest zmuszany i odbiera się mu jego wolność jest złe i śmierdzi przekrętem dlatego polecam rejestrację spółek za miedzą i niepłacenie na ta bandę
mini
2018-01-29 12:29
Strzelają na ślepo - to w Caracale, to w Merkel, to w Izrael, to w TVN.
Pokaż wszystkie komentarze (162)