Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS najbardziej irytuje przedsiębiorców

Dwie trzecie internautów nie wierzy, że rząd Donalda Tuska ułatwi prowadzenie biznesu - wynika z badania Money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Dwie trzecie internautów nie wierzy, że rządDonalda Tuskawprowadzi zmiany, które ułatwia prowadzenie biznesu w Polsce - wynika z badania Money.pl. *

**Rząd planuje wiele zmian, które mają uprościć prowadzenie firmy. Jednak nie zabiera się za to, co najbardziej doskwiera przedsiębiorcom.

Rząd rozwinął pomysł _ jednego okienka _ - czyli wprowadzenie znacznych uproszczeń w zakładaniu firmy - zapowiadając pracę nad projektem _ zero okienka _, czyli możliwością założenia firmy przez internet.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24-25 czerwca na niereprezentatywnej próbie 1500 użytkowników portalu Money.pl

Tymczasem dla internautów Money.pl kwestia założenia firmy nie jest najistotniejsza. Wśród wszystkich badanych, tylko 9,7 procent uważa, że tym tematem rząd powinien zająć się w pierwszej kolejności.

Natomiast wśród przedsiębiorców biorących udział w ankiecie, zaledwie 5 procent uważa, że _ jedno okienko _ powinno być priorytetem. Dla nich najważniejsze jest ograniczenie pozapłacowych kosztów pracy (ZUS i inne składki).

Źródło: Money.pl

Odpowiedzi osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą
oraz współwłaścicieli spółek

Z sondażu Money.pl wynika, że właśnie wysokie pozapłacowe koszty pracy są największą zmorą przedsiębiorców. Nawet biurokracja, zmienne prawo i wysokie podatki tak mocno nie przeszkadzają.

Źródło: Money.pl

Odpowiedzi osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą
oraz współwłaścicieli spółek

Z sondażu wynika, że rząd powinien w pierwszej kolejności zabrać się za pracę nad gruntowną reformą, której efektem byłoby ograniczenie pozapłacowych kosztów pracy. Następnie powinien ograniczyć biurokrację, zmniejszyć liczbę obowiązków, jakie ma przedsiębiorca wobec rozmaitych urzędów.

Podatki, na które wszyscy narzekają, nie są największą bolączką przedsiębiorców. Procedury związane z założeniem firmy - tym bardziej.

Nie ma zresztą specjalnego znaczenia, jakie zmiany zapowiada rząd, bo zdecydowana większość internautów nie wierzy, że uda się wprowadzić jakiekolwiek, nawet najdrobniejsze.

Źródło: Money.pl
Odpowiedzi wszystkich badanych internautów

| Komentarz Money.pl |
| --- |
|

Bartosz Chochołowski, Money.pl _ Jedno okienko _ jest ważnym tematem. Politycy powinni upraszczać wszystko, co kiedyś skomplikowali. Jednak ważne są priorytety. Firmę zakłada się raz, a później regularnie ponosi się koszty prowadzenia firmy, zatrudniania pracowników. Likwidację barier dla biznesu powinno się zacząć od tego, z czym przedsiębiorcy borykają się na co dzień. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na biznes, ma obawy, czy _ wyjdzie na swoje _, czy poradzi sobie ze stosowaniem skomplikowanego prawa, to nie założy firmy, nawet jeśli będzie mógł to zrobić przez internet. Gospodarka nie będzie się dynamiczniej rozwijać dzięki _ jednemu okienku _, czy nawet jeśli _ okienka _ nie będzie wcale. Dlatego rząd powinien planować i wdrażać prawdziwe reformy, a drobniejszymi sprawami zająć się _ przy okazji _, w drugiej kolejności. |

*ZOBACZ TAKŻE: *

Tagi: donald tusk, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz