Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wynajęcie mieszkania – co warto o nim wiedzieć?

1
Podziel się:

Każdy, kto ma mieszkanie, ale nie chce go sprzedać, może zdecydować się na jego wynajęcie. Jak to zrobić legalnie?

Wynajęcie mieszkania wymaga spisania umowy najmu
Wynajęcie mieszkania wymaga spisania umowy najmu

Gdy uda się cię znaleźć osobę, która zechce mieszkać w twoim mieszkaniu i płacić ci miesięczny czynsz, dobrze ją zweryfikuj. Sprawdź, czy jest wypłacalna, czy ma pracę, z której otrzymuje dochody. I nigdy nie wynajmuj mieszkania bez umowy.

Umowa najmu mieszkania to dokument, który powinien być praktycznie tylko formalnością. Wszelkie szczegóły dotyczące procesu wynajmu warto ustalić znacznie wcześniej.

Umowy najmu mieszkań – różne rodzaje

Umowy najmu mieszkań dzielą się na kilka grup.

Umowa na czas nieoznaczony jest umową bez konkretnego terminu jej zakończenia. Zwykle jedna ze stron musi złożyć wypowiedzenie, by ją zakończyć. Podpisując taki dokument, koniecznie trzeba szczegółowo określić warunki wypowiedzenia umowy.

Umowa na czas oznaczony oznacza podpisanie dokumentów, które tracą ważność po określonym czasie. Często jest to na przykład rok, jeżeli mowa o najmie długoterminowym albo krótszy czas, jeżeli mieszkanie ma służyć jedynie turystom w sezonie.

Umowa najmu okazjonalnego cieszy się największym zainteresowaniem. To szczególny rodzaj długoterminowej umowy najmu mieszkań. Jej wyróżnikiem jest dobre zabezpieczenie interesów osoby, która oddaje własne mieszkanie pod wynajem. Zgodnie z jej zapisami w przypadku wypowiedzenia umowy, najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia oraz wydania lokalu. Dodatkowo umowa najmu okazjonalnego określa lokal zastępczy, do którego uda się lokator na wypadek egzekucji.

Umowa najmu instytucjonalnego to najnowszy rodzaj umowy najmu mieszkań. Jest ona bardzo podobna do najmu okazjonalnego, ale przeznaczona jest dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą obejmującą wynajem lokali. W tym przypadku jeszcze łatwiej jest eksmitować nieuczciwego najemcę. Nie wymaga bowiem wskazania innego lokalu, do którego dana osoba zostanie przesiedlona. W tym przypadku unika się długiej i skomplikowanej procedury eksmisyjnej.

Struktura prawna umowy najmu mieszkań

Najważniejsze paragrafy, o jakich nie można zapominać w tym dokumencie, to przedmiot umowy najmu. Spisać należy adres lokalu i jego dane techniczne, takie jak liczba pokojów.

Drugi paragraf dotyczy kosztów. Istotna jest wysokość odstępnego, czynszu, opłat eksploatacyjnych i termin płatności. A także konsekwencje, jeżeli osoba wynajmująca nie wywiąże się z terminowości. Dodatkowo można tam zawrzeć także informacje na temat przepisania niektórych umów na siebie. Jeżeli mieszkanie jest ubezpieczone, to także tam powinna znaleźć się taka informacja.

Kaucja jest zazwyczaj ustalana. Musi być podana jej wysokość, dzień wpłaty, cel, na jaki została pobrana, a także termin jej zwrotu.

Kolejny paragraf to okres obowiązywania umowy najmu, a także informacje dotyczące jej wypowiedzenia. W tym miejscu skorzystać należy z Artykułu 673 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim termin wypowiedzenia najmu to trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego, jeżeli czynsz jest płatny w odstępach dłuższych niż miesiąc. Gdy czynsz jest płatny co miesiąc, wypowiedzenie powinno być miesięczne. Oczywiście tego typu okresy wypowiedzenia obowiązują tylko w sytuacji, gdy umowa jest zawierana na czas nieokreślony. Przy umowie terminowej ten czas jest ustalany indywidualnie.

Do obowiązków wynajmującego dopisać można informacje o wizytacjach lokalu i ich zasadach.

Obowiązki najemcy to może być zachowanie czystości w mieszkaniu i korzystanie ze sprzętów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Inne informacje zawarte w umowie najmu to również informacja o przetwarzaniu danych osobowych, sposobie komunikacji z najemcą i postanowienia końcowe, w których zawrzeć można na przykład informacje o załącznikach do umowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Danuta
3 lata temu
Bardzo ważne i ciekawe informacje bardzo przydatne