Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Darowizna w rodzinie. Jak ją przekazać?

Darowizna najczęściej odbywa się między członkami rodziny. Poprzez darowiznę można przekazać nieodpłatnie nieruchomość albo ruchomości, których właścicielem jest darczyńca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Carissa RogersFlickr (CC BY 2.0))
Przed przekazaniem darowizny w rodzinie należy upewnić się, w której grupie podatkowej znajduje się obdarowany

Według Kodeksu cywilnego do zawarcia umowy darowizny dochodzi, gdy darczyńca zobowiązuje się przekazać obdarowanemu konkretne świadczenia. Odbywa się to kosztem majątku darczyńcy. Darowizna zawsze musi być bezpłatna.

Co do zasady umowa darowizny zawierana jest w formie pisemnej. W niektórych przypadkach prawo przewiduje, że musi być zastosowana forma notarialna. Na pewno w dotyczyć to będzie darowizny własności i użytkowania wieczystego nieruchomości, jak również praw spółdzielczych. Inne przedmioty mogą być przekazywane na podstawie umowy darowizny sporządzonej w zwykłej formie pisemnej. Najczęściej darowizna zachodzi między członkami rodziny. Z umową darowizny związany jest obowiązek podatkowy. Jednak nie zawsze trzeba będzie go płacić.

Darowizna i jej grupy podatkowe

Żeby poznać zasady opodatkowania darowizn, warto spojrzeć do ustawy o spadkach i darowiznach. Prawo dzieli obdarowanych na kilka grup podatkowych.

  • Pierwsza grupa podatkowa – należą do niej współmałżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, a także rodzice czy dziadkowie i rodzeństwo, a także teściowa i zięć. Dla tej grupy ustalono kwotę wolną od podatku w wysokości 9 637 zł, jeśli mamy jednego darczyńcę i 19 274 zł, jeśli darczyńców jest wielu.
  • Druga grupa podatkowa, do której zaliczamy rodzeństwo rodziców, zstępnych, małżonków rodzeństwa, a także rodzeństwo małżonków. Dla tej grupie kwota wolna od podatku to 7 276 zł.
  • Trzecia grupa podatkowa, do której zaliczają się wszyscy inni nabywcy. W tym przypadku kwota wolna wynosi 4 902 zł.

Czy wszystkie darowizny opodatkowane są podatkiem od spadku i darowizn?

Podatek od spadków i darowizn dotyczy wszystkich darowizn. Nie ma tu przewidzianych żadnych wyjątków. Jeśli zostaniemy obdarowani więcej niż jeden raz od tej samej osoby, to w rozliczeniu podatkowym trzeba wziąć pod uwagę wartość przekazanych darowizn z ostatnich 5 lat.

Sporo pytań wiąże się też z darowizną samochodu. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zwrócić uwagę na prawidłową wartość przekazanego pojazdu. Wszystko dlatego, że darowizna jest opodatkowana. Żeby obliczyć obciążenie podatkowe, trzeba będzie poznać wartość samochodu.

Umowa darowizny nieruchomości

W przypadku mieszkania umowę darowizny mieszkania trzeba będzie przygotować w formie aktu notarialnego. Każda umowa darowizny powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego. Jeśli darowizna jest przeprowadzana między najbliższymi, to wtedy nie trzeba płacić podatku. Jednak i tak trzeba wtedy zgłosić taką transakcję. Jeśli umowa powstaje u notariusza, a tak właśnie się dzieje w przypadku darowizny mieszkania, to on ma obowiązek zgłosić to urzędowi skarbowemu.

Warto wiedzieć, że darczyńca może określić konkretne warunki, które muszą być spełnione przez obdarowanego, aby doszło do przekazania nieruchomości.

Podatek przy darowiźnie

Jak już wspomnieliśmy, darowizna może być zwolniona z podatku. Musi być jednak spełniony jeden podstawowy warunek. Osoba obdarowana musi należeć do rodziny, a także zaliczać się do konkretnej grupy podatkowej. Chodzi o małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwo i kilka innych osób najbliższych wymienionych w ustawie o spadkach i darowiznach.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2018

jan nr. 2cytat 1"Pierwsza grupa podatkowa – należą do niej współmałżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, a także rodzice czy dziadkowie i rodzeństwo, a także … Czytaj całość

13-11-2018

Art. 7 ust. 3 TUEWartość darowanego pojazdu zawsze jest prawidłowa. Skoro strony umowy wskazały tę wartość na piśmie, to trudno, żeby świadomie wpisywały wartość … Czytaj całość

13-11-2018

PazernaJaka sprawiedliwość jak ma się troje dzieci a zapisuje się tylko pazernej córce a synów się pomija nie dając im nawet złotówki a nawet ich nikt o tym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)