Notowania

Przejdź na
kontrola podatkowa
26.02.2009 08:11

Kontrola podatkowa - pracodawcy mają nowe prawa

Zmiany wprowadzone 1 stycznia 2009 r. dotyczą reprezentanta na czas kontroli i nowej instytucji zawiadomienia o zamiarze kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Redbaron/Dreamstime.com)

Zmiany wprowadzone 1 stycznia 2009 r. dotyczą reprezentanta na czas kontroli i nowej instytucji zawiadomienia o zamiarze kontroli.

Podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni mogą wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej. Jest to przywilej tych osób, który ma ułatwić kontakt kontrolerów z podmiotem kontrolowanym.

Reprezentanta ustanawia się w formie pisemnej, zgłaszając taką osobę naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi miasta. Przed nowelizacją wyznaczyć można było jedną taką osobę, co sprawiało problemy w przypadku jej choroby, nieobecności spowodowanej sytuacją losową albo nawet zwykłym planowym wyjazdem urlopowym, który zbiegł się z terminem kontroli.

* [ Co skontroluje skarbówka w 2009 roku? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;skontroluje;skarbowka;w;2009;roku,68,0,414020.html )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )

*Od 2009 r. można wyznaczyć kilka takich osób. *Warto zastanowić się czy nie warto jednej z nich wyznaczyć jako właściwej do doręczeń. Jeżeli nie dokonacie takiego wyboru, organ podatkowy będzie doręczać pisma wybranej przez siebie osobie.

*Organy podatkowe zawiadamiają o zamiarze wszczęcia kontroli *

To niewiarygodne jeszcze kilka lat temu uprawnienie kontrolowanych. Pozwala spokojnie przygotować się do kontroli w zakresie przykładowo przygotowania miejsca pracy dla kontrolerów, wydzielenia interesującej ich dokumentacji, jeszcze raz sprawdzenie jej pod kątem kompletności, ściągnięcia do firmy osób, których wiedza obejmuje obszar kontroli.

* [ Kiedy urząd nie musi zawiadamiać o kontroli? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;urzad;nie;musi;zawiadamiac;o;kontroli,166,0,412070.html )
* [ Kalkulator płac ]( http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/plac/ )

Ordynacja wyznacza 2 ważne terminy:

* **1) **termin najwcześniejszy od doręczenia zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli, kiedy mogą się rozpocząć czynności kontrolne,
* **2) **termin, kiedy nie można już wszcząć kontroli z uwagi na zbyt długi upływ czasu od doręczenia zawiadomienia.

| Uwaga! |
| --- |
| Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. |

Jest możliwe, że kontrola odbędzie się wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.


Podstawa prawna

§ Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

§ Ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 209, poz. 1318).


Autorka jest specjalistką w zakresie podatków


Tagi: kontrola podatkowa, porady, podatki, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz