Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
23.04.2012 13:46

ZUS testuje nowy portal dla płatników i ubezpieczonych

- To jest ogromne przedsięwzięcie informatyczne i logistyczne - mówi prezes Zakładu. Sprawdź, kogo dotknie.

Podziel się
Dodaj komentarz

ZUS rozpoczął testy nowego portalu, który umożliwi płatnikom i ubezpieczonym obsługę przez internet swoich spraw. Portal ma ruszyć od lipca tego roku. Dotyczy ponad 1,3 mln Polaków, prowadzących jednoosobowe firmy.

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk poinformował w Lublinie, że portal jest już na etapie pilotażu. Testy rozpoczęły się 15 kwietnia w oddziałach w Sosnowcu i Rzeszowie. _ Grupa płatników została zaproszona, żeby się logować, dostali hasło i login, i już z tego korzystają _ - powiedział Derdziuk na konferencji prasowej.

_ - W zależności od tego, jak ten pilotaż będzie się rozwijał, pod koniec czerwca, bądź na początku lipca chcemy portal masowo udostępnić _ - zapowiedział Derdziuk.

Nowy portal ma zwłaszcza pomóc w załatwianiu spraw w ZUS przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobowe firmy. Jest ich w Polsce 1,3 mln. Po otrzymaniu loginu i hasła, będą mogli bez przychodzenia do ZUS składać deklaracje, a także sami drukować sobie potrzebne zaświadczenia. System będzie umożliwiał przekierowanie na stronę internetową banku i dokonanie przelewu.

Także każdy ubezpieczony będzie mógł podejrzeć sobie swoje konto w ZUS, sprawdzić prawidłowość odprowadzania składek, wyliczyć hipotetyczną emeryturę i zrobić potrzebny wydruk. W ten sposób będzie można przez internet uzyskać na przykład zaświadczenie uprawniające do otrzymywania świadczeń medycznych, wystawiane obecnie przez pracodawców - zapowiedział Derdziuk.

Poszczególne usługi na portalu mają być uruchamiane sukcesywnie, m.in. w czwartym kwartale tego roku pracodawcy będą mogli sami drukować sobie zaświadczenia ZUS o niezaleganiu ze składkami. _ To jest ogromne przedsięwzięcie informatyczne, jak też logistyczne. Mamy 7 mld rekordów, to jest cała historia życia Polaków pracujących w systemie powszechnym od 1999 roku _ - tłumaczył Derdziuk.

Koszty portalu, wynoszące około 18 mln zł, będą pokryte z unijnego Programu Innowacyjna Gospodarka. _ - Uruchomienie portalu nie spowoduje konieczności zatrudnienia w ZUS nowych pracowników - _zapewnił Derdziuk.

Te zmiany to część wdrażanej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych _ Strategii przekształceń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2010 - 2012 _. Chodzi o działania mające na celu zapewnienie jak najszerszej elektronizacji kontaktów klientów z ZUS - na poziomie porównywalnym z obsługą, z którą spotyka się na konkurencyjnych rynkach usług np. sektora finansowego. Kontynuowany będzie proces oddzielania funkcji kontaktu z klientem (Front Office) od funkcji przetwarzania dokumentacji i wsparcia (Back Office).

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot ma własny pomysł. Na atom, ZUS i bezrobocie - _ Nikt nie rzucił we mnie jajkiem _ - cieszył się na koniec wystąpienia. _ - Bo są za drogie _ - usłyszał z tłumu.
Jeden nakręca drugiego. Firmy na Facebooku Firmy korzystają z portali społecznościowych, bo używa ich konkurencja.
Tagi: zus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, podatki, baza wiedzy, ubezpieczenia, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz