Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński

Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński

Fot. Alexshalamov/Dreamstime

Osoba wykonująca umowę zlecenia, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego.

Zasiłek ten nie jest bowiem świadczeniem przysługującym wyłącznie pracownikom.

Zleceniobiorca bez urlopu ojcowskiego

Zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje także osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, niebędącym pracownikami.

Wprawdzie osobom tym nie przysługuje urlop ojcowski, ponieważ nie ma do nich zastosowania Kodeks pracy, ale osoby te mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako urlop ojcowski, oczywiście pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Trzeba zaznaczyć, że ubezpieczenie chorobowe w przypadku tych osób nie ma charakteru obowiązkowego jak w przypadku pracowników, tylko ma charakter dobrowolny. One same decydują, czy chcą przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Przy podejmowaniu decyzji muszą jednak pamiętać o tym, że jeżeli nie przystąpią do ubezpieczenia chorobowego, to w przypadku choroby lub macierzyństwa nie będą mieli prawa do świadczeń z tego ubezpieczenia, takich jak zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne.

Wymiar zasiłku dla ojca przyjmującego zlecenie

Zasiłek macierzyński przysługuje tym ubezpieczonym w takim samym wymiarze jak pracownikom, a więc przez okres tygodnia, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko roku.

Podmiot wypłacający świadczenia

Jeżeli płatnik składek jest uprawniony do ustalania prawa i wypłaty zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, jest zobowiązany do wypłacania tych świadczeń nie tylko zatrudnionym u niego pracownikom, ale także wykonującym pracę innym ubezpieczonym, takim jak np. zleceniobiorcy.

Dokumenty do wypłaty zasiłku macierzyńskiego

Ojciec dziecka, który jest zleceniobiorcą, występuje z pisemnym wnioskiem o zasiłek macierzyński do płatnika. Powinien go złożyć przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku macierzyńskiego i wskazać w nim datę, od której zamierza korzystać z zasiłku. Zleceniodawca ma obowiązek wypłacić zasiłek macierzyński za wnioskowany przez ubezpieczonego okres.

Do wypłaty zleceniobiorcy zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego niezbędne są:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • oświadczenie ojca dziecka, ze zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.
Podstawa prawna:
  • art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Autorka jest specjalistką w dziedzinie zasiłków

macierzyński, ojciec, tacierzyński, zaiłek
Ubezpieczenia społeczne w praktyce
Czytaj także
Polecane galerie
anulka93
213.108.8.* 2013-07-28 21:45
witam!
mam takie pytanie czy jak przepracuje na umowę zlecenie 3 miesiące to dostane macierzyńskie? Czy wgl na Umowę zlecenie są odprowadzane składki zdrowotne czy to zależny od pracodawcy ?
Gosia2703
95.40.95.* 2012-06-10 14:21
witam, jestem w 5 miesiącu ciąży termin porodu przypada na 1 listopada, pracuje na umowe zlecenie od lipca bede miala odprowadzane skladki zdrowotne i dobrowolne ubezoieczenie chorobowe. umowe mam do 30 wrzesnia jednak zleceniodawca zobligował sie do przedłużenia jej. Czy w takim wypadku moge w październiku pojść na zwolnienie lekarskie płatne? oraz Czy przysługuje mi Zasiłek i urlop macierzyński?
Pozdrawiam
dolores102
83.30.62.* 2012-05-16 12:05
Witam ! Jestem na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienia wysyłam do Zusu ponieważ pracowałam na umowa zlecenie nie przedłużonej umowy do dnia porodu. Czy należy mi się zasiłek macierzynski?
Zobacz więcej komentarzy (16)