Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Jak nie płacić podatku od darowizny?

2
Podziel się:

Darowizny są obłożone podatkiem, jeśli jednak darowizna została przekazana w gronie najbliższej rodziny, to można uniknąć zapłaty podatku. Trzeba jednak spełnić jeden warunek. Poinformować o tym urząd skarbowy.

Zapłata podatku od darowizny nie jest konieczna w kilku przypadkach
Zapłata podatku od darowizny nie jest konieczna w kilku przypadkach (Piotr Jedzura/REPORTER)
bELrAJFN

Uniknięcie podatku od darowizny jest bardzo łatwe. Wystarczy zgłosić do urzędu skarbowego, że się ją otrzymało. W sytuacji, gdy umowa darowizny przygotowana została i podpisana u notariusza, to on zgłasza ten fakt fiskusowi, a obdarowani nie muszą nic robić. Jeśli jednak taka czynność nie będzie zgłoszona, nie dość, że trzeba będzie uregulować zaległy podatek, to na dodatek w określonych sytuacjach może nas spotkać za to kara.

Co to jest darowizna?

Definicję darowizny znajdziemy zarówno w kodeksie cywilnym, jak i w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nimi z darowizną mamy do czynienia, gdy darczyńca przekazuje bezpłatnie coś, co do niego należy na rzecz obdarowanego. Ważnym elementem jest tu określenie, że darczyńca musi przekazać coś ze swojego majątku.

Wysokość podatku od darowizny zależna jest od grupy podatkowej, do której należą obdarowani.

bELrAJFP

Grupy podatkowe dla darowizn

W pierwszej grupie jest najbliższa rodzina darczyńcy. Zaliczają się do nich małżonkowie, syn czy córka albo wnuki i prawnuki (czyli zstępni), a także rodzice i dziadkowie (zwani wstępnymi). Do pierwszej grupy należą też teściowie, a także synowa i zięć.

Siostrzeniec czy bratanek, a także wujek czy ciotka, małżonkowie rodzeństwa, to tylko część osób należących do drugiej grupy. Jeśli ktoś jest spokrewniony z darczyńcą, ale nie może się zaliczyć do żadnej z grup, to stanowi trzecią grupę podatkową.

Jaki podatek od darowizny?

Część darowizn zwolniona jest nie tylko od płacenia podatku, ale i samego faktu jej zgłoszenia do urzędu skarbowego.

bELrAJFV
  • W przypadku I grupy darowizna nie może być wyższa niż 9637 zł.
  • Gdy darowizną objęte są osoby z II grupy podatkowej, to nie trzeba zgłaszać darowizny mniejszej niż 7276 zł.
  • W pozostałych przypadkach mamy do czynienia z kwotą 4902 zł. Jeśli darowizna nie jest wyższa, to osoby z trzeciej grupy nie muszą jej zgłaszać ani płacić od niej podatku.

Kiedy nie płacimy podatku od darowizn?

Żeby nie zapłacić podatku od darowizny, wystarczy do zgłoszenia, które składamy w urzędzie skarbowym, dodać potwierdzenie przekazania darowizny. Najczęściej będzie to po prostu dokument potwierdzający przelew z konta. Takich dokumentów nie musimy przedstawiać, jeśli darowizna została załatwiona u notariusza.

Kiedy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Jak już przekonywaliśmy na początku materiału, gdy umowa darowizny przygotowana została u notariusza, to wtedy właśnie on musi zgłosić ją do urzędu. W każdym innym przypadku na zgłoszenie darowizny mamy pół roku od jej otrzymania. Po prostu składamy w urzędzie skarbowym druk SD-Z2. Może się zdarzyć, że obdarowany nie wiedział o darowiźnie. Wtedy termin sześciu miesięcy liczony jest od chwili, gdy obdarowany dowiedział się o tym, że ją dostał.

bELrAJFW

Druk SD-Z2, którym zgłaszamy otrzymanie darowizny, może być złożony wyłącznie przez osoby należące do najbliższej rodziny. I to w sytuacji, gdy chcą w ogóle nie zapłacić podatku od darowizny. W przeciwnym razie darowizna będzie obłożona podatkiem w wysokości 20 proc. Dodatkowo urząd skarbowy może nałożyć karę karno-skarbową. Jej wysokość zależy od tego, jak bardzo duży był podatek, który należało zapłacić.

bELrAJGq
KOMENTARZE
(2)
J34
5 miesięcy temu
Cejrowski z Tczewa już się zareklamował, korzystanie z usług notariusza przy darowiznę gotówki to czysty wyzysk nic nie wartej ale kosztownej uslugi
Eryk
10 miesięcy temu
Z takimi kwestiami warto się zwrócić po profesjonalną poradę. Sam korzystałem z pomocy notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Duża wiedza i profesjonalizm.