Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościZarządzanieJak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy?
2009-09-07 06:15

Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy?

Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy?

Autor: Emilia Iwanicka


Na założenie własnej firmy można dostać nawet 40 tys. zł. unijnej dotacji. Jeśli nowa działalność potrwa przynajmniej rok, pomoc będzie bezzwrotna. Szansę na pieniądze mają zarówno zatrudnieni jak i bezrobotni.

Pieniądze dla przyszłych przedsiębiorców pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. O dofinansowanie może wystąpić każda osoba fizyczna, która chce złożyć firmę. Pieniędzy nie otrzymają jednak ci, którzy inną działalność zarejestrowali w ciągu roku przed ubieganiem się o dotację.

Jak podkreśla przy tym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego grupami traktowanymi w sposób priorytetowy przy rekrutacji do projektu powinny być:

 • kobiety powracające na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci,
 • osoby do 25 roku życia,
 • osoby długotrwale bezrobotne,
 • osoby powyżej 50 roku życia,
 • niepełnosprawni,
 • mieszkańcy wsi.

Pierwszy krok: do instytucji, która poprowadzi projekt

Osoba, która chciałaby uzyskać dotację na rozpoczęcie własnej działalności powinna zgłosić się do odpowiedniej instytucji, czyli tzw. operatora w swoim regionie. Operator przed podjęciem współpracy może przeprowadzić rekrutację (np. rozmowę kwalifikacyjną) z chętnymi do przystąpienia do projektu. Szczegółowych informacji oraz kontaktów do tych instytucji należy szukać:

 • w Urzędach Marszałkowskich
 • lub Wojewódzkich Urzędach Pracy.

O konkretne dla danego terenu informacje można pytać też w tzw. regionalnych punktach informacyjnych. Jeśli projektodawca przyjmie nasz pomysł, on też zadba o dalsze procedury.

Jeśli już nawiążemy współpracę z daną jednostką, ona pomoże nam w przygotowaniu projektu. Pomoc, która w takim miejscu uzyskamy obejmuje szkolenie, doradztwo przy tworzeniu biznesplanu oraz pomoc przy wypełnianiu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Projekt będzie oceniony

Przeszkoleni i uzbrojeni w odpowiednie dokumenty możemy startować w konkursie o dotację. Gdzie i w jakim terminie się zgłosić, poinformuje nas wspomniany wcześniej operator.

Przy przygotowywaniu pomysłu trzeba pamiętać, że zostanie on wnikliwie oceniony. Sama chęć nie wystarczy i dlatego komisja rozpatrzy przede wszystkim:

 • pomysł i jego uzasadnienie
 • otoczenie gospodarcze przyszłej firmy
 • wykonalność przedsięwzięcia (dostępność zasobów, możliwości pozyskania rynków zbytu, zapewnienie płynności finansowej po upływie okresu 12 miesięcy od zarejestrowania przedsiębiorstwa),
 • operacyjność (przejrzystość, prostota, zrozumiałość założeń),
 • kompletność (całościowość opisu przedsięwzięcia),
 • racjonalność,
 • spodziewane koszty i możliwe do osiągnięcia zyski
 • szanse na przetrwanie danego przedsiębiorstwa na rynku

40 tysięcy złotych można maksymalnie otrzymać na założenie własnej firmy. Pieniądze trzeba oddać, jeśli firma nie utrzyma się przynajmniej rok na rynku.
Jeśli weryfikacja będzie pomyślna, przedsiębiorca otrzyma grant. Co ważne, wkład własny nie jest zawsze wymaganym warunkiem przyznania dotacji.

Wymóg taki został wprowadzony przez niektóre regiony (np. Dolny Śląsk), w celu zmotywowania uczestników projektu do poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania działalności. Informacje na ten temat uzyskać można we wspomnianych wcześniej regionalnych punktach informacyjnych.

Dodatkowa, roczna pomoc

Obok wspomnianej powyżej kwoty przedsiębiorcy mogą liczyć również na tzw. wsparcie pomostowe w okresie 12 pierwszych miesięcy funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wsparcie to może wynieść nie więcej niż minimalne wynagrodzenie, czyli obecnie 1 276 zł. Kwota wypłacana co miesiąc jest stała i jest ona równa wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy. Pieniądze mają pomóc przetrwać pierwszy, najtrudniejszy dla każdego przedsiębiorcy okres na rynku.

Uzyskanie dotacji to nie koniec. Pamiętać należy, że grant będzie rozliczany poprzez badanie zgodności z biznesplanem. Jeżeli w ciągu roku od rozpoczęcia działalności nasz biznes upadnie, będziemy zobowiązani do zwrotu całej dotacji (z należnymi odsetkami). Co więcej, przez kolejny rok nie będziemy mogli korzystać z unijnego wsparcia. Zwrot pieniędzy czeka też przedsiębiorcę, który naruszy inne warunki zawartej umowy.

Termin wypłaty przyznanej dotacji różni się w poszczególnych projektach. Z reguły nie przekracza on jednak 2 miesięcy. W zależności od projektu możliwe jest przekazywanie pieniędzy w transzach, a kwestia ta regulowana jest zapisami umowy zawieranej z konkretnym uczestnikiem projektu.

Na co można wydać pieniądze?

Pieniądze na rozwój przedsiębiorczości powinny być przeznaczone na wydatki inwestycyjne, czyli np. na środki transportu, czy na remont potrzebnej siedziby. Dotacje można wydać też na wyposażenie, sprzęt, oprogramowanie i niezbędne licencje.

Nie możemy wydać ich na pokrycie kosztów związanych z bieżącym prowadzeniem działalności, tj. np.: na wydatki związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, czynszem, ubezpieczeniem i reklamą.Tagi: ue, pieniądze, firma, praca, dofinansowanie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2015-04-29 18:53:37 89.67.129.* | bess
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
Ja jak brałem dotacje na auto z mobilna gastronomią od bannertów to poszło wręcz wzorcowo. Nikt nie robil mi zadnych problemów, interes kręci się już od poltora roku.
2015-03-24 16:44:10 176.221.120.* | ewa913
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
A co wtedy gdy ktoś dostanie dotację i nagle umrze?
2015-03-13 09:53:41 77.253.77.* | marek 40
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
witam jestem na Rencie chorobowej mam drugom grupę chciałbym założyć firmę czy jest to możliwe . czy nie mam na co liczyć .
2014-10-19 09:50:07 194.181.140.* | zych
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
chciałem skozystać ze srodków ue na załozenie własnej firmy tj warsztat blacharstwa samochodowego ile moge dostać na załozenie firmy i jezeli firma utrzyma sie rok na rynku i upadnie co w tedy
2014-10-11 10:03:11 78.88.138.* | waldekrozmanowski
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [1]
Witam, czy jest możliwe zdobycie dotacji na założenie firmy w Norwegii? Czy o taką dotację mogę starać się w swoim urzędzie pracy? Jestem zarejestrowany jako bazrobotny od 2 lat, planuję emigrację do Norwegii, dostałem też spadek , który chce zainwestować, więc jakiś wkład własny również posiadam. Poszukuję doradcy biznesowego, biura rachunkowego tam na miejsu, wie ktoś coś? pozdrawiam
2014-09-01 10:45:39 ewakonik21
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [4]
Witam mam 42 lata obecnie jestem zarejestrowana w PUP chcę otworzyć własną działalność związaną z transportem i potrzebuję środków na zakup tira i wywrotki. W jaki sposób mogę się ubiegać o dofinansowanie z UE i jak założyć własną firmę, bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Ewa
2014-09-19 15:04:26 Konsultant IFI
Witam,
Aby otworzyć własną działalność gospodarczą należy:
1. Złożyć wniosek CEIDG-1 do dowolnego Urzędu Miasta/Gminy. Dokument można wypełnić na stronie ministerialnej ceidg.

Regon nadawany jest automatycznie w przeciągu 7 dni od daty złożenia wniosku CEIDG-1 w urzędzie. Po nadaniu będzie on widoczny na stronie ministerialnej-> baza przedsiębiorców, skąd też będzie można pobrać zaświadczenie o wpisie do CEIDG.
Wpis do CEIDG jest BEZPŁATNY!

