Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Samozatrudnienie. Zalety i wady

Samozatrudnienie to podjęcie działalności gospodarczej na własny rachunek i na własną odpowiedzialność. Ten sposób pracy może opłacać się zarówno zatrudnionemu, jak i jego zleceniodawcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash, Pixabay (CC0))
Samozatrudnienie wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak przynosi również korzyści

Samozatrudnienie jest najlepszym rozwiązaniem dla bardzo dobrze zarabiających pracowników. W takiej sytuacji wysokie składki na ubezpieczenie społeczne, a także podatki bardzo mocno podnoszą koszty związane z utrzymaniem stanowiska pracy. Po drugiej strony tej barykady są ci, dla których samozatrudnienie wynika z sytuacji zawodowej i jest wybierane z konieczności.

Co to jest samozatrudnienie?

Z samozatrudnieniem mamy do czynienia, gdy osoba fizyczna uruchamia działalność gospodarczą po to, by podjąć współpracę z przedsiębiorcą, z którym wcześniej wiązała ją np. umową o pracę. Samozatrudnienie nie wyklucza możliwości wykonywania dodatkowych prac dla innych podmiotów.

Gdy samozatrudniony radzi sobie z biznesem dobrze, z czasem przekształca się w firmę, która nawet może zatrudniać innych ludzi.

Samozatrudnieniem nie jest działalność, w której nie ponosi się ryzyka gospodarczego związanego ze zleceniem. Samozatrudnieniem nie jest też wykonywanie zadań na zlecenie podmiotu, który samodzielnie ponosi odpowiedzialność za końcowy efekt i wreszcie nie możemy mówić o samozatrudnieniu, gdy osoba pracuje pod kierownictwem i w miejscu określonym przez zlecającego. Żeby konkretną działalność nazwać samozatrudnieniem, trzeba być dla siebie sterem, okrętem i żeglarzem i samodzielnie ponosić pełne ryzyko powodzenia zlecenia.

Wbrew powszechnemu poglądowi, przechodzenie z pracy etatowej na tzw. samozatrudnienie nie pojawia się tylko z inicjatywy pracodawcy. Często to sami pracownicy proponują taką formę zatrudnienia. Samozatrudnienie daje bowiem większą elastyczność czasu i miejsca pracy, możliwość wykonywania zadań dla wielu zleceniodawców.

Samozatrudnienie daje przede wszystkim spore korzyści podatkowe. Pozwala obniżyć podstawę opodatkowania, bo można wliczać w koszty niektóre wydatki związane z działalnością, np. użytkowania samochodu czy te związane z zakupem materiałów biurowych. Jeśli siedzibą firmy jest prywatne mieszkanie, można także odliczyć część czynszu. Nie jest to możliwe w przypadku umowy o pracę.

Możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług

Nie bez znaczenia jest możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług. Samozatrudnieni mogą rozliczać się podatkiem ryczałtowym lub według 19 proc. stawki podatku liniowego. To znacznie korzystniejsze, ponieważ osoby, które są związane stosunkiem pracy, muszą rozliczać się według stawek progresywnych i progów 18 proc. i 32 proc.

Samozatrudnienie pozwala lepiej zarabiać. Dla pracodawcy jest to obniżenie kosztów. Samozatrudnienie to również możliwość skorzystania z kredytów oraz dotacji przeznaczonych dla małych przedsiębiorstw.

Samozatrudnienie może być nawiązane na podstawie różnych form współpracy. Samozatrudniony może być związane ze zleceniodawcą:

  • umową o świadczenie usług, często przypomina ona umowę zlecenie; zakłada ona wykonanie określonych usług na rzecz zleceniodawcy;
  • umową zlecenie, w której jedna ze stron zobowiązuje się wykonać konkretną usługę na rzecz zleceniodawcy;
  • umową o dzieło, gdzie wykonawca ma za zadanie wykonać jakieś dzieło, a zamawiający obiecuje, że za to dzieło zapłaci; trzeba też wiedzieć, że dziełem musi być konkretna rzecz lub rezultat.

Samozatrudnienie może być wspaniałym pierwszym krokiem, by spróbować swoich sił w prowadzeniu firmy i przekonać się, czy jest to nasz sposób na życie.

Tagi: samozatrudnienie, praca, działalność gospodarcza, jednoosobowa działalność gospodarcza, msp, poradnik seo, poradnik dla firm
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-05-2019

EfkaSamozatrudnienie może opłacać się jedynie zleceniodawcy. W większości ci "biznesmeni z cudzego wyboru" nie mają wyjścia i stają się tanimi i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)