Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Z czym wiąże się utrata lub rezygnacja ze zwolnienia z VAT?

0
Podziel się:

Zobacz, jakie kwestie formalne musisz spełnić.

Z czym wiąże się utrata lub rezygnacja ze zwolnienia z VAT?
(© patpitchaya - Fotolia.com)

W przypadku sporej liczby polskich przedsiębiorców rejestracja VAT jest obligatoryjna. Co za tym idzie, część z nich ma możliwość, by skorzystać ze zwolnienia z tego podatku. Zwolnienie można jednak stracić lub po prostu z niego zrezygnować. Taka sytuacja wymaga dopilnowania pewnych kwestii formalnych.

Wielu właścicieli firm broni się przed rejestracją VAT rękami i nogami. Choćby dlatego, że bycie VAT-owcem wiąże się z koniecznością dopełniania wielu obowiązków. Wśród tych podstawowych można wymienić ustalanie stawek VAT na sprzedawane towary i usługi, prowadzenie rejestrów sprzedaży i zakupów, wypełnianie i składanie deklaracji VAT, czy wpłacanie do urzędu skarbowego VAT-u wynikającego właśnie z tych deklaracji.

Poza tymi obowiązkami istnieją jednak wymierne korzyści rejestracji VAT, z których warto sobie zdawać sprawę. Tą podstawową jest prawo do zmniejszania VAT-u od sprzedaży odejmując od niego VAT od zakupów. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca dokonuje firmowych zakupów w cenach netto.

Dodatkowo rejestracja może ułatwiać prowadzenie transakcji z innymi VAT-owcami. Przede wszystkim przez wzgląd na możliwość odliczenia VAT-u. Ale nie tylko. Pewnym argumentem może być fakt, że współpraca z innym VAT-owcem nie wiąże się z taką ilością formalności, jak w przypadku zatrudnienia osoby na umowę cywilnoprawną. Wystarczy po prostu wystawienie faktury. Odpada też konieczność opłacania np. ewentualnych składek ZUS.

Niekiedy rejestracja VAT to po prostu konieczność

Jak już zostało wspomniane rejestracja VAT w przypadku niektórych przedsiębiorców jest obligatoryjna, a zatem mogą oni samodzielnie podjąć decyzję w tym temacie. Niektórzy jednak takiej możliwości nie mają.

Przepisy wymieniają sporo działalności, które wymagają rejestracji VAT bez względu na inne przepisy. Dotyczy to m.in. do firm:

- dostarczających wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali (np. biżuteria),

- sprzedających towary opodatkowane podatkiem akcyzowym (np. papierosy),

- świadczących usługi prawnicze, doradztwa,

- świadczących usługi jubilerskie,

- które nie posiadają siedziby na terenie Polski.

Utrata zwolnienia z VAT - kiedy tak się stanie?

Przedsiębiorca, który nie prowadzi działalności obligującej do rejestracji jako czynny podatnik VAT, ma szansę skorzystać ze zwolnienia z tego podatku. Nie jest ono jednak dane raz, na zawsze. Można je bowiem stracić lub po prostu z niego zrezygnować.

Przede wszystkim zwolnienie można stracić jeśli rozpocznie się sprzedaż, która do niego nie upoważnia (choćby którąś z powyższych). Obowiązek jako VAT-owiec może pojawić się także po przekroczeniu kwoty 150 tys. zł obrotu rocznie.

Jak wygląda to w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność niepełny rok? Tutaj limit wylicza się proporcjonalnie do długości prowadzenia firmy.

Jakie są terminy rejestracji VAT?

Utrata zwolnienia z VAT oczywiście wymaga rejestracji jako VAT-owiec. Tego obowiązku należy dopilnować w określonych terminach. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją firmę, jednak stracili zwolnienie lub z niego zrezygnowali, muszą się zarejestrować do VAT:

- przed rozpoczęciem sprzedaży niepodlegającej zwolnieniu przedmiotowemu z VAT,

- przed dniem przekroczenia limitu 150 tys. przychodu,

- z początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.

Formalności wymagają, by rejestracji dokonać na formularzu VAT-R. Odpowiednio wypełniony dokument składa się w urzędzie skarbowym ustalonym ze względu na miejsce wykonywania sprzedaży opodatkowanej VAT-em.

Bez 170 zł opłaty i spisu z natury

Jeszcze do niedawna rejestracja VAT wymagała wniesienia opłat skarbowej w wysokości 170 zł. Aktualnie nie jest to koniecznie - o ile przedsiębiorca nie chce otrzymać zaświadczenia o posiadaniu statusu czynnego podatnika VAT.

Przepisy nie wymagają także przeprowadzenia spisu z natury, a więc rozliczenia towarów posiadanych w dniu utraty zwolnienia lub na dzień rezygnacji z niego. Ten obowiązek został zniesiony z początkiem 2014 r.

Arkadiusz Caryk - redaktor inFakt
Czytaj więcej w Money.pl

1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m272099.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/podatki-w-polsce-po-wyjsciu-z-procedury,170,0,1745066.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Główny ekonomista Ministerstwa Finansów zwolennikem 16 proc. VAT-u 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m333293.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na-rynku-paliw-potrzebny-jest-mechanizm,229,0,1737445.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Odwrócony VAT na rynku paliw jest konieczny 3. [ (
http://static1.money.pl/i/h/152/m319384.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak-zalozyc-firme-takich-dokumentow-bedziesz,161,0,1732513.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zakładasz firmę? Takie masz obowiązki 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m322093.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/podatek-vat-zostaje-szwajcaria-odrzuca,22,0,1730838.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Podatek od energii jednak nie zastąpi VAT

vat
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)