2.Jeśli będziemy rejestrować się do VAT - składamy VAT-R najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT w Urzędzie Skarbowym właściwym w sprawach VAT. Opłata skarbowa- 170zł.

3. ZUS Osoba ,która nie prowadziła działalności gospodarczej w przeciągu 60mc oraz nie będzie świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy (umowa o pracę w tym samym zakresie co działalność) może skorzystać z „małego zusu”. Do ZUS należy złożyć formularz ZUS ZUA (kod tyt. ubezpieczenia 05 7000) w przeciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zus. pref. dotyczy składek społecznych i przysługuje przez okres 24mc. Jeśli rozpoczniemy działalność 1 października 2014-zus pref. przysługuje do września 2016 , jeśli rozpoczniemy działalność 2 października i później- do października 2016 (czyli m-c dłużej).
Zus pref. wynosi 431,18zł lub 418.83zł (bez dobrowolnej składki chorobowej)

Pozdrawiam,
Ania
2014-09-01 12:02:29 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Pytać przede wszystkim w macierzystym PUPie.
2014-07-31 20:24:39 194.126.238.* | Marecki666
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
A czy ktossięorientuje jak jest z dopłątami na myjnie parowe? Mam juz wstepnie podpsiany kontrakt na sprzet i chemie premo, mam sporo rzeczy załatwionych i teraz potrzebuje jeszcze zorganizowac sobie zaplecze finansowe.
2014-07-12 07:55:44 37.7.95.* | majeczka990
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
witam mam 24 lata jestem mama chcialabym otworzyc wlasna firme sprzedazowa ktora zajmowalaby sie sprzedaza online odziezy i akcesorii dla dzieci i niemowlat. od czego musialabym zaczac zeby dostac dofinansowanie
2014-07-06 21:22:25 arturleopold
Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy?? [0]
Witam Obecni pracuje. jestem zatrudniony jako blacharz samochodowy ale marzy mi się własny interes mam 21 lat i chciałbym założyć firmę transportowa i potrzebuje dotacje na transport jakiś bus i na niektóre licencje i pytanie od czego muszę zacząć zęby dostać dofinansowanie z EU i założyć firmę proszę o pomoc Pozdrawiam Artur
2014-05-13 15:00:55 46.76.38.* | Danuska1977
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
Ja si ędługo szczypałam żeby wziąć dotacje z UE, ale w końcu chęć pójścia na swoje zwyciężyła. Dotacja posżła na zakup przyczepy gastronomicznej – solidny produkt z wyższej półki, firmy Bannert. I teraz z mężem mamy firmę – sprzedajmy wędzone ryby. Ceny mamy konkurencyjne bo nbie płacimy za wynajem lokalu, itd. Ludzie walą drzwiami i oknami dosłownie. A ja nie jestem niczyim niewolnikiem, pracuje na swoim i na siebie.
2014-05-07 20:37:42 78.88.11.* | Woker
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
Ile moze potrawać załatwianie zwszelkich dokumentów na otrzymanie dotacji? Wpadłem na pomyśł otworzenia własnej działalności ale z tego co tu przeczytałem to trzeba chyba na otrzymanie dotacji troche poczekać. Zależy mi na szybkim otwarciu firmy, bo właśnie zaczyna sie sezon. Wyrobił bym sie w przedziale 1- 2 miesiecy??
2014-04-14 11:36:02 46.76.56.* | skarlett
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
Ja zaryzykowałem i od roku mam mobilną myjnie parowa. Sprzet trochekosztował, chemia premo tez, ale interes się kręci i nei dokładam do niego. Polecam wszystkim – róbice na siebie, nie na innych!
2014-03-28 20:36:22 andrew31
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [1]
Chcialbym zalozyc firme komputerowa ktora by zajmowala sie naprawa, wgrywaniem oprogramowania i mysle tez ze sprzedaz komputerow tez by wchodzila w role. Czy moge ubiegac sie o dotacje i czy takowa otrzymam?
2014-06-26 04:28:57 88.156.25.* | Inwestycji
Nie bo na chu.. Tyle tego? Co tu chcesz naprawiać? Na tym można co najwyżej dorobić na piwko czy inne śmieszne rzeczy, a nie. Kiedyś może tak, ale spóźnił się 10 lat.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-01-24 10:32:46 Kokos9
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Ruszyły już 2014, słyszałem, że będą zmiany.
2014-01-07 10:42:11 83.23.166.* | Mateusz181
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [1]
Witam. Mam 21 lat, jestem bezrobotny i chciałbym założyć własną firmę w małym miasteczku, Firma miała by profil Fotograficzno - Graficzny, czyli od zdjęć po reklamy, wizytówki itd... Kiedy będą na to pieniądze, i jaki program miałbym wybrać. Prosze o informację. Pozdrawiam
2014-06-26 04:31:08 88.156.25.* | Biedak
Zarobisz na tym 900 zł czy 1500 zł i 2 tyle ZUS i US, więc szukaj lepiej pracy.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-01-02 13:12:22 62.152.150.* | jano1971
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
witam
jeśli pracuje mam 43 lata
chce skorzystać z tej dotacji na założenie własnej firmy.
firma miała by profil wystrój okien montaż drzwi okien
rolety moskitiery markizy żaluzje
proszę o informacje
2013-11-11 14:33:03 31.61.187.* | Patryk Olejarz
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [2]
gdzie to się kierowac przedstawić projekt.
2014-04-22 12:33:43 Aleks35
Najpierw trzeba napisać wniosek o dotację,taki wniosek zawiera informację o tym co chcemy otworzyć, właściwie to od niego zależy czy dotację otrzymamy czy nie i dlatego tak ważne jest prawidłowe napisanie wniosku. Osobiście polecam skorzystać z fachowej pomocy osób które już to robiły. Polecam konsorcjum biznesu ponieważ miałem przyjemność współpracować z tą firmą gdzie napisali mi wniosek, ułożyli indywidualny biznes plan a nie tak jak w większości ściągnęli gotowca. Podchodzą do każdego bardzo fachowo. To brzmi trochę jak reklama ale na prawde warto bynajmniej na moim przykładzie uchylić czoła tej firmie. Powodzenia!
2014-01-14 12:40:17 94.254.213.* | Michał1410
A umiesz czytać co pisze w treści artykułu wszystko tam jest napisane
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-11-07 13:09:40 83.23.170.* | Mateusz466
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
Witam chciałbym założyć firmę która zajmowałaby się i fotografią i grafiką. Czy są jakieś szanse jeszcze na pieniądze z Unii? I czy ktoś wie jak to będzie za rok?
2013-11-07 13:09:15 83.23.170.* | Mateusz466
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
Witam chciałbym założyć firmę która zajmowałaby się i fotografią i grafiką. Czy są jakieś szanse jeszcze na pieniądze z Unii? I czy ktoś wie jak to będzie za rok?
2013-11-03 21:54:21 212.87.229.* | Ola446
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
A sami piszecie te biznesplan? czy raczej prosicie i pomoc kogoś bardziej sie na tym znającego?
2013-11-03 17:34:28 95.49.188.* | neszer
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
Witam, ja chciałbym założyć "Ksero - Drukarnie" miał bym stałych klientów tj. gazeta lokalna, 2x firmy fotograficzne które nie mają swojego sprzętu do druku, banery reklamowe i inne rzeczy dla 5 szkół. Jestem osobą przed 25 rokiem życia. Czy miał bym szanse na uzyskanie dotacji unijnej na zakup sprzętu ???
2013-10-27 12:44:38 46.77.124.* | hubert 602884295
Chciałbym założyć otwórzyc studio fotograficzne i chciałbym żeby zajmowało się przedewszystkim zdjęciami natury która nas otacza ale także zajmowała by się też innymi także uchwycaniem piękna:)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-10-24 22:13:24 46.76.92.* | wujek dawid 94
witam ja bym chciał otworzyć firmę która by zajmowała sie produkcja figurek i figur ogrodowych z betonu jak otrzymać dotacje z uni i urzędu pracy proszę o odpowiedź w sms na tel 885478552 z góry dziękuję
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-08-16 18:03:39 46.134.233.* | Angelika1112
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [0]
Witam,
Ja chciałabym założyć firmę organizującą wesela,czy jest możkliwe otrzymanie dofiansowania na taki typ firmy? proszę o odpowiedź???
2013-07-24 22:04:37 93.105.213.* | danutaz
Re: Jak zdobyć dotację unijną na założenie własnej firmy? [1]
założyłam własną firmę OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI ale działalność rozpoczynam od 2 sierpnia, czy mogę ubiegać się o dotację unijną
-1 spadek
2013-07-25 13:20:34 DC CENTRUM
To zależy, co pani chce dofinansować oraz gdzie pani prowadzi działalność. Zapraszam do kontaktu z konsultantem: 61 843 01 07
2013-06-05 22:34:52 89.229.131.* | ani22ka
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Chcę założyć klubo- kawiarnię dla mam które nie mają gdzie spokojnie wyjść na plotki i zostawić swoje pocziech, mieszkam w małym mieście ok 80 tyś mieszkańców, kończy mi się umowa zlecenie i zostaję bez pracy. Mój mąż ma ziemię , i ja jako domownik muszę zacząć opłacać krus do tej pory opłacaliśmy oboje zus . Czy mam szansę na jakąś dotację bezzwrotną z unii proszę pomóżcie
2013-03-25 16:04:51 188.121.29.* | przedsiebiorca793
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [8]
Niestety chwilowo jest już mało programów z których można skorzystać i dostać środki z UE. Ja skorzytałem ostatnio przy zakładaniu działalności z bezzwrotnej dotacji z UP. Znalazłem w necie podręcznik jak ją założyć dzialalnoscjakzalozyc.pl - potem zgłosiłem biznesplan na podstawie artykułu z money'a że branża usług kwiaciarskich glownie sprzedazy przez internet się rozwija. I mam 18k na start. ZUS narazie też jakiś niższy. Polecam
2013-06-06 01:10:00 46.76.72.* | pawel454
programow unijnych jest wszedzie masa, ogrom pieniedzy zostal wladowany w polske,
wystarczy sie rozejrzec
a nie marudzic jak ci ludzie ze sie nic nie dzieje


http://www.youtube.com/watch?v=42-w6jgjIng
2013-06-08 12:35:43 46.204.119.* | carlfire
https://www.youtube.com/watch?v=42-w6jgjIng
Jest dokładnie tak jak w tym filmiku. Ludzie nie widzą tego czego nie chcą mimo, że mają to przed nosem
2013-06-06 23:18:49 178.180.196.* | igOR580
Świetna reklama. Pokazuje jak to nie dostrzegamy tego wszystkiego co się dzieje w koło. A dzieje się dużo.
2014-05-15 12:56:08 123.243.156.* | Alek639
"ten jogurcik bardzo pyszny" to trochę nie pasuje do filmu bo jakość żywności pogorszyła się z wejściem do Unii, więcej pestycudów, oprysków i ogólnie chemii jest w UE niż kiedyś było dopuszczalne
2013-06-09 12:04:32 89.70.103.* | Ewka528
Tak, nasza polska mentalność, byle narzekać :D
2013-06-09 12:04:06 89.70.103.* | Ewka528
Tak, nasza polska mentalność, byle narzekać :D
2013-06-09 18:24:35 90.156.25.* | mamasi
trzeba z tym walczyć jak ktoś w moim towarzystwie zaczyna narzekać to ja pokazuje pozytywne strony
2013-06-13 21:24:14 89.70.103.* | Ewka528
tu na szczęście jest co pokazywać ;)
2013-03-20 13:03:38 5.185.227.* | Ana 2012
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Cześć mam 21 lat i planuje otworzyć zakład z naprawą ciągników i maszyn rolniczych. Ale nie wiem czy mogę bo mam inne wykształcenie a naprawą będzie zajmować się inna osoba. Czy da się dostać dotacje na taki plan otwarcia?
2013-02-25 18:15:45 195.187.156.* | Jarosław
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
mam 20 lat ,byłem karany i chciał bym o tworzyć mała firme która zajmowła by sie koszeiem traw u ludzi czy to dobry pomysł ?? czy jest mozliwe żę otrzymam pieniadze na rozkrecenie firmy??
2013-02-08 14:06:52 Justyna1009
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Mam 18lat i chce otworzyć sklep z odzieżą. Czy mogę ubiegac się o dotację?
2013-02-02 13:07:42 81.190.121.* | All.
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [1]
A czy można starać się o dotacje w innym regionie, województwie niż jest się zameldowanym ??
2013-06-09 12:06:35 89.70.103.* | Ewka528
Tak, ale spytaj dla pewności w Urzędzie Pracy.
-3 spadek
2012-11-21 19:37:01 37.247.229.* | k.587
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Dzień dobry,

jestem 25-letnią bezrobotną , jak to w naszym Państwie bywa - z wyższym wykształceniem. Chciałabym założyć Salon Piękności. Posiadam własny wkład 70 tys. zł.Jakie są realne szanse na zdobycie dofinansowania z UE. Czy istnieją firmy, pośredniczące oraz wspierające w dofinansowaniu?

Dziękuję za pomoc,

K.
2012-11-03 20:03:32 178.36.233.* | biznesplany24
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
grzesiek607 niestety Twoje zawieszenie powoduje, iż nie możesz starać się o dotację, zatem szybciutko do Urzędu Gminy czy też Miasta i wykreślaj działalność, w ten sposób za 12 miesięcy możesz jeszcze postarać się o dotację chociażby z PUP czy też PO KL; jeśli w Twoim regionie jeszcze będą dostępne.
Pozdrawiam,
2012-11-03 11:19:34 46.134.153.* | grzesiek607
Witam. Mialem dzialalnosc pszez 3 miesiace i ja zawiesilem, jakies 2 lata temu czy mam szanse uzyskac dotacje w takiej sytuacji?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
12 awans
2012-10-16 19:32:18 192.166.255.* | goska777
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
jestem na krusie, czy mam szanse na pomoc w zalozeniu firmy, dostaniu pomocy z uni
2012-09-02 23:07:05 188.47.57.* | wojmar28
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Skończyłem liceum i mam maturę jestem bezrobotny i chciał bym otworzyć własną firmę. Związaną z wykańczaniem domów i wg. czy miał bym możliwość dostać dotacje na zakup sprzętów itp. i czy potrzebny jest własny wkład finansowy na początek???
2012-08-10 09:41:55 94.40.60.* | Eryk145
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Czy uczeń Technikum będący niepełnosprawnym i posiadający rentę socjalną przypisaną na stałe może założyć własną firmę ? Jeśli tak to jakie ma szanse na przyznanie dotacji ?
2012-05-03 17:08:19 188.47.25.* | licealistka
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [1]
Czy uczeń liceum może dostać jakieś dofinansowanie na założenie firmy sezonowej (np. lodziarni)? Dodam, że mieszkam na wsi, a w wakacje przewija się tu tysiące urlopowiczów.
2012-05-14 13:18:57 83.26.204.* | Brtek
Jeżeli jesteś pełnoletnia i posiadasz odpowiednie kwalifikacje do pracowania na danym stanowisku to warto spróbować. Pozdrawiam
2012-04-15 23:47:52 77.91.56.* | niepełnosprawny
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [1]
Jestem osobą niepełnosprawną pracuję, czy mogę liczyć na dofinansowanie na utworzenie własnej działalności?
2012-04-21 00:40:09 83.7.188.* | biznesconsult
Witam,
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dotacją proszę wejść na stronę www.biznes-consult.pl i wypełnić formularz lub zadzwonić do Nas. Bezpłatnie zweryfikujemy czy macie Państwo szanse na dotacje, a jeśli tak to w jakim konkursie warto wystartować. Pozdrawiam
2012-04-05 13:42:33 jarecki19911
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [2]
Witam Mam 20 Lat i mam pomysł na otworzenie własnej dzialalnosci. Chodzi tutaj o zakup wlasnego auta dostawczego Koszt ok 25-30 tys. Jestem bezrobotny,zlecenia po zarejestrowaniu firmy mialbym z gieldy transportowej a zlecen jest naprawde duzo. Planuje takze robic prawo jazdy kat C+E i w przyszlosci takze taki transport. Jestem ze wsi i w okolicy nie ma takich firm. Czy mam szanse na dotacje na założenie bez wkladu wlasnego.?
2013-08-08 20:08:15 89.73.45.* | wic
To dalej miej pomysł, hahaha licz na dotacje hahahaha
2012-03-18 16:16:54 83.238.5.* | ddaann7
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [1]
co jesli jestem z terenow wiejskich ale mam skonczone 26lat czy ja tez moge dostac dotacje?
2012-04-21 00:41:57 83.7.188.* | biznesconsult
Witam,
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dotacją proszę wejść na stronę
www.biznes-consult.pl i wypełnić formularz lub zadzwonić do Nas. Bezpłatnie zweryfikujemy czy macie Państwo szanse na dotacje, a jeśli tak to w jakim konkursie warto wystartować. Pozdrawiam
2012-03-07 13:07:09 178.219.17.* | ofires
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Witam, pomagamy młodym przedsiębiorcom przy zakładaniu działalności gospodarczej, spółek. Oferujemy adres pod rejestrację i korespondencję dla Firm w centrum Rzeszowa. Dodatkowo wynajmujemy biurka i biura na godziny. Zapewniamy obsługę księgową i prawną. Serdecznie zapraszamy.
biuro@ofires.pl
533 777 711
Adres: Pl. Kilińskiego 2, 35-005 Rzeszów
2012-02-13 12:07:17 31.63.10.* | Krzysztof.
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
witam.mam 41 lat .mieszkam na wsi ,i wykształcenie zawodowe. mam też takie pytanie czy mogę starać się o dotacje unijne na założenie firmy bez wkładu własnego.chcę założyć firmę.pozdrawiam
2012-02-08 09:50:22 83.25.29.* | Mirek5555
Re: Jakie trzeba mieć wykształcenie aby dostać dotacje? [1]
Witam! Mam 49 lat a moje wykształcenie jest podstawowe. Czy w takim razie mogę się starać o dofinansowanie na rozwój firmy? Jeśli chcę ją założyć.
2012-04-21 00:43:01 83.7.188.* | biznesconsult
Witam,
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dotacją proszę wejść na stronę www.biznes-consult.pl i wypełnić formularz lub zadzwonić do Nas. Bezpłatnie zweryfikujemy czy macie Państwo szanse na dotacje, a jeśli tak to w jakim konkursie warto wystartować. Pozdrawiam
2011-10-12 19:28:02 77.237.20.* | magda1108
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Witam, bardzo proszę o pomoc, czy będąc na macierzyńskim, mogę założyć lub starać się założyć własną firmę i o dofinansowanie na nią?? i czy zakładając własną firmę mogę nadal pracować w firmie w której jestem zatrudniona na umowę o pracę??????bardzo dziękuję, pozdrawiam
-1 spadek
2011-09-22 09:41:22 0.0.0.* | PO.KL
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Na wsparcie przedsiębiorczości czyli rozpoczęcia działalności gospodarczej można otrzymać środki zarówno z pup-u lub UE PO.KL 6.2. Na co będzie można przeznaczyć takie środki określane jest w konkursie tzw. wydatki kwalifikowane. Często można z nich zakupić produkty do prowadzenia działalności, elementy niezbędne do prowadzenia działalności np. w budownictwie na narzędzia, czy samochód dostawczy. Wszystko zależy od projektu. Ja informacje o tym gdzie można otrzymać środki, w jaki sposób i na co uzyskałem ze strony www.akademiadotacji.pl . Napisałem do nich e-maila i odpisali z konkretnymi informacjami.
2011-09-19 14:12:47 89.230.186.* | malgocha69
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
nie do konca rozumiem:na co mozna a na co nie mozna wydac dotacji!
skoro zaczynam od "zera"?

