Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

40 tys. złotych na założenie firmy ciągle w zasięgu ręki

0
Podziel się:

Bezzwrotną dotację można uzyskać w ramach kilkudziesięciu projektów. Chętni mogą starać się o wsparcie w 13 województwach.

40 tys. złotych na założenie firmy ciągle w zasięgu ręki
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest coraz mniej, ale w 13 województwach ciągle można się o nie starać. Rekrutacje skończyły się natomiast w województwach: opolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim. * *

40 tys. złotych wsparcia na założenie firmy będzie dostępne jeszcze tylko przez nieco ponad pół roku. W najbliższych miesiącach, obejmujących także początek 2011 r., zostaną przeprowadzone rekrutacje do kilkudziesięciu projektów objętych tegorocznym budżetem (lista, zawiera dokładne informacje o terminach rekrutacji w poszczególnych województwach)
.

Pula unijnych pieniędzy mocno się jednak kurczy. Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, instytucji zarządzającej działaniem 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, do tej pory podpisano umowy na kwotę 1,1 mld zł, co stanowi 67 proc. dostępnych środków. Co więcej, z informacji opracowanych przez samorządy województw, odpowiedzialnych za przydział pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wynika, że już do końca przyszłego roku ma zostać zakontraktowane pozostałe 33 proc. środków przewidzianych na ten cel. Zmienić się mają także kryteria przyznawania wsparcia. Plany MRR zakładają, że w 2011 r. dotacje na założenie firmy będą kierowane przede wszystkim do osób niepełnosprawnych.

Rekrutacje do najbliższych projektów także nie będą dostępne dla wszystkich chętnych na 40 tys. złotych. Dlatego potencjalni przedsiębiorcy powinni przed złożeniem wniosku o wsparcie sprawdzić, czy spełniają kryteria danego naboru. Operatorzy, czyli firmy przeprowadzające rekrutacje, mogą bowiem określać, w zależności od sytuacji na lokalnym rynku pracy, do jakiej dokładnie grupy osób skierowany jest projekt. Może on być na przykład ograniczony do jednego lub kilku powiatów, bez wskazywania uprzywilejowanej grupy, lub skierowany tylko do kobiet, ale już z całego województwa.

Z danych MRR wynika, że do końca pierwszego półrocza 2010 r. pieniądze na założenie firmy otrzymało ponad 6,5 tys. osób. Do tej pory żadna z nich nie była zmuszona do zwrotu dotacji z powodu niedotrzymania jednego z głównych warunków umowy - utrzymania działalności gospodarczej przez minimum rok.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t111775.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzaniep/artykul/5;krokow;co;ma;zrobic;firma;by;zaistniec;w;internecie,84,0,690004.html) 5 kroków: Co ma zrobić firma, by zaistnieć w internecie Sprawdź, jak stworzyć atrakcyjną i popularną stronę dla firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t85704.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/bedzie;trudniej;o;dotacje;na;e-biznes,206,0,579278.html) Będzie trudniej o dotacje na e-biznes? Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce zmniejszyć możliwe do zdobycia kwoty. W konkursach będą mogły startować tylko spółki kapitałowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t26811.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;zdobyc;dotacje;unijna;na;zalozenie;wlasnej;firmy,1,0,528385.html) Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? Zdobyć można nawet 40 tys. zł. Sprawdź jakie trzeba spełnić warunki i gdzie szukać pomocy.

Autorka jest analitykiem Tax Care

firma
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)