rozumiem-oplaty typu zus-y i inne.
ale sprowadzanie artykulow,produktow,sprzetu?
jak to jest?
-5 spadek
2011-09-15 20:16:08 195.117.101.* | adrian12
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Witam mam 20 lat chce otworzyć własna działalność i otrzymać dotacje unijną jestem po technikum i mam technika budownictwa chciałbym otworzyć firmę budowlana czy mogę liczyć na dotacje jeśli tak to kiedy najbliższe są nabory? jeśli ktoś wie i chce pomóc proszę o wiadomość na e-maila: adrian-0810@o2.pl
2011-09-07 15:39:58 79.187.102.* | etelia30
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [1]
witam mam 30 lat , od kilku
miesiecy prowadze wlasna
dzialalnosc gospodarcza
,(sklep z pamiątkami) , zanim
otworzyłam ją pracowałam w tym
sklepie prawie rok . od
wlascicieli odkupiłam towar i
postanowilam sama to prowadzic
. MIESZKAM w małym miasteczku.
CZY W TAKIM PRZYPADKU
PRZYSŁUGUJE MI DOTACJA Z UE,
czy moge sie starac o dotacje z
ue???? prosze o odp
2011-09-22 09:51:37 0.0.0.* | niko123
nie, nie przysluguje, tylko dla bezrobotnych, ktorzy nie prowadzili wlasnej dzialalnosci przez ostatnie 60 misiecy, inaczej 5 lat na terenie polski.
2011-07-30 14:56:42 Natin25
Re: Jak zobyć doatcję unijną na założenie własnej firmy? [0]
Witam wszystkich Mam 25 lat i jestem osobą bezrobotną..Mam w planach od dłuższego czasu założenie własnej firmy .Wpadłem na pomysł , aby założyć wypożyczalnie i salon gier (ps3,x360) .Kiedyś w mojej miejscowości (Hajnówka) był salon ,gdzie przetrwał 3 lata .Z moich obliczeń wynikło że bym potrzebował około 15 tysięcy. (na 3 konsole:dwie pss3 i x360 , 3 tv HDMI ,20 gier na ps3 i na x360).Jeżeli udało by mi się dostać dotacje to ile dostał bym kasy oraz ile czasu musiałbym prowadzić firmie by nie zwracać kasy .Gdyby udało się założyć własny interes , to nie miałbym konkurencji u mnie w mieście bo nie ma innego salonu gier .Mam jeszcze dość dziwne pytanie .Jak bym prowadził własną firmę i chciałbym aby był otwarty od poniedziałku do piątku od 07.00 - 19.00 .Czyli 12 godzin .Czy to było by zgodne z kodeksem pracy (zgodne z prawem) .Czytałem w internecie sporo jeżeli ktoś starał się o dofinansowanie z uni europejskiej aby założyć własną firmę i sam pisał o dofinansowanie to często ze pisali prośbę o dofinansowanie .Więc znacie jakieś firmy które napiszą prawidlowo prośbę o dofinansowanie z uni na własna firmę gospodarcza (stronki internetowe)
Wymiana komputera firmowego na nowy to realna oszczędność Wymiana komputera firmowego na nowy to realna oszczędność [reklama]
Podobne wiadomości
Minimalna stawka za pracę. Szydło sprawdzi wiarygodność premier Minimalna stawka za pracę. Szydło sprawdzi wiarygodność premier
Złożenie projektu ustawy "o minimalnej stawce za godzinę 12 zł" zapowiedziała w piątek rano w Krakowie wiceprezes PiS Beata Szydło. Jak mówiła, ma to być jednocześnie test na wiarygodność premier Ewy Kopacz, czy chce realizować obietnice dawane Polakom.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Zatory płatnicze ograniczają polskich przedsiębiorców. Nowa metoda płatności rozwiąże te problemy? Zatory płatnicze ograniczają polskich przedsiębiorców. Nowa metoda płatności rozwiąże te problemy?
Jak wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej szacunkowa wartość przeterminowanych należności przypadająca na jedną firmę to już 69,5 tysięcy złotych.